• Rauls,
  • Rodrigo
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Sāks kampaņu emocionālās vardarbības mazināšanai

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 02:38, 06.12.2022


Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu Uzticības tālrunis 116111 no šodienas līdz 12.decembrim rīko kampaņu "Palīdzība zvana attālumā", kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par emocionālo vardarbību un tās ietekmi uz bērna mentālo veselību un labbūtību, kā arī sniegt atbalstu bērniem, kas saskārušies ar emocionālo vardarbību, aģentūru LETA informēja VBTAI Administratīvās nodaļas vadošais eksperts Taivo Trams.Visbiežāk emocionāla vardarbība pret bērnu notiek verbāli, taču bieži tā izpaužas arī kā negatīvas attieksmes paušana no vecāku, vienaudžu, pedagogu puses. Emocionāla vardarbība iekļauj sevī draudēšanu, ņirgāšanos, pazemošanu, manipulēšanu, bērna emocionālo vajadzību ignorēšanu. Tā var būt arī pastāvīga negatīva attieksme pret bērnu, kā arī bērna iesaistīšana vecāku strīdos.

VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Anda Sauļūna stāstīja, ka katru gadu lielākais zvanu skaits Uzticības tālrunī tiek saņemts par emocionālo vardarbību, tomēr nereti sabiedrībai trūkst izpratnes, ka šie zvani visbiežāk saistīti arī ar pazeminātu pašvērtējumu, bailēm no apkārtējiem un pasaules, nespēju saskatīt sevī vai apkārtējos pozitīvo, neticami spēcīgu kritiku un prasīgumu pret sevi, autoagresiju, pašnāvības domām, kā arī virkni citu labbūtību mazinošu faktoru, kas radušies piedzīvotās emocionālās vardarbības rezultātā.

Pēc viņas paustā, nereti varētu šķist, ka emocionālā vardarbība ir tikai pateikti vārdi un cilvēkiem jāmācās tam tikt pāri, tomēr bērnu teiktais Uzticības tālruņa konsultantiem skaidri norāda - visbiežāk, piedzīvojot emocionālo vardarbību, viņi jūtas nemīlēti, nepieņemti, bezspēcīgi, vientuļi, pamesti un nesaprasti - ja šādos gadījumos bērni nesaņem atbalstu un palīdzību, tas var sagraut bērna pasauli.

"Emocionālo vardarbību bērni nereti mēdz piedzīvot vienaudžu starpā, tomēr bieži to piedzīvo arī ģimenē - dažkārt vardarbīgā uzvedība ir tik bieža un pazīstama, ka bērns to var sākt uztvert kā normālu un visu dzirdēto pieņemt kā patiesību, tomēr tā tas nedrīkstētu būt. Emocionālā vardarbība neatstāj zilumus, sasitumus vai skrāpējumus kā fiziskā vardarbība, tomēr tā ir tikpat īsta, sāpīga, skaudra un drošības sajūtu iznīcinoša," stāstīja Sauļūna.

Emocionāla vardarbība var radīt sekas, kas nozīmīgi ietekmē bērna attīstību un sociālpsiholoģisko funkcionēšanu. Emocionālas vardarbības rezultātā tiek deformēti bērna priekšstati par sevi un pasauli kopumā, var parādīties tendence izolēties no sociāliem kontaktiem, bērns var piedzīvot depresiju, suicidālas domas un darbības, jo piedzīvotās vardarbības rezultātā ir cietusi bērna mentālā veselība. Tāpat emocionālas vardarbības sekas var izpausties arī fiziski - bezmiegs, trauksmes sajūta un sirdsritma paātrināšanās, dažādas psihosomatiskas sāpes un izpausmes.

Piedzīvotas emocionālās vardarbības sekas var būt postošas, tāpēc būtiski spēt pamanīt emocionālo vardarbību, kas tiek vērsta pret bērnu, un sniegt atbalstu vai meklēt palīdzību.

Kampaņas laikā VBTAI aicina izmantot iespēju sazināties ar Uzticības tālruņa speciālistiem zvanot uz 116111, kā arī rakstīt čatā darba dienās no plkst.12 līdz plkst.20 - čata logs meklējams mājaslapā "www.uzticibastalrunis.lv". Tāpat ir iespēja rakstīt uz e-pastu "uzticibaspasts116111bti.gov.lv", vai, lejupielādējot bezmaksas aplikāciju "Uzticības tālrunis".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Ventspils piedāvā mājokli speciālistiem, kas pārceļas uz pilsētu (+VIDEO)

Valstspilsēta Kurzemē vēlas dažādot savu saimniecisko dzīvi.

Sabiedrība Efektīvas M&E sistēmas ieviešana ilgtspējīgai izaugsmei

Kultūras biedrība "Alternatīvā realitāte" ir strikti orientēta uz ilgtspējas veicināšanu un organizatoriskās kapacitātes palielināšanu. Aktīvo Iedzīvotāju Fonda līdzfinansēts Kapacitātes projekts "Solis uz nākotni" ir galvenais solis ceļā uz mūsu stratēģisko mērķu sasniegšanu.

Sabiedrība RAKUS teritorijā pabeigts RSU studiju komplekss

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) teritorijā ir pabeigts Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studiju komplekss.

Sabiedrība Pedagogu darba samaksai vēl šogad varētu prasīt papildu 1,7 miljonus eiro

Lai nodrošinātu pedagogu darba samaksu, kopējais aprēķinātais finansējums mērķdotācijām pašvaldībām par 1 698 454 eiro pārsniedz apstiprināto budžetu, un šī summa vēl šogad būtu jāpiešķir papildus, izriet no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotā rīkojuma projekta.

Lasiet arī

Sabiedrība Tiesībsargs: Ja ievērotu noteikto, Jēkabpils traģēdija nebūtu notikusi

Pašlaik normatīvais regulējums ir pietiekams, lai tādi traģiski gadījumi kā, piemēram, Jēkabpilī nenotiktu, intervijā LTV raidījumā "Rīta panorāma" teica tiesībsargs Juris Jansons.

Kriminālziņas Meiteni Kuldīgā spārdīja, sita, plēsa matus, pret galvu dzēsa cigaretes...

Par šaušalīgu gadījumu, kas noticis pirms gada Kuldīgā, vēsta portāls liepajniekiem.lv, kuram to pavēstījis kādas meitenes tēvs.

Kriminālziņas Izveidota darba grupa, kas padziļināti analīzēs vardarbību ģimenēs

Tieslietu padome šodien nolēma izveidot darba grupu, kura veiks padziļinātu analīzi par tiesu darbu lietās, kas saistītas ar vardarbību ģimenēs un draudiem personas dzīvībai vai veselībai, informēja padome.

Sabiedrība Saeima rezervē tālruņa numuru palīdzībai no vardarbības cietušām sievietēm

Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektronisko sakaru likumā, kas paredz tālruņa numuru 116016 rezervēt palīdzībai no vardarbības cietušām sievietēm.