• Aurēlija,
  • Evelīna,
  • Mētra
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde neatzīst KP pārmetumus - par ko?

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 15:55, 28.05.2023


Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) neatzīst Konkurences padomes (KP) pārmetumus par pārmērīgām prasībām atsevišķos tās iepirkumos.KP konstatējusi pārmērīgas prasības divos NKMP iepirkumos par aizsargājamo kultūras pieminekļu uzmērīšanu un apsekošanu, piemērojot pārmērīgas kvalifikācijas prasības pretendentu atlasei.

NKMP uzskata, ka iepirkumos no pretendentiem prasītā zemes dzīļu izmantošanas licence esot pierādījusi sevi kā efektīva kvalifikācijas prasība un licenci saņēmušie darbu veicēji darbus veikuši kvalitatīvi un atbildīgi.

NKMP organizēja divus iepirkumus par pakalpojumu sniegšanu, kas saistīti ar valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu uzmērīšanas darbu ar trīsdimensionālās lāzerskenēšanas un fotogrammetrijas metodi un ģeofizikālās apsekošanas darbu ar radiolokācijas metodi to stāvokļa dokumentēšanai.

KP ieskatā, iepirkumos ietvertā prasība, ka "pretendentam ir zemes dzīļu izmantošanas licence ar izmantošanas veidu - ģeofizikālai izpētei", varētu tikt vērtēta kā nesamērīga, ņemot vērā Valsts vides dienesta skaidrojumu, ka nepieciešamo pakalpojumu sniegšanai - zemes dzīlēs esošo kultūrvēsturisko objektu izpētei, ja tā nav saistīta ar ģeoloģisko datu iegūšanu zemes dzīļu izmantošanai, - licence ģeofizikālai izpētei nav nepieciešama.

NKMP skaidro, ka atbilstoši Eiropas Komisijas ieteikumam par vienotu Eiropas kultūras mantojuma datu telpu, valsts stratēģijai būtu jāiekļauj pasākumi, kas palīdz kultūras mantojumu sargājošām iestādēm ieviest tādas progresīvas tehnoloģijas kā, piemēram, objektu fiksācija ar 3D lāzerskenēšanu un ģeofizikālā izpēte ar radiolokācijas metodi, batimetrija un citas.

NKMP ieskatā, dzīļu izpēte ir saistīta ne tikai ar dabas resursu ieguvi, bet arī ar informācijas ieguvi par arheoloģiskām vērtībām, tai skaitā jaunatklātām un nereti ļoti nozīmīgām. Vērtību izpētes un saglabāšanas procesā veikto darbu kvalitātei ir izšķiroša nozīme - ja tie veikti nekvalitatīvi, rezultāts sniedz maldinošus datus, kas neizbēgami noved pie nevēlamu, nepatiesos datos balstītu lēmumu, pieņemšanas.

Salīdzinot, ja ar 3D lāzerskenēšanu iegūto datu precizitāti iespējams pārbaudīt punktu mākonī, veicot secinājumus par kvalitāti, tad attiecībā uz ģeofizikālo izpēti - tas nav iespējams, ja vien neveic atkārtotu izpētes procesu, nolīgstot citu darbu veicēju, lai salīdzinātu rezultātus, skaidro NKMP.

Pēc NKMP paustā, kā alternatīvu iegūto datu pārbaudes metodi vēl varētu izmantot izpēti ar rakšanu, taču tas krietni palielinātu izmaksas un neatgriezeniski bojātu pašu arheoloģisko pieminekli. Iegūtajiem datiem ir liela nozīme, jo, balstoties tajos, tiek saskaņotas pārveidojošu darbu atļaujas. Attiecīgi, ja rezultāti ir kļūdaini, darbu veikšanas procesā, tiek izdarīti neatgriezeniski bojājumi, kas ir zaudējums visai Latvijas sabiedrībai.

"Diemžēl, esam saskārušies arī ar ļoti nekvalitatīviem ģeofizikālās izpētes rezultātiem, tajā skaitā arī iestādes pieredzē bijusi saskarsme ar viltotiem sertifikātiem. Papildus secinājumus kā iestāde esam izdarījuši arī iepazīstoties ar klientu iesniegtiem ģeofizikālās izpētes datiem pieminekļu pārveidošanas dokumentācijā, kuru pasūtītājs nav bijis NKMP. Ar nožēlu jāsecina, ka dati nereti ir ļoti neprecīzi, taču darbā ar kultūras pieminekļiem noderīga ir tikai un vienīgi precīza, augstas kvalitātes informācija," klāsta NKMP.

NKMP ieskatā, valstī radītā licencēšanas metode ir efektīva, jo nodrošina, ka licences izdevējs pārliecinās, ka izpētē iesaistītā personāla kvalifikācija un tehniskais nodrošinājums ir atbilstošs ģeofizikālās izpētes veikšanai. Savukārt KP viedoklis, ka prasība pēc licences ir pārmērīga, liek NKMP no nozīmīgās kultūras mantojuma izpētes metodes atteikties, līdz mirklim, kad radīsies cita kvalifikācijas novērtēšanas sistēma, kas sniegtu garantiju par darbu kvalitāti.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Rosina liegt Latvijā atrasties arī Baltkrievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem

Pēc Nacionālās apvienības (NA) likumprojekta par liegumu Baltkrievijas transportlīdzekļiem nonākšanas darba kārtībā "Jaunā vienotība" (JV) iepazīsies ar piedāvāto risinājumu un vērtēs tā ieviešanas iespējas praksē. Tā sacīja JV Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edmunds Jurēvics.

Sabiedrība Aptauja: darba tirgus Latvijā ir ļoti nepievilcīgs (+VIDEO)

Tikai 1% respondentu norādījis, ka būtu gatavs mainīt profesiju, lai dotos strādāt uz ārzemem.

Sabiedrība Kultūras ministrija: Ukrainas iedzīvotāji turpinās meklēt patvērumu Latvijā

Valdība plāno atbalstīt Kultūras ministrijas (KM) rosināto finansējuma pārdali 4,6 miljonu eiro apmērā latviešu valodas mācību nodrošināšanai Ukrainas iedzīvotājiem, izriet no KM sagatavotā rīkojuma projekta, kas pieejams Tiesību aktu portālā.

Sabiedrība Rīgā pēcpusdienā uzspīdēs saule, nokrišņi nav sagaidāmi

Februāra pēdējā svētdienā laiks būs lielākoties mākoņains, savukārt naktī pūtīs stiprs vējš, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķu prognozes.

Lasiet arī

Sports Šilovs palīdz komandai izcīnīt uzvaru AHL mačā (VIDEO)

Latvijas vārtsargs Artūrs Šilovs sestdien palīdzēja Ebotsfordas "Canucks" komandai izcīnīt uzvaru Amerikas Hokeja līgas (AHL) spēlē, kamēr aizsargs Uvis Jānis Balinskis atzīmējās ar rezultatīvu piespēli Šarlotas "Checkers" zaudējumā.

Sabiedrība Pērn Latvijā bija reģistrēti 6279 romu tautības cilvēki

Pērn 1.janvārī Latvijā bija reģistrēti 6279 romu tautības cilvēki, 94,7% no tiem bija Latvijas pilsoņi, liecina Kultūras ministrijas (KM) sagatavotais plāna projekts par romu stratēģiskā ietvara pasākumu īstenošu 2024.-2027.gadam, kas pieejams Tiesību aktu portālā.

Interesanti fakti Ko sagaidīt unikālā Papes parka 10 tūkstošus hektāru platībā (+VIDEO)

Papes ezers ir lagūnas tipa sekls ezers – nozīmīga Eiropas Savienībā.

Sabiedrība Drīzumā Daugavā iespējami plūdi: kas jāzina iedzīvotājiem (+VIDEO)

Ja applūstošās teritorijās tiek būvētas jaunas ēkas, vai tiek rekonstruētas esošās, visu risku uzņemas potenciālais īpašnieks.