• Maiga,
  • Milija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Somijas premjerministrs kritizē Lietuvas reakciju

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
VS.LV 17:20, 22.05.2024


Somijas premjerministrs Peteri Orpo kritizējis Lietuvas reakciju uz izskanējušo informāciju, ka Krievija varētu vienpusēji mainīt robežas Baltijas jūrā.


Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Somijas laikrakstam "Ilta-Sanomat" Orpo teica, ka "Somijā mēs vienmēr vispirms detalizēti iepazīstamies ar faktiem un tad izdarām secinājumus".

Arī Somijas ārlietu ministre Elīna Valtonena uzsvēra, ka nekas neliecina, ka informācija par jūras robežu pārdefinēšanu ir Krievijas provokācija.

Baltijas jūras reģionā sašutumu izraisīja Krievijas laikrakstā "The Moscow Times" publicētā informācija, ka Krievija vienpusēji varētu mainīt valsts jūras robežas ar Lietuvu un Somiju Baltijas jūrā.

Reaģējot uz to Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis paziņoja, ka tā ir Krievijas hibrīdoperācija un "acīmredzama eskalācija". Viņš gan uzsvēra, ka līdz šim izskanējušais ir neoficiāla informācija, kuras mērķis varētu būt radīt apjukumu kaimiņvalstīs. Kā teica Landsberģis, Krievijas mērķis ir pārbaudīt "mūsu institūciju reakciju, vai ir kāda šķelšanās, vai tāda ir iespējama".

Arī Lietuvas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Krievijas rīcība ir uzskatāma par apzinātu, mērķētu un situāciju saasinošu provokāciju ar mērķi iebiedēt kaimiņvalstis un to sabiedrības. Kā informēja Landsberģis, ministrija drīzumā plāno izsaukt Krievijas vēstniecības pārstāvi, lai lūgtu paskaidrojumu par izskanējušo situāciju.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda pieļāva, ka jūras robežu pārskatīšana varētu būt plašāka Krievijas rīcība pret NATO.
Prezidents atgādināja, ka jebkuras izmaiņas Lietuvas un Krievijas līgumā par valsts robežu, kas tika parakstīts 1997.gadā un stājās spēkā 2003.gadā, "būs vienpusējs starptautiskā līguma pārkāpums".

"The Moscow Times" vēstīja, ka izstrādāts Krievijas valdības lēmuma projekts, lai vienpusēji mainītu valsts jūras robežas ar Lietuvu un Somiju. Saskaņā ar šo Aizsardzības ministrijas sagatavoto dokumentu Krievija grasās pasludināt par saviem iekšējiem jūras ūdeņiem akvatorija daļu pie Kēnigsbergas (Karaļauču) anklāva Baltijskas (Pillavas) un Zeļenogradskas (Krancas) pilsētām, kā arī Somu līča austrumos.

Šim nolūkam paredzēts mainīt ģeogrāfiskās koordinātas punktiem, kuri nosaka izejas līniju stāvokli, no kurām tiek mērīti Krievijas teritoriālie jūras ūdeņi, kā arī pierobežas un salu zona. Uz Lietuvas robežas ir plānots pārskatīt Kuršu jomas zonu, Taranas zemesraga un uz dienvidiem no tā esoša zemesraga rajonus, kā arī Vislas strēles zonu.

Savukārt uz Somijas robežas iecerēts koriģēt koordinātas Jahi, Sommersas, Hoglandes, Rodšēras, Mazās Tjutersas, Vigrundas salu zonā, kā arī pie Narvas upes ziemeļu ieejas zemesraga, teikts lēmuma projekta pielikumā.

Pašreizējās ģeogrāfiskās koordinātas ir noteiktas ar PSRS Ministru padomes 1985.gada lēmumu, un projekta autori apgalvo, ka tās "nepilnīgi atbilst mūsdienu ģeogrāfiskajai situācijai". Tajās punkti tikuši fiksēti "pēc maza mēroga jūras navigācijas kartēm", kuras pamatotas ar 20.gadsimta vidus darbiem, bet tas "neļauj noteikt iekšējo jūras ūdeņu ārējo robežu", sacīts dokumentā.

Krievijas Aizsardzības ministrija ierosina daļēji "atzīt par spēkā neesošu" minētā PSRS Ministru padomes lēmuma sadaļu "Baltijas jūra".
Krievijas valsts propagandas aģentūra "Interfax", atsaucoties uz avotu militāri diplomātiskajās aprindās, trešdienas pēcpusdienā ziņo, ka Krievija neplāno pārskatīt robežas Baltijas jūrā. Nodoms esot pārskatīt koordinātas, pēc kurām tiek definēta valsts robeža, jo pašreizējiem koordinātu punktiem neesot nepārtrauktības, kas nozīmē, ka valsts ūdeņu robežas nav iespējams noteikt precīzi.
Trešdienas pēcpusdienā no Krievijas tiesību normu vietnes bija izņemts dokuments par plānotajām izmaiņām teritoriālajos ūdeņos.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Ukraina: Krievijas dzīvā spēka zaudējumi sasniedz 535 660

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz pirmdienas rītam sasnieguši 535 660 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Pasaule Eiropadomē spriedīs par Ukrainas progresu ES pievienošanās procesā

Eiropadomē, kas 27.jūnijā un 28.jūnijā notiks Briselē, Beļģijā, paredzētas diskusijas par Ukrainas progresu Eiropas Savienības (ES) pievienošanās procesā, liecina Ārlietu ministrijas (ĀM) sagatavotais informatīvais ziņojums, kas pieejams Tiesību aktu portālā.

Pasaule Uzbrukumos Dagestānā nogalināti vismaz 15 policisti

Kaujinieku uzbrukumos Dagestānā Krievijas dienvidos svētdien nogalināti vismaz 15 policisti un vairākas civilpersonas, pirmdien izplatītajā videouzrunā paziņojis republikas galva Sergejs Meļikovs.

Pasaule Dagestānā uzbrukumos baznīcām, sinagogai un policistiem ir nogalinātie

Vairāki cilvēki svētdien nogalināti un ievainoti uzbrukumos divām baznīcām, sinagogai un policistiem Dagestānā, kas atrodas Krievijas Ziemeļkaukāzā, vēsta Krievijas mediji.

Lasiet arī

Sabiedrība Lietuvā jūrā noplūdušais piesārņojums iespējams sasniegs Latvijas piekrasti

Pie Būtiņģes termināļa Lietuvā jūrā noplūdušais piesārņojums iespējams sasniegs Latvijas piekrasti, informē Valsts vides dienests (VVD).

Sabiedrība Jūras drošība Latvijai «ir zināms izaicinājums», teica Sprūds (+VIDEO)

Valstij aizsardzības dienestā jāpieņem vēl 450 jaunieši.

Sabiedrība Kurzemes piekraste joprojām ir Latvijas apslēptā pērle (+VIDEO)

Plānojuma teritorija – piekrastes pašvaldību teritoriālās vienības, kas robežojas ar jūru.

Kultūra Nākamnedēļ Liepāju gaida dinamisks festivāls (+VIDEO)

Senās uguns nakts akcijas mērķis ir vairot piederību un pievērst uzmanību Baltijas jūrai.