• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Aptauja: Katrs otrais Latvijas iedzīvotājs pazīst kādu homoseksuālu cilvēku

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 08:37, 17.03.2023


Gandrīz trešdaļai jeb 27% Latvijas iedzīvotāju atbalstoša attieksme pret LGBTQ, liecina SKDS 2023.gada marta dati pēc LGBT un viņu draugu apvienības "Mozaīkas" pasūtījuma.


Foto: LETA

Tuvojoties "Riga Pride", kā arī atkārtotām diskusijām Saeimā par Civilās savienības likumu, martā LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka" atzīmē 17 gadus kopš dibināšanas brīža. Pastāvēšanas laikā padarīts ir daudz - vislielākais progress panākts sabiedrības attieksmes uzlabošanā pret LGBTQ, ģimeņu tiesiskā atzīšanā un naida runas un naida noziegumu sodīšanā.

"Mozaīka" norāda, ka kopumā būtiski uzlabojusies sabiedrības attieksme pret LGBTQ kopienu Latvijā. SKDS aptaujas dati liecina, ka 46% Latvijas iedzīvotāju attieksme pret LGBTQ ir neitrāla, bet 23% ir nosodoša attieksme. Jaunākie dati arī rāda, ka katrs otrais Latvijas iedzīvotājs jeb 50% pazīst kādu homoseksuālu cilvēku, kas norāda uz to, ka sabiedrība kļuvusi daudz iekļaujošāka un cilvēki aizvien vairāk droši izpaust savu identitāti.

"Mozaīkas" valdes priekšsēdētāja Kristīne Garina atzīmēja, ka "Mozaīka" savos 17 pastāvēšanos gados panākusi to, ka LGBTQ tiesības ir un paliks Latvijas politiskās dzīves dienas kārtībā. Viņa gan pauž nožēlu, ka Latvijas likumdevēji "tik ilgi muļļā viendzimuma pāru attiecību regulējumu un ignorē Satversmes tiesas spriedumus", tomēr redzams, ka LGBTQ tiesību jautājumi strauji virzās uz priekšu.

"Mozaīka" informē, ka Latvijā par regulējumu, kas būtu attiecināms tostarp arī uz viendzimuma pāriem, diskutēts daudz vēl pirms "Mozaīkas" dibināšanas brīža zem dažādiem nosaukumiem - Partnerattiecību likums, Kopdzīves likums vai Dzīvesbiedru likums, taču pēdējos gados kopā ar kustību "Dzīvesbiedri" noticis ievērojams progress. Divos lasījumos tika pieņemts Civilās savienības likums. Kvoruma trūkuma dēļ likums netika pieņemts 3.lasījumā, tādējādi Saeima nav spējusi izpildīt noteiktajā termiņā Satversmes tiesas spriedumus par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību.

Šobrīd, kamēr Saeima nav noregulējusi iespēju ģimenēm reģistrēt savas attiecības un saņemt juridisko aizsardzību, tikmēr ģimenes turpina ar "Mozaīka" un "Dzīvesbiedri" juridisko atbalstu vērsties ar pieteikumiem administratīvajās tiesās ar lūgumu veikt ģimenes fakta konstatāciju pēc Satversmes 110.panta. Līdz 2023.gada martam atzītas 36 ģimenes.

"Mozaīka" norāda, ka būtiski uzlabojusies sadarbība ar tiesībsargājošajām iestādēm naida runas un naida noziegumu apkarošanā; tiesībsargājošās iestādes aizvien biežāk reaģē un pieaug gadījumu to skaits, kad tiek uzsākta kriminālvajāšana. Vienlaikus nepieciešams turpināt policijas darbinieku izglītošanu naida runas un Krimināllikuma 150. panta jomā.

Tāpat "Mozaīka" norāda, ka praids ir būtisks līdzeklis kopienas redzamībai, protests, lai runātu par cilvēktiesībām un panāktu pārmaiņas. Kopš 2009.gada reizi trīs gados Rīgā norisinās "Baltic Pride", 2015.gadā Rīga izcīnīja tiesības organizēt "EuroPride". Savukārt kopš 2022.gada "Riga Pride" galvaspilsētā norisinās katru gadu.

"Riga Pride" norisināsies no 29.maija līdz 4.jūnijam Rīgā. Nedēļas kulminācijā 3.jūnijā norisināsies notikuma centrālais pasākums - "Riga Pride" gājiens un noslēguma koncerts.

Lai atzīmētu "Mozaīka" 17 gadu dzimšanas dienu, piektdien, 17.martā, no plkst.19 kvīru kultūrvietā "Skapis" par godu norisināsies īpaša ballīte.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Ceturtdien karsēs saule, pēcpusdienā un vakarā vietām plosīsies negaiss

Ceturtdien Latvijā saule gaisu sakarsēs līdz +26..+30 grādiem, nedaudz zemāka temperatūra saglabāsies dažviet piekrastē, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Ceturtdiena Latvijā atkal būs karsta, dažviet iespējama vētra

Ceturtdien Latvijā gaisa temperatūra pakāpsies līdz +29 grādiem, dienas otrajā pusē daudzviet gaidāms pērkona negaiss, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Būs izmaiņas kadastra likumā - nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi nepieaugs

Nekustamā īpašuma nodoklis ne šogad, ne nākamgad nepieaugs. Bet izmaiņas gaidāmas no 2026.gada.

Sabiedrība Gada sākumā Latvijā dzīvojuši 180 455 nepilsoņi

Gada sākumā Latvijā dzīvojuši 180 455 nepilsoņi, 1 719 396 pilsoņi un 141 702 ārzemnieki, liecina Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē prezentētā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes informāciju.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvijā izdos LGBT tematikai veltītu avīzi "Aiz kauna"

Ar diskusiju "Transpersonas Latvijā", kas 18.maijā plkst.17 notiks Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja telpās, atvēršanas svētkus atzīmēs avīze "Aiz kauna", kuru organizē Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar žurnālu "Satori".