• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pētījums: 38% jauno pedagogu piecu gadu laikā apsver pamest darbu savā profesijā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 13:33, 14.12.2022


Vairāk nekā trešdaļa jeb 38% jauno pedagogu tuvāko piecu gadu laikā apsver iespēju pamest pedagoga profesiju, liecina pētījuma, kas veikts pēc Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pasūtījuma, rezultāti, ko šodien konferencē "Atbalsts jaunajiem pedagogiem sociālā dialoga ietvaros" prezentēja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.


Foto: pixabay

Pētījuma mērķis bija noskaidrot, kā jūtas jaunie skolotāji un kāds atbalsts viņiem tiek nodrošināts, sākot darbu skolā, lai sagatavotu ieteikumus jauno pedagogu atbalsta sistēmas izveidei.

Pētījuma rezultāti atklāj, ka 69% skolu vadītāju uzskata, ka ir nepieciešams izveidot atbalsta sistēmu valsts līmenī jaunajiem pedagogiem, 30% direktoru domā, ka šādam atbalstam vajadzētu būt pašvaldību līmenī un tikai 1% izglītības iestāžu vadītāju uzskata, ka jaunajiem pedagogiem nav nepieciešama atbalsta sistēma.

Pētījumā 42% aptaujāto jauno pedagogu atzinuši, ka viņi darbā ir ļoti noslogoti un tikai ar lielām pūlēm spēj izpildīt darba pienākumos. Savukārt 53% uzskata, ka viņi spēj veiksmīgi paveikt visus darba pienākumus.

Runājot par izaicinājumiem ar kuriem saskaras jaunie pedagogi, sākot darba gaitas, 35% pedagogu un 57% skolu direktoru atzinuši, ka augstskolā sniegtās zināšanas un prasmes neatbilst praktiskajai realitātei.

Ar vecāku neuzticēšanos saskārušies 48% skolotāju un 42% skolu direktoru. Veicot savus darba pienākumus, spriedzi izjutuši 46% jauno skolotāju un 59% skolu vadītāju. Puse no aptaujātajiem skolotājiem un 15% direktoru aptaujā atzinuši, ka viņiem trūkst nepieciešamās informācijas. 25% jauno pedagogu un 5% direktoru izjutuši negatīvu kolēģu attieksmi. 36% pedagogu un 45% direktoru atzīst, ka ir nepieciešams strādāt vairāk darba stundu nekā ir tarificēts.

Uz jautājumu, kāds atbalsts būtu jānodrošina jaunajiem pedagogiem, aptaujātie pedagogi un skolu direktori viennozīmīgi uzskata nepieciešamību nodrošināt valsts finansētu studiju maksu profesijā strādājošiem pedagogiem. Tāpat jaunajiem skolotājiem vajadzētu nodrošināt dienesta dzīvokli, vienreizēju pabalstu darba dzīves sākšanai, profesionālās pilnveides iespējas, pieejami mentora pakalpojumi, samazināts kontaktstundu skaits. 62% jauno pedagogu un 75% skolu direktoru atbalstītu stažēšanās jeb adaptācijas periods līdz trīs gadiem.

Vanaga norādīja, ka patlaban valstī ir tikai 30 mentori, kas ir nepietiekams skaits. "Neformālu un neapmaksātu palīdzību saviem jaunākajiem kolēģiem sniedz krietni lielāks skaits pedagogu," piebilda LIZDA priekšsēdētāja.

Pētījumā jaunie pedagogi norādījuši, ka viņi vēlas klasvadības treniņus, pedagoga palīgu pirmajā mācību gadā, iespēju vērot pieredzējušāko kolēģu mācību stundas, rokasgrāmatu darba gaitu sākšanai, metodisko atbalstu darbam ar bērniem, kuriem ir speciālās vajadzības, konkurētspējīgs atalgojums, kā arī pedagogu tiesību stiprināšana.

Uz jautājumu, kas visvairāk motivēja izvēlēties pedagoģijas studijas, 63% no aptaujātajiem jaunajiem pedagogiem atzinuši, ka viņiem patīk strādāt ar skolēniem, 13% jauniešu atzīst, ka pedagoga profesijai iedvesmojuši viņu skolotāji, 7% jauniešu atzinuši, ka par pedagogiem kļuvuši vecāku ietekmē, vēl 6% jauniešu pedagogu profesiju izvēlējušies, jo bijušas pieejamas valsts finansētas budžeta vietas. Tikai 1% novērtējis skolotāja profesijas prestižu, izvēloties savas profesionālās gaitas.

Pētījumā piedalījušies 814 jauno pedagogu un 209 izglītības iestāžu vadītāji.

LIZDA jau ilgstoši vērsusi uzmanību uz skolotāju vidējo vecumu Latvijā un jauno pedagogu trūkumu nozarē. Jau 2018.gadā Starptautiskā mācīšanas un apguves pētījuma (TALIS) veiktās skolotāju aptaujas rezultāti liecināja, ka Latvijā skolotāju vidējais vecums ir 48 gadi, 51% Latvijas skolotāju ir vecāki par 50 gadiem, kas nozīmē, ka Latvijai nākamajā desmitgadē būs jānomaina katrs otrais skolotājs no pašlaik pieejamā skolotāju darbaspēka.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veiktais pētījums liecina, ka skolotāju vidējais vecums OECD un TALIS dalībvalstīs ir 44 gadi, bet vidējais skolotāju vecumā virs 50 gadiem īpatsvars ir 34%.

LIZDA uzskata, ka visās vecuma grupās ir skolotāji, kuri profesionāli veic savu darbu. Tomēr būtiskākā problēma ir paaudžu maiņas nodrošināšana starp izglītības sistēmā strādājošajiem. Latvijas skolās ienāk jaunie profesionāļi, bet viņu skaits ir nepietiekams. To apliecina dati par skolotāju kopējo darba stāžu skolā. TALIS pētījuma rezultāti liecina, ka aptuveni 13% skolotāju ir darba stāžs līdz pieciem gadiem, bet skolotāju ar darba stāžu no sešiem līdz desmit gadiem ir divreiz mazāk. Tas nozīmē, ka darbu skolā sāk salīdzinoši daudz jauno profesionāļu, bet ilgtermiņā viņi pamet darbu skolā.

LIZDA uzskata, ka valstiskā līmenī būtu jādomā par jauno pedagogu atbalstu, akcentējot to, kā notiek darbs ar jauno personālu skolā, kāda veida un apmēra atbalstu jaunie pedagogi saņem un sagaida, kādas ir izaugsmes iespējas un galvenie izaicinājumi jauniešu motivācijai izvēlēties pedagoga profesiju un palikt strādāt izglītības iestādēs.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvijas uzņēmumi palīdz saviem darbiniekiem nodrošināt vecumdienas (+VIDEO)

Iemaksas pensijas kapitālā, kas tiek veiktas par labu cilvēkam, ir ilgtermiņa ieguldījums.

Sabiedrība Rīgā turpināsies Lieldienu svinēšana

Šodien no plkst.12 Lieldienu svinēšana plānota Mežaparka Lielajā estrādē, Kokaru zālē un ārtelpā, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa.

Sabiedrība Jaunā kārtība Liepājā: kā braukt ar velosipēdiem un skrejriteņiem (+VIDEO)

Noteikumi ieviesti, lai veidotu sakārtotu, drošu un ērti lietojamu pilsētas vidi ikvienam liepājniekam un pilsētas viesim.

Sabiedrība Latvijas sabiedrība gada laikā kļuvusi pesimistiskāk noskaņota par nākotni

Latvijas sabiedrība gada laikā kļuvusi pesimistiskāk noskaņota par nākotni, liecina Valsts kancelejas pasūtītā aptauja par Latvijas sabiedrības noturību Krievijas kara Ukrainā kontekstā.

Lasiet arī

Ekonomika Kazāks: Eiropai steidzami jāizveido vienotu kapitāla tirgu un banku savienību

Eiropā ir steidzami jāpieņem ilgstoši novilcināti politiskie lēmumi, lai izveidotu vienotu kapitāla tirgus un banku savienību, jo Eiropas problēma nav naudas trūkums, bet gan vienota finanšu tirgus trūkums, kas ļautu resursus novirzīt nepieciešamās jomās, aģentūrai LETA norādīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Sabiedrība Daugavpilī un Rēzeknē sākusies meteoroloģiskā vasara

Daugavpils un Rēzeknes novērojumu stacijā pēdējās piecas diennaktis vidējā gaisa temperatūra bijusi +15 un vairāk grādu, kas nozīmē meteoroloģiskās vasaras sākumu, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Ekonomika Aptuveni 50% teļu no Latvijas tiek eksportēti uz ārzemēm (+VIDEO)

Kad Latvijā ienāca ārvalstu dzīvnieku ģenētika, ienāca Holšteinas govis, ar to saimnieki atteicās no Latvijas brūnajām.

Pasaule Tramps plāno apmeklēt pāvesta Franciska bēres

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien paziņojis, ka plāno kopā ar dzīvesbiedri Melāniju doties uz Romu, lai piedalītos pāvesta Franciska bērēs.