• Aurēlija,
  • Evelīna,
  • Mētra
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


VISC cerēs uz finansējumu digitālās lasītprasmes risinājumiem

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 11:11, 28.05.2023


Valsts izglītības satura centrs (VISC) nākamā gada budžetā cer iegūt finansējumu digitālās lasītprasmes risinājumiem, jo ilgāka kavēšanās nākotnē nozīmēs lielākus robus bērnu prasmēs, pauda VISC vadītāja Liene Voroņenko.Šobrīd neesot iespējams pateikt, cik šādu risinājumu ieviešana varētu izmaksāt. Ja pieteikums gūs apstiprinājumu, precīzākas izmaksas varētu būt zināmas augustā vai septembrī. Vienlaikus svarīgi esot turpināt darbu pie trūkstošo tradicionālo mācību līdzekļu izstrādes.

Runājot par digitālās lasītprasmes attīstīšanu, Voroņenko atzīmēja, ka tā būtu jāskata plašāk nekā grāmatu pieejamība elektroniski - digitālā lasītprasme ir arī iespēja saprast interaktīvu saturu, kā arī uzrunāt cilvēkus tiešsaistē. Tāpat nākotnē testi, pārbaudes darbi un citi novērtējoši rīki būs digitālā formātā, un bērniem būs jāmāk ar tiem rīkoties, tostarp tos lasīt.

Voroņenko pauda, ka lielu daļu bērnu vairs neuzrunājot tradicionālā lasītprasme, līdz ar ko digitālās lasītprasmes instrumenti varētu būt viens no veidiem, kā bērniem radīt interesi kļūt lasošiem.

VISC ir sācis eksperimentēt ar digitālā satura radīšanu, piemēram, rīkojot olimpiādes tiešsaistē. Šogad pirmo reizi vidusskolēni tiešsaistē kārto trīs augstākā līmeņa eksāmenus - programmēšanā, ģeogrāfijā, kā arī kultūrā un mākslā. Kā veiksmīgu piemēru Voroņenko uzskata mājaslapu "atbalstsizcilibai.lv", kur lasītprasmes uzdevumi sniegti caur digitālo prizmu.

Jau vēstīts, 16.maijā tika paziņoti starptautiskā lasītprasmes novērtēšanas pētījuma "PIRLS 2021" rezultāti. Kopumā Latvijas skolēnu sasniegumi lasītprasmē vidēji novērtēti ar 528 punktiem, kas ir augstāk par pētījuma dalībvalstu vidējiem sasniegumiem. Vienlaikus kopš 2016.gada, kad tika veikts iepriekšējais mērījums, Latvijas rādītājos redzams nozīmīgs prasmju kritums.

Izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas (JV) redzējumā būtu nepieciešams attīstīt digitālai lasītprasmei pielāgotu saturu, jau pirmsskolas un sākumskolas posmā bērnu interesei par tehnoloģijām "atbildot ar kvalitatīviem tekstiem un lasīšanas materiāliem".

Čakša pauda, ka lasītprasme sevī ietver daudz vairāk par spēju tikai burtot. Ja iztrūkst lasītprasme, skolēns nevar piedalīties citos domāšanas vingrinājumos, līdz ar ko tiek kavēta arī STEM priekšmetu apgūšana un izpratne.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Aptauja: darba tirgus Latvijā ir ļoti nepievilcīgs (+VIDEO)

Tikai 1% respondentu norādījis, ka būtu gatavs mainīt profesiju, lai dotos strādāt uz ārzemem.

Sabiedrība Kultūras ministrija: Ukrainas iedzīvotāji turpinās meklēt patvērumu Latvijā

Valdība plāno atbalstīt Kultūras ministrijas (KM) rosināto finansējuma pārdali 4,6 miljonu eiro apmērā latviešu valodas mācību nodrošināšanai Ukrainas iedzīvotājiem, izriet no KM sagatavotā rīkojuma projekta, kas pieejams Tiesību aktu portālā.

Sabiedrība Rīgā pēcpusdienā uzspīdēs saule, nokrišņi nav sagaidāmi

Februāra pēdējā svētdienā laiks būs lielākoties mākoņains, savukārt naktī pūtīs stiprs vējš, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķu prognozes.

Sabiedrība Arī pēc aizlieguma Rīgas centru turpina šķērsot kravas auto

Rīgā par aizlieguma šķērsot pilsētas centru neievērošanu līdz šim ir sodīti 259 kravas auto vadītāji, informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa.

Lasiet arī

Sabiedrība Pērn Latvijā bija reģistrēti 6279 romu tautības cilvēki

Pērn 1.janvārī Latvijā bija reģistrēti 6279 romu tautības cilvēki, 94,7% no tiem bija Latvijas pilsoņi, liecina Kultūras ministrijas (KM) sagatavotais plāna projekts par romu stratēģiskā ietvara pasākumu īstenošu 2024.-2027.gadam, kas pieejams Tiesību aktu portālā.

Interesanti fakti Ko sagaidīt unikālā Papes parka 10 tūkstošus hektāru platībā (+VIDEO)

Papes ezers ir lagūnas tipa sekls ezers – nozīmīga Eiropas Savienībā.

Sabiedrība Drīzumā Daugavā iespējami plūdi: kas jāzina iedzīvotājiem (+VIDEO)

Ja applūstošās teritorijās tiek būvētas jaunas ēkas, vai tiek rekonstruētas esošās, visu risku uzņemas potenciālais īpašnieks.

Sabiedrība Ķekavas pašvaldības šī gada izdevumi plānoti lielāki nekā ieņēmumi

Ķekavas pašvaldība 2024.gadā tēriņos plāno par apmēram 15 miljoniem eiro vairāk nekā ieņēmumos.