• Evija,
  • Jogita,
  • Raita
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Finanšu ministrs par to, kas būs uzreiz pēc valsts budžeta pieņemšanas

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 07:39, 06.02.2023


Uzreiz pēc 2023.gada valsts budžeta pieņemšanas koalīcija ir paredzējusi sākt darbu pie nodokļu politikas pamatnostādnēm, intervijā aģentūrai LETA sacīja finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).


Foto: LETA

Starp valdību veidojošajām partijām ir vienošanās, ka nodokļu pamatnostādnes tiek vērtētas vienu reizi politiskajā ciklā un tiek pieņemts lēmums par viena vai otra nodokļa sistēmas maiņu, kas tiek laicīgi paziņota uzņēmējiem. Lielākas izmaiņas nodokļos varētu būt no 2025.gada.

Ašeradens stāstīja, ka valdības veidošanas procesā partijas nonākušas pie secinājuma, ka koalīcijas partneriem ir dažādi uzskati un viedokļi par nodokļu politiku un dažādu nodokļu likmju izmaiņām. Ministrs sacīja, ka starptautiskais nodokļu indekss liecina, ka Igaunija un Latvija nodokļu konkurētspējas jomā ir pirmajā un otrajā vietā, taču dažādām politiskajām partijām ir dažāds redzējums par to, arī uzņēmēju organizācijām, kas uzdod jautājumus, vai mūsu darbaspēka nodokļi ir konkurētspējīgi Baltijas reģionā.

"Valdības veidošanas sarunās vienojāmies, ka nodokļu sistēmas stabilitāte ir ļoti svarīgs uzņēmējdarbības vides elements, un prakse, ka valdība katru gadu stūrē vienā vai otrā virzienā, nav laba. Vienojāmies, ka nodokļu pamatnostādnes tiek vērtētas vienu reizi politiskajā ciklā, un pieņemam lēmumu par viena vai otra nodokļa sistēmas maiņu, kas tiek laicīgi paziņota uzņēmējiem. Šobrīd process ir sācies, un plāns ir pēc budžeta ķerties pie nodokļu pamatnostādnēm, prognozējot nepieciešamās izmaiņas pieņemt līdz gada beigām," teica Ašeradens.

Jautāts, vai tas vēl nenozīmē nodokļu maiņu no nākamā gada, Ašeradens sacīja, ka labprāt atbildētu "nē", bet viņam ir uztraukums par virkni nodokļu. Piemēram, atsevišķas partijas ļoti uztraucas par tā saukto luksusa auto nodokli, jo ilgi nav mainīta augšējā robeža, ar kuru sākas luksusa auto tirdzniecība. Ašeradens skaidroja, ka tas tiks vērtēts, un vēl ir virkne atsevišķu nodokļu, ko varētu pārskatīt.

"Manuprāt, pareizi būtu, ja lielākas izmaiņas nodokļos varētu būt, sākot no 2025.gada, jo līdz tam izmaiņas varētu izdiskutēt ar uzņēmējiem, sabiedrību, pieņemt attiecīgo likumdošanu un veikt citu nepieciešamo," teica Ašeradens.

Jautāts, vai tas nozīmē, ka šī Saeima savā pilnvaru laikā nodokļus varētu mainīt vienu reizi, Ašeradens skaidroja, ka tā ir valdību veidojošo partiju apņemšanās, un pauda cerību, ka tā būs.

"Vismaz mans mērķis ir nodokļu izmaiņas pieņemt līdz ar 2025.gada budžetu, lai ar to var rēķināties un izmaiņas ir visiem iepriekš zināmas. Es uzskatu, ka nodokļu likmju raustīšana nav pareiza, kaut gan mums koalīcijā ir partijas, kas uzskata, ka akcīzes likmes ir jāceļ straujāk. 2024.gada budžetā varētu būt nelielas nodokļu izmaiņas, bet būtiskākās - no 2025.gada," sacīja Ašeradens.

Savukārt uz jautājumu, vai un kā izmaiņas varētu skart "lielos" nodokļus - pievienotās vērtības nodokli (PVN), darbaspēka nodokļus, iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), Ašeradens norādīja, ka būs ļoti atturīgs komentēt šo jautājumu.

"Es negribētu radīt nevajadzīgu trauksmi sabiedrībā, pirms nav notikusi politiķu diskusija. Mums par nodokļu jomu ir bijušas priekšdiskusijas un no sociālo partneru puses ir izskanējis uzstādījums, kam es sliecos piekrist, kāds tad ir makroekonomiskais scenārijs, kā Latvijas ekonomika attīstīsies nākotnē. To vajadzētu noformulēt, uz ko mēs liekam, kas tad būs tie izaugsmes avoti - vai tā būs industriālā politika, vai inovāciju politika, vai zaļā politika... Ir daudz aspektu un joprojām nav sociālās vienošanās, uz kurieni tad mēs stūrējam. Šis jautājums ir uz galda, un nopietni gatavojamies tam "iet cauri", lai panāktu kaut kādu vienošanos. Ir jāvienojas, kādā izaugsmes virzienā nākamajos gados iet Latvijas ekonomika, un nodokļu politikai būtu jāatbalsta šis izaugsmes veids," pauda Ašeradens.

Jautāts, kad šī diskusija plānota un kad noslēgsies, Ašeradens sacīja, ka, vēlākais, novembra beigās diskusijas par nodokļu politiku tiks noslēgtas. Tad arī būs skaidras nodokļu izmaiņas un temps, kādā virzīties uz priekšu. Lielo nodokļu izmaiņas, ja tādas būs, tad būs 2025.gadā, uzsvēra finanšu ministrs.

Ašeradens atzina, ka katrā nodoklī "sastāvējušās" lietas, kuras prasa izvērtējumu. Piemēram, UIN nodokļu politikai ir aizritējuši četri gadi, un tā ir jāizvērtē, kādas lietas bijušas labas, kādas ne, vai politikas sākotnējie mērķi ir sasniegti un Latvijā ir pieaudzis uzņēmumu skaits ar pozitīvu pašu kapitālu.

Arī nekustamā īpašuma nodoklis ir palicis uz vietas, jāskatās, kādā progresivitātē iet, ko atbrīvot, kam uzlikt vairāk, ir daudz un dažādi viedokļi, pauda Ašeradens. Viņaprāt, ir jāpārskata arī nodokļu progresivitāte. Finanšu ministrs uzsvēra, ka izaicinājumi ir pietiekami daudz, un tie ir jāizvērtē. Arī Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniegs savu analīzi no nodokļu iekasējamības viedokļa un no nodokļu sistēmas saprotamības iedzīvotājiem viedokļa.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Aizpute atjauno seno Kurzemes pilsētu (+VIDEO)

Tuvākajā laikā šeit parādīsies jauna tūrisma oāze.

Sabiedrība Rīgā tiks mainīta satiksmes organizācija Gogoļa ielā (SHĒMA)

Turpinoties Rail Baltica Gogoļa ielas dzelzceļa pārvada būvniecībai, naktī no 2. uz 3. decembri Gogoļa ielā tiks veiktas satiksmes organizācijas izmaiņas.

Sabiedrība Dr. Martens apavi - ikonisks un populārs zīmols

Dr. Martens apavi ir kļuvuši par vienu no visvairāk atpazīstamajiem un populārākajiem apavu zīmoliem pasaulē. Šo apavu ikoniskais dizains un izturība ir piesaistījuši daudzus cilvēkus dažādākajās paaudzēs.

Sabiedrība Automašīnām jābūt aprīkotām ar ziemas riepām

No šodienas līdz 1.martam automašīnām un autobusiem, kuru pilna masa nav lielāka par 3500 kilogramiem, obligāti jābūt aprīkotiem ar riepām, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos, paredz Ceļu satiksmes noteikumi.

Lasiet arī

Veselība Medicīnai papildus novirzīs 57 miljonus eiro. Kam šī nauda paredzēta?

Valdība sadalīja pirmo daļu no veselības aprūpei rezervētajiem 140 miljoniem.

Sabiedrība Noraida vairākus opozīcijas priekšlikumus par papildu finansējumu veselībai

Saeimas vairākums ceturtdienas rītā noraidīja vairākus opozīcijas priekšlikumus par papildu finansējuma piešķiršanu veselības aprūpei valsts 2023.gada budžeta projektā.

Ekonomika Valsts parāds 2025.gadā stabilizēsies 40% apmērā no IKP - Ašeradens

Ja nenotiks kādas būtiskas fiskālās politikas izmaiņas, tad valsts parāds 2025.gadā stabilizēsies 40% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), intervijā aģentūrai LETA sacīja finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).

Ekonomika Latvijas mērķis ir 4 gadu laikā atgriezties pie Māstrihtas kritēriju izpildes

Latvijas mērķis ir šī politiskā cikla beigās jeb līdz 15. Saeimas vēlēšanām atgriezties pie Māstrihtas kritēriju izpildes, intervijā aģentūrai LETA sacīja finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).