• Indriķis,
  • Ints,
  • Namejs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


KEM: Latvijā līdz 2030 gadam būtu nepieciešams mazināt malkas apkuri (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 12:04, 22.02.2025 1


Mājsaimniecību siltumapgādē - aptuveni 41% veidoja meža biomasa.


Vai ES aizliegs mājīgus kamīnus?

Jau 2018.gadā Latvijai kopā ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm nācās pielikt daudz pūļu, lai meža biomasa kā kurināmais paliek kā ilgtspējīgs resurss. Dažus gadus vēlāk - nu jau 2023.gadā Latvija kopā ar vairākām citām Eiropas Savienības dalībvalstīm panāca to, ka biomasu varam turpināt izmantot siltumenerģijas un/vai elektroenerģijas ražošanā līdz 2030.gadam, ziņo Latvijas Klimata un enerģētikas ministrija.

Pilnībā atteikties no malkas individuālajā apkurē nav iespējams, īpaši attālākos Latvijas reģionos, kas ir vienīgais apkures veids. Kamēr tirgū nav aprobētas lieljaudas atjaunīgo energoresursu tehnoloģijas centralizētajā siltumapgādē, tikmēr iestāsimies par ilgtspējīgu meža biomasu kā vienu no siltumenerģijas ražošanas avotiem Eiropas Savienībā.

Arī Centrālās statistikas pārvaldes dati (CSP) dati par sevi nemelo. 2023.gadā mājsaimniecību siltumapgādē - aptuveni 41% veidoja meža biomasas kurināmais. Meža biomasas kurināmā patēriņš mājsaimniecību vidū gadiem ejot ir saglabājies salīdzinoši stabils.

Lai gan diskusijas paredzamas komplicētas, Eiropai jāņem vērā, ka Latvijā kurināmo šķeldu, atšķirībā no citām ES valstīm, īpaši dienvidu valstīm, šobrīd prioritāri iegūst kā mežizstrādes blakus produktu vai, piemēram, attīrot no krūmiem ceļmalas grāvjus. Attiecīgi Latvijas koksnes izmatošanas ierobežojumiem, nav piemērojamas citām ES valstīm līdzīgas prasības.

Diskusijas par koksnes izmantošanu apkurē, bijušas gan Latvijā, gan Eiropā un Latvija turpinās uzturēt prasību neierobežot mūsu valstī koksnes izmantošanu apkures vajadzībām.

Ņemot vērā gaisa kvalitātes prasības, nepieciešamību mazināt gaisa piesārņojumu, un arī energoefektivitātes prasības, Latvijā būtu kopumā nepieciešams mazināt malkas apkures risinājumus, tos aizstājot ar bezemisiju tehnoloģijām (siltumsūknis, elektroenerģija, saules kolektori) vai malkas apkuri aizstājot ar citām energoefektīvām apkures tehnoloģijām. Vienlaikus jebkādus pienākumus, ierobežojumus vai aizliegumus būtu jāattiecina uz lielākas jaudas sadedzināšanas iekārtām, bet individuālās apkures jautājumus jārisina ar atbalsta programmām un/vai tehnisko palīdzību.

Šādiem risinājumiem ir pieejamas Klimata un enerģētikas ministrijas atbalsta programmas mājsaimniecībām. EKII programma sniedz iespēju saņemt valsts atbalstu, lai uzstādītu savā dzīvojamā mājā videi draudzīgas enerģijas ražošanas iekārtas - saules paneļi, saules kolektorus, siltumsūkņus, granulu katlus u.c. iekārtas līdz 2029.gada 31.decembrim.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika «Rīgas siltuma» tarifus rudenī varētu pacelt par 16 procentiem (+VIDEO)

Galīgais lēmums par tarifu ir Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) kompetencē.

Ekonomika Opozīcijas partijas neatbalsta ieceri biržā pārdot valsts uzņēmumu daļas

Saeimas opozīcijas partijas "Apvienotais saraksts" (AS) un "Latvija pirmajā vietā" (LPV) neatbalsta Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumu paredzēt iespēju pārdot biržā stratēģiski svarīgu valsts kapitālsabiedrību akcijas.

Ekonomika Šoferu trūkuma dēļ atcēluši kopumā 26 autobusu reisus

Šoferu trūkuma dēļ AS "Liepājas autobusu parks" un AS "Nordeka" trešdien atcēluši kopumā 26 autobusu reisus, liecina informācija Autotransporta direkcijas mājaslapā.

Ekonomika Lietuva lūgusi Latvijai papildu informāciju

Lietuva analizēs piedāvājumu pirkt airBaltic akcijas.

Lasiet arī