Sankcijas oficiāli pieņemtas dienā, kad aprit trīs gadi kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā.
Jaunākā ES sankciju kārta pret Krieviju cita starpā vērsta pret tādiem svarīgiem ekonomikas sektoriem kā enerģētika, tirdzniecība, transports, infrastruktūra un finanšu pakalpojumi.
Tā vērsta arī pret Krievijas "ēnu floti", kas tiek izmantota, lai apietu Rietumu noteiktos ierobežojumus Krievijas naftas tirdzniecībai. Sankcijas piemērotas vēl 74 "ēnu flotes" kuģiem, un tādējādi kopumā sankcijām pakļauti jau 153 kuģi.
Eksporta ierobežojumi uzlikti 53 jauniem uzņēmumiem, kas atbalsts Krievijas militāri rūpniecisko kompleksu vai ir iesaistīti iepriekš noteikto sankciju apiešanā. Starp tiem ir 34 uzņēmumi, kas neatrodas Krievijā, bet citās valstīs.
Sankcijām pakļautas vēl 48 fiziskas personas, kuru vidū ir Krievijas kalnrūpniecības un metālu uzņēmuma "Mečel" direktoru padomes priekšsēdētājs Igors Zjuzins, "Sistema" īpašnieks Vladimirs Jevtušenkovs, "Inter RAO" izpilddirektors Sergejs Dregvaļs, "Almaz-Antej" izpilddirektors Jans Novikovs, uzņēmējs Alberts Avdoļans, mediju menedžeres Tīnas Kandelaki vīrs īpašo projektu direktors Vasilijs Brovko, politiķa Andreja Turčaka tēvs holdinga "Ļeņinec" īpašnieks Anatolijs Turčaks, Anatolija Turčaka dēls "Ļeņinec" ģenerāldirektors Boriss Turčaks, ar Putinu saistītais uzņēmējs Vladimirs Kolbins, propagandiste un sabiedrisko attiecību menedžere Kristina Potupčika, šahists Sergejs Karjakins, humorists Mihails Galustjans, vingrotājs Ņikita Nagornijs un vēl virkne amatpersonu un uzņēmēju.
Noteikts pilnīgs Krievijas alumīnija importa aizliegums, taču, lai nodrošinātu pārejas periodu, atļauts 12 mēnešu laikā ES ievest 275 000 tonnu krievu alumīnija, kas līdzinās 80% no 2024.gada importa kopējā apjoma.
Papildus ierobežojumi noteikti divējādi izmantojamām tehnoloģijām, kuras var izmantot karadarbībā, tajā skaitā aizliegts Krievijai pārdot videospēļu konsoles, kas var tikt izmantotas lidrobotu pilotēšanai karalaukā
Aizliegts uz Krieviju eksportēt arī ķimikālijas, ko var izmantot asaru gāzes ražošanā, jo Krievija to pielieto kā ķīmisko ieroci Ukrainā. Aizliegts arī ciparvadības programmatūru eksports, ko Krievija varētu izmantot darbagaldos ieroču ražošanai, kā arī hroma rūdu un savienojumu eksports.
Noteikti arī eksporta ierobežojumi rūpniecības ražojumiem, tajā skaitā ķimikālijām, tēraudam, stikla izstrādājumiem un pirotehnikai, kam ir konkrēts militārs pielietojums.
ES nolēmusi pilnībā aizliegt Krievijas jēlnaftas un naftas produktu pagaidu uzglabāšanu vai pakļaušanas brīvās tirdzniecības zonu procedūrām bloka ostās, kas līdz šim bija atļauts, ja tika ievēroti naftas cenas griesti un tā tika pārdota trešajās valstīs.
Aizliegts piegādāt preces un tehnoloģijas vai sniegt pakalpojumus Krievijas naftas ieguves un transportēšanas projektiem, kas līdz šim attiecās tikai uz sašķidrinātās gāzes projektiem.
Paredzēta sankciju piemērošana trešo valstu lidsabiedrībām, kas nodrošina iekšzemes lidojumus Krievijā vai nodrošina ar aviācijas produktiem krievu lidsabiedrības. Šādām lidsabiedrībām nebūs ļauts veikt lidojumus uz ES.
Turpmāk Krievijas īpašniekiem būs liegts kontrolēt vairāk nekā 25% ES transporta projektos, tādējādi ierobežojot sankciju apiešanas iespējas.
Pilnībā aizliegtas jebkādas transakcijas ar konkrētiem Krievijas infrastruktūras uzņēmumiem. Tas attiecas uz Maskavas Vnukovas un Žukovas lidostām, četrām reģionālajām lidostām un uz Volgas Astrahaņas ostu un Mahačkalas ostu Kaspijas jūrā, kā arī uz Ustjlugas un Primorskas ostām Baltijas jūrā un uz Novorosijsku Melnajā jūrā.
ES celtniecības uzņēmumiem aizliegts sniegt pakalpojumus Krievijā.
To banku sarakstā, kam liegts sniegt konkrētus finanšu paziņojumu pakalpojumus, iekļautas vēl 13 finanšu institūcijas.
Transakciju ierobežošana ļaus ES sankcijām pakļaut tās finanšu institūcijas un kriptovalūtu pakalpojumu sniedzējus, kas palīdz apiet naftas cenas griestus un nodrošina transakcijas ar "ēnu flotes" kuģiem.
Aizliegta arī astoņu Krievijas mediju darbība ES valstīs, jo tie atbalsta un attaisno Krievijas uzsākto karu pret Ukrainu.
"Šī jaunā sankciju kārta ne tikai vēršas pret Krievijas "ēnu floti", bet arī tiem, kas atbalsta nedrošu naftas tankkuģu darbību, videospēļu konsolēm, kas tiek izmantotas dronu pilotēšanai, bankām, kas tiek izmantotas sankciju apiešanai, un propagandas medijiem, kas tiek izmantoti melu izplatīšanai," norādīja ES augstākā pārstāve ārlietās Kaja Kallasa.
Vienlaikus Kallasa sacīja, ka "nav šaubu, kurš ir agresors, kuram par šo karu ir jāmaksā un jāuzņemas atbildība."
"Norisinoties sarunām par Krievijas agresijas izbeigšanu, mums ir jāpanāk, lai Ukraina atrastos pēc iespējas spēcīgākā pozīcijā. Sankcijas nodrošina šādu iespēju," uzsvēra Kallasa.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri