• Saiva,
  • Saivis,
  • Santis,
  • Sentis,
  • Tija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Daudzbērnu ģimeņu vecāki varēs agrāk pensionēties? Saeima to vērtēs

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 14:30, 18.05.2023


Saeima šodien nodeva izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā kolektīvo iesniegumu par daudzbērnu ģimeņu vecāku tiesībām uz agrāku pensionēšanos.Iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija uzdeva Ministru kabinetam izstrādāt piedāvājumu sociāli taisnīgu risinājumu pensiju nodrošināšanai vecākiem, kas izaudzinājuši bērnus.

Iniciatīvas pārstāve Valentīna Strautmane komisijā aicināja noteikt, ka daudzbērnu ģimenēm, kurās ir trīs bērni, pensionēšanas vecumu abiem vecākiem samazina līdz 62 gadiem, ar nosacījumu, ka ir 25 gadu darba stāžs. Savukārt, ja ir četri bērni, tad pensionēšanas vecumu samazina līdz 61 gadam, bet, ja ir pieci un vairāk bērnu, tad līdz 60 gadiem.

Iniciatīvas autores ieskatā pensijas vecuma samazināšana daudzbērnu ģimenēm var uzlabot labklājību, palielinot vecākiem pieejamo laiku bērnu aprūpei un pienākumu pildīšanai. Tāpat nodarbinātības perioda samazināšana var samazināt profesionālās izdegšanas risku un uzlabot fizisko un psiholoģisko stāvokli. Strautmane uzskata, ka šādas izmaiņas sniegs motivāciju un atbalstu ģimenēm, kurās ir divi bērni, apsvērt lielāku bērnu skaitu ģimenē.

Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis komisijā norādīja, ka, atbalstot šo iniciatīvu, vēl vairāk tiks palielināts pensionāru skaits attiecībā pret nodarbināto skaitu, un tas izraisa vairākas problēmas - lielāku slodzi speciālam budžetam, pensiju sistēmas ilgtspēju, kā arī darbaspēku pieejamības jomā.

Uršuļskis atzīmēja, ka dažas Eiropas Savienības valstis, tai skaitā Latvija, piedāvā dažādus atvieglojumus vecākiem. Latvija piedāvā vecākiem, kuriem ir pieci bērni un apdrošināšanas stāžs ir 25 gadi, var doties pensijā piecus gadus agrāk.

LM ieskatā ir svarīgi atbalstīt jaunos vecākus un veicināt pirmā un otrā bērna dzimšanu. Pēc Uršuļska vārdiem, ja pirmais bērns nepiedzimst, tad par daudzbērnu ģimeni tā arī nekļūs.

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības pārstāve komisijā pauda nožēlu par LM pozīciju. Viņasprāt, LM diezgan vāji pilda funkciju aizstāvēt ģimenes un bērnus, un vispār demogrāfijas politiku kopumā. Apvienības ieskatā pensiju kapitāls ir nopietnākā problēma, kas ir jārisina.

Tautas ataudzes stratēģijas izstrādātājs Imants Parādnieks (NA) uzsvēra, ka šis ir sociālā taisnīguma jautājums. Pēc Parādnieka vārdiem, jo vecākam vairāk bērnu, jo viņam ir mazāka pensija, tāda patlaban ir sociālā politika valstī. Eiropas Komisija ir norādījusi, ka sieviešu pensija ir vairāk par 30 procentiem mazāka nekā vīriešu, un tieši atkarīga no bērnu skaita.

Arī deputāti komisijā atzīmēja sociālās netaisnības aspektu. Edmunds Zivtiņš (LPV) uzsvēra, ka galvenais mērķis ir stimulēt dzimstību, lai vairāk piedzimst, nekā nomirst.

Savukārt Leila Rasima (P) pauda uzskatu, ka ir svarīgi, lai sieviete netiek "sodīta" par to, ka viņa ir izvēlējusies laiku veltīt ģimenei un bērnu audzināšanai.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piektdien austrumu un centrālajos novados gaidāms lietus

Piektdien daudzviet Latgalē, Sēlijā un Vidzemē, kā arī vietām Zemgalē gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Saeima atsakās no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, atsakoties no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas.

Sabiedrība Tiesa: Rīgas domei būs jāatjauno gāzes sprādzienā Āgenskalnā cietušais nams

Rīgas pilsētas tiesā šodien apmierināja gāzes sprādzienā 2020.gada nogalē Āgenskalnā sabojātās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku prasību pret Rīgas domi par ēkas atjaunošanu.

Sabiedrība Praida gājiena laikā slēgs satiksmi vairākās Rīgas centra ielās

Sestdien, 15.jūnijā, Rīgā norisināsies "Riga Pride" gājiens, kura laikā no plkst.11 līdz 14 vairākās centra ielās slēgs transportlīdzekļu satiksmi, bet lielāko dienas daļu būs slēgts arī Vērmanes dārzs.

Lasiet arī

Sabiedrība Nākamgad aizbildņiem būs pienākums apgūt valsts apmaksātu mācību programmu

Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja ieceri noteikt aizbildņiem pienākumu apgūt valsts apmaksātu mācību programmu, lai veicinātu aizbildņu prasmes, zināšanas bērnu aprūpē, kas palīdzētu labāk izprast bērnu.

Sabiedrība 2022.gadā pieaugs ģimenes valsts pabalsta apmērs

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma Labklājības ministrijas virzītās izmaiņas Valsts sociālo pabalstu likumā, kas nosaka no 2022.gada palielināt ģimenes valsts pabalstu.

Sabiedrība Katoļu bīskapi aicina nemainīt ģimenes un laulības definīciju

Latvijas katoļu bīskapi ir nosūtījuši atklātu vēstuli Valsts prezidentam Egilam Levitam, premjeram Krišjānim Kariņam (JV), Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, kurā lūdz nemainīt ģimenes un laulības definīciju.

Ekonomika Latvijā gaidāms lielākais samazinājums pensijas attiecībai pret algu

Eiropas Komisijas (EK) jaunākais "Novecošanās ziņojums 2024" (Ageing Report 2024) prognozē, ka laika posmā līdz 2070.gadam Latvijā gaidāms lielākais samazinājums pensijas attiecībai pret algu, informē Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) pārstāvji.