• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ir pienācis pēdējais laiks cīnīties ar ceļu piesārņojumu Latvijā (VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 16:44, 19.07.2023


Izmest izsmēķi pa auto logu ir tas pats, kas izmest ceļmalā plastmasas maisu ar ķīmiskiem atkritumiem.


Slikto ieradumu paliekas turpina saindēt vidi arī pēc izmešanas.

Joprojām, smēķējot automašīnā vai pie tās, smēķētāji regulāri izmet izsmēķus neatbilstošās vietās. Cigaretes filtrs satur plastmasu un, nomests zemē, tas ir kaitīgs apkārtējai videi.

Lai sekmētu sabiedrības izpratni par pareizu rīcību ar cigarešu izsmēķiem, "Zaļā josta" projekta "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd" ietvaros izstrādājusi izglītojošu video, liekot no malas paraudzīties uz smēķētāju aplamo rīcību, izmetot cigarešu izsmēķi pa auto logu.

Ar aicinājumu "Nemet izsmēķi pa auto logu!" projekta "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd" vadītāja Laima Kubliņa vēlas aktualizēt un uzskatāmi parādīt, cik aplama, kaitnieciska un nepieņemama ir izsmēķu izmešana, kur pagadās: "Izmetot cigarešu izsmēķi pa auto logu, vide tiek piesārņota ar plastmasu, kā arī kaitīgām ķīmiskām vielām, kas uzkrājušās cigarešu izsmēķa filtrā. Kā liecina smēķētāju aptaujas rezultātu dati, apmēram 8% no smēķētajiem regulāri izmet cigarešu izsmēķus pa auto logu, pat neaizdomājoties, kas tālāk notiks ar šo izsmēķi. Rezultātā ik dienu vidē nonāk miljoniem šo plastmasas atkritumu, kas piesārņo dabu, apdraud dzīvās būtnes un rada nozīmīgu ilgtermiņa vides piegružojumu."

Lai uzskatāmi parādītu, cik kliedzoši aplama rīcība ir izmest izsmēķi pa auto logu, projekta "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd" ietvaros tapis īss video. Tajā akcentēts salīdzinājums, ka pa auto logu izmests izsmēķis pēc savas būtības ir tas pats, kas dabā izmesta cita plastmasas vienība - piemēram, plastmasas maiss. Turklāt izsmēķa gadījumā šis maiss būtu pildīts ar ķīmiskiem atkritumiem.

Kā atzīst paši smēkētāji, biežākais iemesls, kādēļ izsmēķis tiek izmests pa auto logu, ir nepatīkamais aromāts, ko nodzēsts izsmēķis izdala auto salonā. Tas attur no vēlmes izsmēķi uzglabāt mašīnā, lai to nogādātu uz tuvāko atkritumu tvertni. Tomēr šīs problēmas risināšanai ir izstrādāti dažāda izmēra un formas portatīvie pelnutrauki, kas ir hermētiski trauki izsmēķu sakrāšanai, lai tos izbērtu atkritumu urnā. Šādi portatīvie pelnutrauki ir plaši izplatīti Eiropas valstīs, kā arī ir nopērkami Latvijā.

"Mēs vēlamies likt smēķētājiem aizdomāties, ka izsmēķis nav maza vienība - tas ir nozīmīgs vides piesārņotājs, un izsmēķu izmešana nepiemērotās vietās, tostarp pa auto logu, ir kliedzoši nepareiza rīcība," uzsver L. Kubliņa, atgādinot ikvienam smēķētājam, ka pareizā izsmēķa vieta ir sadzīves atkritumu konteinerā.

Cigaretes filtra materiāls ir izgatavots celulozes acetāta, kas ir plastmasa. Izmests dabā, nonācis ceļmalā vai nomests uz ielas, filtrs sairst mikroplastmasas daļiņās, kas piesārņo ūdeņus, apdraud dzīvo dabu un veicina ilgtermiņa vides piesārņojumu ar mikroplastmasu. Turklāt papildu plastmasai vidē nonāk arī cigaretes filtrā uzkrātās kaitīgās vielas - nikotīns, toksīni, smagie metāli, kancerogēnas vielas. Cigarešu izsmēķi ir pasaulē izplatītākā atkritumu vienība un daudzu gadu garumā nemainīgi viena no biežāk piekrastes vides monitoringā konstatētajām piekrastes zonas piesārņojošajām vienībām Latvijā.

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Pīrsings. No seniem rituāliem līdz mūsdienu mākslai

Modes akcents vai kultūras mantojums? Pīrsings noteikti ir pasaulē populārākā un pieprasītākā ķermeņa modifikācija ar ļoti bagātu un noslēpumainu pagātni.

Sabiedrība Latvijas studenti var pieteikties trim Japānas valdības stipendijām 2025.gadam

Latvijas studenti un jaunieši līdz 10.jūnijam var pieteikties trim Japānas valdības stipendijām 2025.gadam.

Sabiedrība Rīgā ievieš «sniega biļetes» un bezmaksas sabiedrisko transportu autovadītājiem

Gaidot pirmdienas sniegputeni, Rīgā tiks ieviestas "sniega biļetes" un autovadītāji varēs izmantot sabiedrisko transportu bez maksas, informēja Rīgas dome.

Sabiedrība Oranžais brīdinājums! Rīt Latvijā gaidāma stipra snigšana

Jaunā darba nedēļa vietām Latvijā sāksies ar ļoti stipru snigšanu, brīdina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Lasiet arī

Sabiedrība Stājas spēkā ierobežojumi aromatizētiem karsējamās tabakas izstrādājumiem

Šodien visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp arī Latvijā, stājas spēkā jauni ierobežojumi aromatizētiem karsējamās tabakas izstrādājumiem.

Sabiedrība Tabakas likuma grozījumus Saeimā cer skatīt līdz gada beigām

Apjomīgie grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā skatīšanā Saeimā galīgajā lasījumā varētu nonākt līdz 2023.gada beigām.

Veselība Izmest izsmēķi pa auto logu jeb Izmest ceļmalā maisu ar ķīmiskiem atkritumiem

Lai sekmētu sabiedrības izpratni par pareizu rīcību ar cigarešu izsmēķiem, "Zaļā josta" sadarbībā ar "Philip Morris Latvia" projekta "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd" ietvaros izstrādājusi izglītojošu video, liekot no malas paraudzīties uz smēķētāju aplamo rīcību, izmetot cigarešu izsmēķi pa auto logu. Joprojām, smēķējot automašīnā vai pie tās, smēķētāji regulāri izmet izsmēķus neatbilstošās vietās. Cigaretes filtrs satur plastmasu un, nomests zemē, tas ir kaitīgs apkārtējai videi.

Kriminālziņas Jēkabpils tirgū policija izņem 14 580 Baltkrievijas cigaretes

Iepriekš sāktā kriminālprocesā 31.maijā Valsts policijas (VP) amatpersonas veica sankcionētu kratīšanu kāda tirgus teritorijā, Jēkabpilī, kur atrasts un izņemts apjomīgs skaits nelegālu tabakas izstrādājumu - 14 580 cigaretes bez Latvijas akcīzes marķējuma, informēja policijas pārstāve Rūta Strautniece.