• Elfrīda,
  • Sindija,
  • Sintija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Izglītības pārvaldē izceļ lielāko risku pārejai uz mācībām latviešu valodā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 15:22, 25.05.2023


Lielākais risks pārejai uz mācībām latviešu valodā ir skolotāju trūkums, šodien Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputātus informēja Izglītības pārvaldes priekšnieks Ivars Balamovskis.


Foto: LETA

Viņš informēja, ka skolu vadītāji norādījuši uz šo būtisko risku. Turklāt tas esot ne tikai Rīgas pilsētā, bet gan visā Latvijā.

Ņemot vērā, ka 1.septembrī pāreja uz mācībām Latviešu valodā notiks 1., 4. un 7.klasēm, skolas darīšot visu iespējamo, lai šīs klases nodrošinātu ar nepieciešamajiem pedagogiem, piemēram, pārgrupējot skolotājus, novirzot tos uz šīm klasēm.

Deputāti tika informēti, ka 12 mazākumtautības skolas norādījušas uz nepieciešamību piesaistīt latviešu valodas skolotāju, bet 14 izglītības iestādes - matemātikas sklolotāju.

Citos priekšmetos situācija esot labāka, taču negaidīti esot iezīmējies mūzikas skolotāju trūkums.

Savukārt 68% izglītības iestāžu norādījušas, ka tās ir nodrošinājušas pedagogus pirmajām klasēm.

Kā komitejas sēdē teica "Saskaņas" deputāte Anna Vladova, kura ir arī Rīgas 80.vidusskolas direktore, skolotāju trūkums Rīgā jau esot vērojams sen un tas neesot saistīts ar skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā.

Lai piesaistītu pedagogus, viņa rosināja domei lemt par atbalsta mehānismiem pedagogu piesaistei, piemēram, uzsākt plašu reklāmas kampaņu, uzrunājot pedagogus, stipendiju maksāšanu topošajiem pedagogiem, kā arī līdzfinansējuma piešķiršanu komunālo maksājumu segšanai.

Kā deputātus informēja Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra direktora pienākumu izpildītāja, lai veiksmīgāk īstenotu skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā, vasarā skolotājiem paredzētas mācības valsts valodā.

Četras mācību grupas paredzētas 1., 4., un 7.klašu audzinātājiem, divas grupas direktoru vietniekiem, četras grupas 1.klašu skolotājiem, tik pat - 4.klašu pedagogiem un piecas grupas 7.klašu mācību priekšmetu pedagogiem.

Plānots apmācīt 7.klašu matemātikas, vēstures, sociālo zinību, ģeogrāfijas un bioloģijas skolotājus. Šie priekšmeti izraudzīti tādēļ, ka tajos ir sarežģītāka terminoloģija.

Septembra beigās vai oktobrī plānotas profesionālās sarunas par to pārejas uz latviešu mācību valodas īstenošanu, bet novembrī vai decembrī plānots plašāks forums, kurā pārrunās jautājumus par mācību uzsākšanu latviešu valodā, mācību norisi un tiks izskatīti labās prakses piemēri.

Rīgā ir 51 skola (kopā 33 625 izglītojamie, 4501 pedagogs), kuras īsteno mazākumtautību izglītības programmas. 17 skolās no tām tika īstenotas tikai mazākumtautību pamatizglītības programmas.

Jau ziņots, ka pērn oktobrī Saeima pieņēma likumu grozījumus, kas nosaka, ka Latvijā arī pirmsskolās un pamatizglītībā trīs gadu laikā pakāpeniski notiks pāreja uz mācībām tikai valsts valodā.

Kā nosaka likumu izmaiņas, sākot ar 2023.gada 1.septembri, vispārējās izglītības pamatizglītības programmas tiks īstenotas pilnībā tikai latviešu valodā 1., 4. un 7.klasē, ar 2024.gada 1.septembri - 2., 5. un 8.klasē, ar 2025.gada 1.septembri - 3., 6. un 9.klasē. Arī pirmsskolas izglītība no nākamā gada 1.septembra tiks īstenota tikai valsts valodā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Svētdienu sola lietainu. Cik silti būs?

Svētdien Latvijas lielākajā daļā līs, daudzviet valsts centrālajos un austrumu novados gaidāms pirmais nozīmīgais lietus pēdējo nedēļu laikā, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Pēc pašas vēlēšanas no darba aiziet AT tiesnese Jansone

Maija beigās darbu tiesneša amatā pēc pašas vēlēšanās saistībā ar pensionēšanos beidz Augstākās tiesas (AT) tiesnese Dace Jansone, kura kopš 2017.gada tiesneša pienākumus pildīja Rīgas apgabaltiesā, informēja AT.

Sabiedrība Valdība lēmusi pagarināt ierobežojumu termiņu Krievijas pilsoņu ieceļošanai

Valdība plāno pagarināt noteikto ierobežojumu termiņu Krievijas pilsoņu ieceļošanai Latvijā, izriet no Ārlietu ministrijas (ĀM) sagatavotā rīkojuma projekta anotācijas, kas pieejama Tiesību aktu projektu (TAP) portālā.

Sabiedrība Skolotāja: Mākslīgo intelektu mācību procesā nevajag aizliegt

Mākslīgā intelekta esamību nevar noliegt, tāpēc mācību procesā to vajadzētu izmantot proaktīvi, nevis aizliegt, šādu nostāju pauda izglītības projekta "Skola2030" vecākā eksperte, Salaspils 1.vidusskolas vēstures skolotāja Annija Bergmane.

Lasiet arī

Sabiedrība Trīs bezvēsts pazudušie atrasti sveiki un veseli

Pēdējās divās dienās saņemta jauna informācija par trīs bezvēsts pazudušajiem - minētās personas veiksmīgi atrastas, ziņo valsts policija.

Sabiedrība Grāmatizdevēju asociācijas valdē Jāni Leju nomaina Guntars Račs

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdē iecelts mūziķis un dzejnieks Guntars Račs, liecina "Firmas.lv" publiskotā informācija. Vienlaikus biedrības valdē darbu pārtraucis Jānis Leja.

Veselība Rosina krūts vēža skrīningu ieviest no 40 gadu vecuma

Noslēdzoties krūts vēža profilakses kampaņai "Noņem rozā brilles!", vēža pacientu organizācijas, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Latvijas Onkologu asociācija ar ekspertiem rosina krūts vēža skrīningu ieviest no 40 gadu vecuma, aģentūru LETA informēja kampaņas rīkotāju pārstāve Dace Plato.

Izklaide Notiks Latvijas Bārmeņu čempionāts

Trešdien notiks Latvijas Bārmeņu čempionāts, informēja Latvijas Bārmeņu federācijas prezidents Raitis Akerblūms.