• Imants,
  • Ingars,
  • Intars,
  • Rimants
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Nobela prēmija ekonomikā piešķirta par pētījumiem par labklājības atšķirībām

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 19:35, 14.10.2024


Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta Daronam Adžemoglu, Saimonam Džonsonam un Džeimsam Robinsonam par pētījumiem par labklājības atšķirībām starp valstīm.



Šie trīs ekonomisti "ir pierādījuši, cik liela nozīme valsts labklājībai ir sabiedrības institūcijām", pirmdien paziņoja Zviedrijas Karaliskās Zinātņu akadēmijas Nobela komiteja.

"Sabiedrības ar vāju tiesiskumu un institūcijām, kas ekspluatē iedzīvotājus, nerada izaugsmi vai pozitīvas pārmaiņas. Laureātu pētījumi palīdz mums saprast, kāpēc," uzsvēra komiteja.

"Viens no mūsu laika lielākajiem izaicinājumiem ir samazināt milzīgās ienākumu atšķirības starp valstīm. Laureāti ir pierādījuši sabiedrības institūciju nozīmi šā mērķa sasniegšanā," norādīja komitejas priekšsēdētājs Jākobs Svensons.

Viņš piebilda, ka šo zinātnieku pētījumi ļāvuši "daudz dziļāk izprast pamatcēloņus, kādēļ valstis cieš neveiksmi vai gūst panākumus".

Turcijas un ASV dubultpilsonis Adžemoglu un Lielbritānijas un ASV dubultpilsonis Džonsons strādā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā, bet Lielbritānijas pilsonis Robinsons veic pētījumus Čikāgas Universitātē.

Pērn Nobela prēmija ekonomikā tika piešķirta amerikāņu ekonomistei Klaudijai Goldinai par pētījumiem, kas palīdzējuši izprast sieviešu lomu darba tirgū

Pagājušajā nedēļā tika paziņoti šā gada Nobela prēmiju medicīnā, fizikā, ķīmijā un literatūrā, kā arī Nobela Miera prēmijas laureāti.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Irāna, iespējams, slēpj pietiekami daudz urāna deviņām atombumbām

Rietumvalstu varas iestādes un Starptautiskā atomenerģijas aģentūra (MAAE) nav pārliecinātas par to, kas noticis ar vairāk nekā 400 kilogramiem augsti bagātinātā urāna, ko Irāna bija uzkrājusi pirms ASV un Izraēlas uzlidojumiem. Pēc aģentūras Reuters aplēsēm, ar šādu daudzumu pietiktu deviņu atombumbu izgatavošanai.

Pasaule Eiropā plosa rekordkarstums

Rietumeiropā iestājies karstuma vilnis, kas nes sev līdzi rekordaugstas temperatūras, meža ugunsgrēkus un bažas par atgriešanos sausuma apstākļos. Vairākās valstīs gaidāmas ārkārtas sanāksmes, un iedzīvotājiem izdoti ierobežojumi. Atvēsināšanos un lietu sinoptiķi prognozē ne agrāk kā pēc 3. jūlija, ziņo Deutsche Welle.

Pasaule Nils Muižnieks atklāja Lukašenko režīma nežēlību (+VIDEO)

Baltkrievijas varasiestādes izmanto pret terorismu un ekstrēmismu vērstu regulējumu politiskām represijām.

Pasaule Svelme Spānijā pārsniegs 40 grādus

Spānijā gaidāms pirmais šā gada karstuma vilnis, kad maksimālā temperatūra pārsniegs 40 grādus, liecina valsts meteoroloģijas dienesta AEMET prognozes.

Lasiet arī

Pasaule Nobela prēmiju ķīmijā piešķir trim zinātniekiem par darbu pie kvantu punktiem

Nobela prēmija ķīmijā piešķirta zinātniekiem Mungi Bavendi, Luisam Brūsam un Aleksejam Jekimovam par darbu pie kvantu punktiem, trešdien pavēstīja Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Pasaule Piešķirta Nobela prēmija fizikā: tā ir zinātnieku trijotne!

Otrdien Nobela prēmiju fizikā saņēma Pjērs Agostīni, Ferencs Krauss un Anne Lijē par pētījumiem pie elektronu izpētes instrumentiem atomu un molekulu iekšienē.

Pasaule Nobela prēmija tiks palielināta līdz 11 miljoniem kronu

Nobela fonds paaugstinās Nobela prēmijas summu par vienu miljonu zviedru kronu līdz 11 miljoniem kronu (apmēram 920 000 eiro).

Pasaule Nobela Miera prēmijas kandidātu vidū dominē Ukrainas kara tēma

Nobela Miera prēmijas kandidātu vidū šogad atkal dominē Ukrainas kara tēma, un prestižajai balvai cita starpā izvirzīts gan Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, gan NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.