• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latgales kongress: jāieviest latgaliešu valodas mācīšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 18:14, 15.08.2023


Stiprinot izglītību, plānots atjaunot Latviešu vēsturiskās zemes apdzīvotību.Latgales demogrāfiskais stāvoklis šodien rada bažas, izteicās Latgales kongresa pārstāvji Latvijas Saeimā. Parlamentā ir notikusi Latgales lietu apakškomisijas sēde un tur tika ierosināti konkrēti pasākumi situācijas uzlabošanai Latgalē.

Pēc sabiedrisko aktīvistu domām, ir jānodrošina latgaliešu valodu un/vai novadmācību (latgaliešu valodā) Latgales reģiona skolās vismaz 1-2 stundu nedēļā katrā no izglītības posmiem (pirmsskolā, sākumskolā, pamatskolā, vidējās izglītības posmā arī profesionālajās izglītības iestādēs).

Kopējais skolu skaits Latgalē: ap 200 mācību iestādes, kur ap 110 (profesionālās skolas un pirmsskola) būtu nepieciešama 1
posma novadmācība, 40 vidusskolās – 3 posmi, 70 pamatskolas – 2 posmi.

Ja pieņem, ka pedagoga slodzes atalgojums būs 900 EUR (2022. g. 1. septembrī, slodzes apmērs 30 stundas), apjoms 2 h katrā no posmiem, tad nepieciešams (novadmācības priekšmets tiek pasniegts 370 grupās gadā – skolu skaits, posmi):

799 200 EUR (atsevišķi būtu skaitāms darba devēja nodoklis un katrā izglītības posmā esošās detaļas).

Skolotājiem, kas izvēlas savus mācību priekšmetus mācīt latgaliešuvalodā (runas formā, rakstveidā izmantojot latviešu literāro valodu), noteikt10% piemaksu pie atalgojuma.

Saglabāt skolu tīklu (arī vidējās un augstākās profesionālās izglītībasposmā) Eiropas Savienības pierobežas teritorijā, nosakot papildu 10% finansējumu valsts dotācijai pedagogu darba apmaksai šajās skolās.

Latgales pašvaldībās pirmsskolas iestādēs nodrošināt atsevišķu grupiņu ar latgaliešu valodu vai nodrošināt vienu pedagogu, kas lieto latgaliešu valodu.

25. augustā Rēzeknē ielūdz uz pasākumu par Latgales iespējām. Tur turpināsies saruna par latviešu vēsturiskās zemes nākotni.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Šodien kavējas vilcieni Jelgavas virziena līnijā

Pirmdien kavējas vilcieni Jelgavas virziena līnijā, liecina AS "Pasažieru vilciens" (PV) publiskotā informācija.

Sabiedrība Zināms, cik pērn nopelnīja Balvu novada domes priekšsēdētājs Maksimovs

Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs (Latgales partija) pērn nopelnījis 51 768 eiro, kas, salīdzinot ar 2022.gadu, ir par 9% vairāk, liecina mēra iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija.

Sabiedrība Aptauja: Ukrainas vai kara bēgļu atbalstam ziedojuši 38,7% Latvijas iedzīvotāju

Ukrainas vai kara bēgļu atbalstam ziedojuši 38,7% Latvijas iedzīvotāju, liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS, pēc aģentūras LETA pasūtījuma, veiktās aptaujas dati.

Sabiedrība Vidzemnieki izvēlas starp kanalizāciju un sausajām tualetem (+VIDEO)

Īpašniekiem un valdītājiem ir jānodrošina radīto notekūdeņu uzkrāšana vai attīrīšana.

Lasiet arī