• Imgarde,
  • Irmgarde
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


ECT: pāreja uz izglītību latviešu valodā nepārkāpj cilvēktiesību konvenciju

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 23:39, 18.07.2024


Latvijā veiktā pāreja uz izglītības iegūšanu tikai valsts valodā nepārkāpj Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju un nediskriminē krievus, secinājusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT), skatot lietu "Djeri un citi pret Latviju".


Foto: pixabay

Tiesā vērsās vairākas personas, tai skaitā Rīgas domes deputāte Inna Djeri (LKS), kuri lūdza ECT izvērtēt Latvijā veikto pāreju uz izglītību tikai latviešu valodā un atzīt to par diskriminējošu un neatbilstošu Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijai.

Pieteikuma iesniedzēji pauda nostāju, ka apstrīdētās normas ierobežojot tiesības iegūt kvalitatīvu izglītību dzimtajā valodā kā arī vecāku tiesības piedalīties izglītības procesā.

Tāpat kā citās līdzīgās lietās, prasītāji nav izvirzījuši nekādus īpašus argumentus par negatīvajām sekām viņu iespējām iegūt izglītību, spriedumā norāda ECT.

Saeima 2022.gada oktobrī pieņēma grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas nosaka, ka Latvijā arī pirmsskolās un pamatizglītībā trīs gadu laikā pakāpeniski notiks pāreja uz mācībām tikai valsts valodā. Pirms tam mācības tikai latviski jau notika vidusskolās.

Pāreja uz mācībām tikai latviešu valodā Latvijas mazākumtautību skolu pamatizglītības programmās sākās, pirmās iesaistot 1., 4. un 7.klases.

No 2024.gada 1.septembra mācības tikai latviešu valodā tiks īstenotas arī 2., 5. un 8.klasēs, savukārt no 2025.gada 1.septembra - 3., 6. un 9.klasēs.

2023.gada izskaņā ECT citā lietā paziņoja, ka nav konstatējusi cilvēktiesību pārkāpumu Latvijā īstenotajā pārejā uz mācībām valsts valodā. ECT palāta spriedumos lietā "Džibuti un citi pret Latviju" un lietā "Valiullina un citi pret Latviju" vienbalsīgi atzina, ka nav noticis Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pārkāpums.

Lietā "Valiullina un citi pret Latviju" sūdzības iesniedzēji pauda bažas par 2018.gada likuma grozījumiem, kas palielināja to priekšmetu skaitu, kuri valsts skolās bija jāmāca latviešu valodā - valsts valodā -, kā rezultātā samazinājās mācību laiks krievu valodā. Konstitucionālā tiesa 2019.gadā lēma par attiecīgo grozījumu konstitucionalitāti, atzīstot tos par atbilstošiem konstitūcijai.

Iesniedzēji pauda bažas par tādām pašām izmaiņām privātās skolās. Arī šajā lietā Konstitucionālā tiesa 2020.gadā atzina, ka likumdevējs, regulējot valodu lietojumu vispārējā izglītībā privātajās skolās, ir nodrošinājis līdzsvaru gan starp valsts valodas lietojuma veicināšanu, gan mazākumtautībām piederošo personu tiesībām saglabāt un attīstīt savu identitāti un kultūru.

ECT konstatēja, ka Latvijas valdības veiktie pasākumi, lai palielinātu valsts valodas lietojumu skolās, bija samērīgi un nepieciešami, jo īpaši, lai nodrošinātu vienotību izglītības sistēmā un pietiekamu latviešu valodas zināšanu līmeni, kas ļautu iedzīvotājiem efektīvi piedalīties sabiedriskajā dzīvē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Ķīna paziņo par militāru manevru uzsākšanu ap Taivānu

Ķīnas bruņotie spēki otrdien paziņoja, ka ir nosūtījuši armiju, karafloti, gaisa un raķešu spēkus uz manevriem ap Taivānu, kuru mērķis ir praktizēt šīs salas blokādi.

Pasaule Zelenskis: Kremlis ņirgājas par Rietumu centieniem apturēt karu

Kremlis atklāti ņirgājas par Rietumu centieniem apturēt karu, uzrunā pirmdienas vakarā sacīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Pasaule Tramps cer, ka Putins pildīs savu vienošanās daļu

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien pauda, ka sagaida, ka Krievijas diktators Vladimirs Putins izpildīs savu daļu vienošanās ietvaros par Krievijas-Ukrainas kara izbeigšanu.

Pasaule Bosnijas serbu līderis ieradies Maskavā

Bosnijas autonomās Serbu Republikas prezidents Milorads Dodiks pirmdienas vakarā paziņoja, ka ir ieradies Maskavā, neraugoties uz Bosnijas izdotu starptautisku orderi viņa apcietināšanai par konstitūcijas neievērošanu.

Lasiet arī

Sabiedrība Tiesa pretēji PMLP uzdod piešķirt patvērumu jaunietim no Mali

Administratīvā rajona tiesa martā pretēji Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) lēmumam uzdevusi piešķirt patvēruma statusu Latvijā kādam jaunietim no Āfrikas valsts Mali, liecina publiski pieejamais tiesas spriedums.

Pasaule Igaunijas un Krievijas dubultpilsonim piespriež 15 gadus cietumā par nodevību

Tartu apriņķa tiesa otrdien atzina Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni Andreju Makarovu par vainīgu valsts nodevībā un piesprieda viņam 15 gadu cietumsodu.

Pasaule Krievijā ukraiņu karagūstekņiem piespriež no 13 līdz 23 gadiem cietumā

Krievijā tiesas prāvā, kurā tika tiesāti ukraiņu karagūstekņi no pulka "Azov", 12 apsūdzētajiem piespriests reāls cietumsods no 13 līdz 23 gadiem cietumā, bet vēl 11 notiesāti aizmuguriski, vēsta Krievijas mediji.

Kriminālziņas Pērn EST izskatīts par 10% vairāk lietu, bet uzkrāto lietu skaits arvien aug

Pērn Eiropas Savienības Tiesa (EST) izskatījusi 863 lietas, kas ir par 10% vairāk nekā 2023.gadā, tomēr uzkrāto lietu skaits turpina palielināties, aģentūru LETA informēja EST.