Maksimālā summa, kas pieejama visām bloka dalībvalstīm, ir 150 miljardi eiro.
SAFE darbosies kā finanšu instruments, ar kura palīdzību ES piesaistīs līdzekļus kapitāla un finanšu tirgos un nodrošinās iespējas visām ES dalībvalstīm tos aizņemties. ES aizņēmums tiks garantēts ar ES budžeta pastāvīgo manevrēšanas telpu. Dalībvalstīm būs iespēja izmantot ilgtermiņa aizdevumu, lai nacionāli finansētu tādus pasākumus, kas īsā termiņā palielinātu militārās spējas.
Eiropas Komisija (EK) šo instrumentu ierosināja martā. ES dalībvalstis darbu pie vienošanās teksta pabeidza šomēnes, un bloka par ES lietām atbildīgie ministri otrdien sanāksmē Briselē to apstiprināja, 26 valstīm balsojot "par" un vienai atturoties, paziņoja ES prezidējošā valsts Polija.
ES valstis ilgi kaulējās par to, kādiem mērķiem tērēt šos līdzekļus un kā valstis ārpus bloka varēs piekļūt šiem līdzekļiem. Galu galā tika saglabāts sākotnējais priekšlikums, kas paredz, ka 35% no ieroču vērtības var piegādāt ražotāji ārpus bloka un Ukrainas.
Francijas Eiropas lietu ministrs Benžmēns Adads nodēvēja SAFE par nozīmīgu soli, kas apliecina "ļoti skaidru Eiropas prioritātes principu atbalstīt mūsu rūpniecības nozares, samazināt mūsu atkarību, tostarp no ASV, un ieguldīt Eiropas stratēģiskajā autonomijā". "Taču tas ir tikai viens solis, un mums jāturpina," viņš uzsvēra.
Aizņemšanās programma ir daļa no pasākumu kopuma, tai skaitā budžeta noteikumu atvieglošanas, kas, pēc Briseles amatpersonu teiktā, potenciāli varētu atbrīvot 800 miljardus eiro aizsardzības izdevumiem.
SAFE apstiprināts pēc tam, kad ES un Lielbritānija vienojās par jaunu partnerību aizsardzības jomā, kas ir daļa no attiecību restartēšanas pēc breksita. Taču Londonai vēl būs jānoslēdz atsevišķa vienošanās ar ES, ja tā vēlēsies pilnībā atvērt jauno shēmu britu aizsardzības nozarei.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri