• Olita,
  • Rita,
  • Vita
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Nacionālais teātris sastrīdas ar Tukuma muzeju; iemesls ir interesants

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 12:40, 26.09.2022

Latvijas Nacionālais teātris ir sastrīdējies ar Tukuma muzeju, kam piederēs tēlnieka Teodora Zaļkalna darināts Aspazijas krūšutēls, kas pirms 20 gadiem nozagts teātrim, taču par kuru tas gadiem nav izrādījis īpaši lielu interesi, vēsta "Latvijas Avīze".


Avots: LETA

Zaļkalns bronzā atlieto Aspazijas krūšutēlu 1931.gadā darināja pēc Latvijas Nacionālā teātra pasūtījuma. 2002.gadā Aspazijas biste no teātra ēkas pazudusi - iespējams, tā tikusi nozagta teātra rekonstrukcijas darbu laikā. Par zādzības faktu toreizējais teātra direktors Ivars Rudzītis neesot ziņojis policijai, tāpēc Aspazijas krūšutēlu neviens nemeklēja.

2018.gadā skulptūra nonākusi pie tukumnieka Armanda Sproģa, kurš bija metāllūžņu iepirkšanas uzņēmuma īpašnieks un vadītājs. Skulptūra bijusi nodota pārkausēšanai. Tobrīd Aspazijas krūšutēls neesot bijis tajā labākajā stāvoklī. Uzņēmējs lūdzis atzinumu Tukuma muzeja direktorei Agritai Ozolai, kura atpazinusi Zaļkalna darbu un noskaidrojusi, ka tas ir tas pats Aspazijas krūšutēls, kas savulaik atradies Nacionālajā teātrī.

Muzeja direktore sazvanījusies ar ilggadējo Nacionālā teātra direktoru Ojāru Rubeni, kurš paudis prieku par skulptūras atrašanos, bet par skulptūras nogādāšanu atpakaļ teātrī saruna nav iegrozījusies. Rubenis tobrīd gan vairs nebija teātra direktors, bet bija izpilddirektors. Skulptūras atradēji tad nolēmuši to atdāvināt vietējam muzejam, kas bisti sakopis un izstādījis Durbes pilī. Dāvinājuma līgumā ticis iekļauts punkts, ka Aspazijas krūšutēlam jāpaliek Tukuma muzeja īpašumā.

Pēc darba izstādīšanas ar Tukuma muzeju sazinājies Nacionālā teātra jaunais direktors Jānis Vimba, kurš izrādījis interesi par mākslas darba atgūšanu. Tikusi iesaistīta Kultūras ministrija, notikusi sarakste par dāvinājuma līguma nosacījumiem, bet pēc tam saziņā atkal iestājies klusums.

Šoruden septembrī Tukuma muzejs un arī uzņēmējs no zvērinātā advokāta Kalvja Krūmiņa saņēmuši vēstuli "Pretenzija par mantas atgūšanu". Latvijas Nacionālais teātris pilnvarojis advokātu rīkoties, lai Aspazijas krūšutēls tiktu nogādāts atpakaļ Rīgā. Advokāts brīdinājis arī par iespējamu tiesvedību. Tukuma muzeja darbinieki nejūtas ko ļaunu izdarījuši, jo uzskata, ka darījuši visu iespējamo, lai situāciju atrisinātu. Muzejs aicina Nacionālo teātri uz tikšanos, lai pārrunātu situāciju un rastu risinājumu.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arī



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Politologs: Šaubos, ka jaunā valdība būs ilglaicīga

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes profesors, politologs Juris Rozenvalds, šaubās, ka jaunā valdība būs ilglaicīga.

Sabiedrība Ar reģionālās nozīmes autobusiem deviņos mēnešos pārvadāts par 26,1% vairāk pasažieru

Latvijā ar reģionālās nozīmes autobusiem šogad deviņos mēnešos pārvadāti 15,89 miljoni pasažieru, kas ir par 26,1% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2021.gadā, liecina Autotransporta direkcijas publiskotā informācija.

Sabiedrība Forumā 5G Techritory parakstīs memorandus par ūdeņraža, metapilsētas un mikroshēmu tehnoloģiju attīstīšanu Latvijā

Tehnoloģiju forumā 5G Techritory, kas no 29.novembra līdz 30 novembrim norisināsies Rīgā, iecerēts parakstīt sadarbības memorandus par ūdeņraža tehnoloģiju attīstību, metapilsētas izveidi un Latvijas iespējām piedalīties mikroshēmu ražošanā, intervijā aģentūrai LETA sacīja foruma programmas direktors Neils Kalniņš.

Sabiedrība Otrdien diskutēs par reliģisko brīvību un daudzveidību

Otrdien, 29.novembrī, plkst.10 kafejnīcā "Paviljons Ziedoņdārzs" norisināsies diskusija "Reliģiju un konfesiju dialogs Latvijā" par reliģiju daudzveidību un to nozīmi sabiedrībā, informēja Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) pārstāve Zane Jēkabsone.

Lasiet arī

Pasaule ISW: Krievi zina, ka nespēs liegt Ukraiņiem šķērsot Dņepru

Krievi zina, ka nespēs liegt Ukrainas bruņotajiem spēkiem šķērsot Dņepru, vēsta ASV Kara studiju institūts (ISW).

Sabiedrība Tavars: Jāmeklē risinājumi, kā stiprināt tautsaimniecību

Turpinot darbu pie jaunās valdības deklarācijas projekta, jāmeklē rsinājumi, kā stiprināt tautsaimniecību, intervijā Latvijas Radio sacīja politiskā spēka "Apvienotais saraksts" (AS) frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars.

Sabiedrība Politologs: Šaubos, ka jaunā valdība būs ilglaicīga

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes profesors, politologs Juris Rozenvalds, šaubās, ka jaunā valdība būs ilglaicīga.