• Diāna,
  • Dina,
  • Dins
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eksperts: Ukrainu šogad sagaida neskaidrību pilns laiks

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 09:34, 24.02.2025


Ukrainu šogad sagaida neskaidrību pilns laiks, šādu vērtējumu intervijā aģentūrai LETA pauda Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors Toms Rostoks.



Šonedēļ aprit trīs gadi kopš Krievija sāka pilna mēroga karu Ukrainā. ASV prezidents Donalds Tramps ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu sācis sazināties par miera sarunām, un ASV amatpersonu retorika pēdējā mēneša laikā bijusi neskaidra un daudzējādā ziņā pārsteidzoša, izteikti arī viedokļi, ka ASV ir nodevušas Ukrainu un jau tagad piekāpušās Krievijas prasībām.

"Skaidrs, ka Ukraina var rēķināties ar diezgan lielām simpātijām Eiropas pusē Ukrainas pozīciju stiprināšanai, savukārt ASV pieeja varētu būt krietni instrumentālāka, vairāk transakcijās balstīta, kur vienošanās par kara pārtraukšanu varētu būt svarīgāka par tādu vienošanos, kas Ukrainai būtu labvēlīga un arī ilgtspējīga," vērtēja Rostoks, "ASV prezidents varētu būt vairāk ieinteresēts tādā konflikta atrisinājumā, kas viņam ļautu paziņot, ka solītais ir izpildīts, nevis tādā atrisinājumā, kas būtu pēc iespējas labvēlīgs Ukrainai."

Rostoks piekrita, ka Trampa telefonsaruna ar Putinu liecina, ka Krievija vairs nav starptautiskajā izolācijā, taču ekspertam vēl neesot skaidrs, vai šī ir pareizā interpretācija notiekošajiem procesiem.

"Ir grūti vienoties par konflikta izbeigšanu, ja nenotiek pārrunas. Pārrunas ar Krieviju neizbēgami nozīmē kontaktus ar Krieviju, tāpēc arī notiek sarunas starp ASV un Krieviju. Nedaudz negaidīti, ka tik ātri sarunas notiek pašā augstākajā - prezidentu - līmenī. Taču var saprast arī ASV, jo Tramps jau iepriekš uzsvēra, ka centīsies karu izbeigt ātri. Līdz ar to ir vēlme šo procesu straujā tempā virzīt uz priekšu," atzīmēja pasniedzējs.

Viņš uzskata, ka Krievija joprojām lielā mērā atradīsies starptautiskā izolācijā, taču sarunu norise pati par sevi pieprasa, lai Krievija būtu iesaistīta. Savukārt abu prezidentu tikšanās klātienē, visticamāk, būšot iespējama tad, kad vienošanās būs pabeigšanas stadijā.

Taujāts, kāpēc šādas sarunas neuzņēmās vai nesekmējās Eiropas līderiem, Rostoks tam saskata vairākus iemeslus. "Ja raugāmies no Krievijas viedokļa, tā uzlūko ASV kā nozīmīgu spēlētāju, jo ASV pieņemtie lēmumi pēcāk tiktu akceptēti Rietumu politiskajā kopienā. Jāatzīmē, ka Krievija daudzas Eiropas valstis nemaz neuzskata par suverēnām valstīm, lai gan tas tā nav. Tomēr jāatzīst, ka panākt vienošanos ES valstu grupas ietvaros par sarunu uzsākšanu varētu būt grūti, tāpēc Krievijas primārā interese ir runāt ar ASV. Turklāt, ja ASV pārstātu sniegt militāru palīdzību Ukrainai, tā būtu milzīga problēma Ukrainai, līdz ar to ASV ir Krievijas uzmanības centrā." Rietumu pusē gaidīšana bijusi vajadzīga tāpēc, lai saprastu, kāda būs ASV nostāja, vērtēja Rostoks.

"Manuprāt, Eiropas pusē problēma nav tik liela. Skaidri pateikts, ka Ukraina var rēķināties ar stabilu atbalstu, bet nezināmais bija, kāda būs ASV iesaiste," sprieda eksperts, "raugoties atpakaļ, ASV nostāja nav negaidīta, taču bija svarīgi to dzirdēt dažādos formātos. (...) Lai gan ASV nostāja ir kļuvusi skaidrāka, tā joprojām atrodas veidošanas stadijā. ASV nostāja zināmā mērā būs atkarīga arī no Ukrainas, proti, kā Ukraina pieņems ASV nostāju, kāda būs Krievijas un arī Eiropas valstu pozīcija. Šī ir neliela daļa no garāka procesa, kas, visticamāk, turpināsies visa gada garumā."

Rostoka traktējumā, ASV uzskata, ka karš ir jāpārtrauc, jo tā pašreizējā virzība Ukrainai nav par labu, līdz ar to Krievijas okupētās teritorijas vismaz tuvākajā laikā neesot atgūstamas un arī Ukrainas dalība NATO pārskatāmā laikā nenotiks.

"Tas jau bija zināms, taču ASV to beidzot pateica publiski un skaidri," pauda Rostoks, "lielais nezināmais ir, kā varētu un vai vispār mainīsies Krievijas pozīcija sarunu gaitā. Ukrainai kaitētu, ja Krievija sāktu pretendēt uz vēl kādām teritorijām Ukrainā, gribēs atbruņot Ukrainu un panākt, lai Ukrainā nebūtu NATO karavīru. Ja Krievijai šajos jautājumos izdosies panākt savu, tad varētu apgalvot, ka sarunu iznākums Ukrainai ir bijis nelabvēlīgs."


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Lielbritānija noteiks plašas sankcijas pret Krieviju

Lielbritānija pirmdien, kad apritēs trīs gadi kopš Krievijas izvērstā kara sākuma ar Ukrainu, nāks klajā ar ievērojamu sankciju paketi pret Krieviju, svētdien paziņoja Apvienotās Karalistes ārlietu ministrs Deivids Lamijs.

Pasaule Izraēla pastiprina ofensīvu Rietumkrastā

Izraēlas aizsardzības ministrs Izraels Kacs svētdien paziņoja, ka karaspēks tuvāko gadu paliks okupētā Rietumkrasta daļās, kur tas ir uzsācis vairākas nedēļas ilgu ofensīvu, un neļaus atgriezties desmitiem tūkstošu pārvietoto palestīniešu.

Pasaule Izraēla atliek palestīniešu atbrīvošanu

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu svētdien paziņoja, ka palestīniešu ieslodzīto atbrīvošana saskaņā ar Gazas pamiera vienošanos tiks atlikta līdz brīdim, kad "Hamās" izbeigs pazemojošās ceremonijas, atbrīvojot izraēliešu ķīlniekus.

Pasaule Londona un Parīze izstrādā plānu Eiropas miera uzturētāju izvietošanai Ukrainā

Londona un Parīze izstrādā plānu izvietot Ukrainā līdz 30 000 Eiropas miera uzturētāju, ja Maskava un Kijiva panāktu vienošanos par pamieru, vēsta laikraksts "The Wall Street Journal".

Lasiet arī

Pasaule Tramps strostē Zelenski un vaino Krievijas uzsāktajā karā

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien nostrostējis Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, faktiski vainojot viņu Krievijas agresijā.

Pasaule ES apsver 700 miljardu eiro plānu militārās palīdzības sniegšanai Ukrainai

Eiropas Savienība (ES) apsver liela mēroga plānu aizsardzības izdevumu palielināšanai un militārās palīdzības sniegšanai Ukrainai, kura finansējums sasniegtu aptuveni 700 miljardus eiro, ziņoja Vācijas laikraksts ""Berliner Zeitung".

Pasaule Ukraina kopumā atguvusi 7017 kritušo karavīru līķus

Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākuma Ukraina ir veikusi 75 repatriācijas un atguvusi 7017 kritušo aizstāvju mirstīgās atliekas, otrdien pavēstīja Kara gūstekņu jautājumu koordinācijas štāba preses dienests.

Pasaule Beigušās ASV un Krievijas sarunas. Kāds ir rezultāts?

ASV un Krievijas amatpersonu sarunas Saūda Arābija, kas ilga vairāk nekā četras stundas, ir beigušās.