Finansiālā situācija šogad Latvijā pasliktinājusies 42,3% mājsaimniecību

Sabiedrība
LETA 12:36, 14.12.2020 0

Latvijā 42,3% mājsaimniecību atzinušas, ka to finansiālā situācija šogad ir pasliktinājusies, pirmdien "Swedbank" Finanšu institūta pētījuma par mājsaimniecību finanšu situāciju prezentācijā sacīja "Swedbank" Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

 

Tostarp 13,8% norādījuši, ka to finanšu situācija ir būtiski pasliktinājusies, bet 28,5% iedzīvotāju atzīmējuši, ka viņu finanšu situācija ir nedaudz pasliktinājusies.

Tajā pašā laikā 12,4% aptaujāto minējuši, ka šogad viņu mājsaimniecības finanšu situācija ir nedaudz uzlabojusies, 1,8% aptaujāto iedzīvotāju pauduši, ka viņu finanšu situācija ir būtiski uzlabojusies, bet 41,9% atbildējuši, ka šogad viņu mājsaimniecības finanšu situācija nav mainījusies.

Kropa sacīja, ka līdzīgs ir arī iedzīvotāju vērtējums par nākamo gadu - 13,7% aptaujāto pauduši uzskatu, ka 2021.gadā viņu mājsaimniecības finanšu situācija būtiski pasliktināsies, bet 24% minējuši, ka nākamgad viņu mājsaimniecību finanšu situācija nedaudz pasliktināsies.

Vienlaikus 13,8% aptaujāto prognozējuši, ka nākamgad viņu mājsaimniecības finanšu situācija nedaudz uzlabosies, bet 2,5% domā, ka 2021.gadā viņu mājsaimniecības finanšu situācija būtiski uzlabosies.

Kropa sacīja, ka vērtējums par mājsaimniecību finanšu situāciju šogad un arī nākamgad ir negatīvākais kopš 2013.gada, kad "Swedbank" Finanšu institūts sāka šo pētījumus. "Tie, kuriem jau šis gads ir radījis būtisku robu mājsaimniecības budžetā, arī uz nākamo gadu raugās visai pesimistiski. Puse no tiem iedzīvotājiem, kuru mājsaimniecībās finanšu situācija pasliktinājās šogad, saka, ka arī nākamgad tā turpinās pasliktināties," viņa teica.

Tāpat Kropa minēja, ka visbūtiskāk ar negatīvu ietekmi mājsaimniecību finanšu situāciju šogad ir ietekmējuši pārtikas tēriņi un izdevumi par mājokli. Trešajā vietā ar negatīvu ietekmi ir izdevumi veselības jomā.

Puse jeb 50% no aptaujātajiem atbildējuši, ka šogad viņu ienākumi samazinājušies Covid-19 pandēmijas ietekmē, kamēr 6% atbildējuši, ka Covid-19 ietekme uz ienākumiem bijusi pozitīva. Tāpat 46% aptaujāto minējuši, ka viņiem ir nācies ķerties pie uzkrājumiem, lai nodrošinātu vajadzības, līdz ar to uzkrājumi gājuši mazumā.

Pēc Kropas teiktā, ienākumu izmaiņas 42% aptaujāto šogad vērtējuši negatīvi, bet 19% - pozitīvi. Tāpat 37% respondentu norādījuši, ka šogad bija grūtības "savilkt galus", bet 12% atbildējuši, ka šajā ziņā viņu situācija ir uzlabojusies.

Tāpat šogad pieaugušas iedzīvotāju bažas par darbavietu - 34% sagaida negatīvas pārmaiņas, bet 14% - pozitīvas. Iepriekšējos trijos gados negatīvas pārmaiņas attiecībā uz darbavietu sagaidīja 23-26% iedzīvotāju.

"Swedbank" Finanšu institūta pētījums "Gada finanšu notikumi mājsaimniecībās" veikts sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, ar interneta starpniecību aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījums veikts 2020.gada novembrī.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Inese Lībiņa-Egnere: Rīgā jāpanāk progress Īpašā tribunāla izveidē

Šodien Rīgā notiek starptautiska sanāksme, kurā tiek izstrādāti tiesiski mehānismi, lai izveidotu Īpašo tribunālu agresijas noziegumam pret Ukrainu.

Sabiedrība Latvijā atrada veidu, kā strādāt ar «grūtiem» bērniem (+VIDEO)

Jaunizveidotās speciālistu komandas sniegs būtisku atbalstu uzvedības izaicinājumu risināšanā.

Sabiedrība Kažociņš: Baltijas valstis ir tehnoloģiski ļoti ievainojamas

Baltijas valstis ir tehnoloģiski ļoti ievainojamas, un tas ir jāsaprot, komentējot konstatētos zemūdens kabeļu bojājumus Baltijas jūrā, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja bijušais Valsts prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Jānis Kažociņš.

Sabiedrība Nākamās nedēļas sākumā, kļūstot siltākam, sniegs nokusīs

Pēc ziemīgas nedēļas nogales jau pirmdien Latvijā atgriezīsies siltāks laiks. Kurzemē sniegs nokusīs strauji, citviet tas notiks pakāpeniskāk, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvija pati nepilda ANO saistības izskaust nabadzību, bet palīdz Kamerūnai

Minimālā ienākuma reforma tiek uzskatīta par svarīgu, taču praksē tā netiek veikta, liecina valdības ziņojums starptautiskajām organizācijām.

Sabiedrība 2020.gadā pieauga nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits

2020.gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 439 000 jeb 23,4% iedzīvotāju - par 1,8 procentpunktiem vairāk nekā 2019.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2021.gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas dati.

Sabiedrība Labklājības ministrs komentē augstu ienākumu nevienlīdzību Latvijā

Ienākumu nevienlīdzības pieaugumu pagājušajā gadā cita starpā faktiski ietekmēja tas, ka turīgākajām mājsaimniecībām ienākumi no algota darba pieauga straujāk nekā trūcīgākajām mājsaimniecībām, aģentūrai LETA skaidro labklājības ministrs Gatis Eglītis (JKP).

Sabiedrība Vairāk nekā trešdaļai Latvijas mājsaimniecību 2020. gadā nebija uzkrājumu

Vairāk nekā trešdaļai (35,2 %) Latvijas mājsaimniecību 2020. gadā nebija uzkrājumu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Gandrīz tikpat lielai daļai (35,7 %) mājsaimniecību uzkrājumi ļautu saglabāt esošo dzīves līmeni ne vairāk kā 3 mēnešus, bet 29,2 % – 3 mēnešus vai ilgāk.