• Nameda,
  • Ritvaldis,
  • Visvaldis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pērn lielākajā daļā gadījumu kiberapdraudējuma avots bijusi Krievija - SAB

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 13:41, 20.02.2024


Pērn situācija Latvijas kibertelpā turpinājusi saglabāties stabila un uzbrukumu intensitāte, līdzīgi kā iepriekšējā gadā, ir bijusi mainīga - tie realizēti viļņveidīgi, turklāt lielākajā daļā gadījumu kiberapdraudējuma avots bijusi Krievija, pagājušā gada darbības pārskatā norādījis Satversmes aizsardzības birojs (SAB).Individuālā līmenī visizplatītākās ir dažādas finanšu shēmu mahinācijas, uzbrukumi lietotāju sociālo tīklu kontiem, lai iegūtu kontroli pār tiem, kā arī centieni apkrāpt, e-pastā vai SMS nosūtot aicinājumus atvērt saites vai pielikumus, lai iegūtu lietotāja privāto informāciju vai piekļuvi viņa kontiem. Ziņas tiek sūtītas gan valsts iestāžu, gan kurjeru un straumēšanas pakalpojumu sniedzēju vārdā.

Nereti cilvēki tiek apkrāpti, jo krāpnieku shēmas šķiet ticamas, tostarp tīmekļvietnes, kas izveidotas, lai izvilinātu piekļuves datus, izskatās ļoti līdzīgas to oriģināliem, norāda SAB.

Tāpat kā iepriekš, konstatēti arī viltvāržu organizēti saziņas mēģinājumi ar valsts augstākajām amatpersonām, kas šoreiz izdevies ar Latvijas ministru prezidentu.

Šādas manipulatīvas aktivitātes pēdējā laikā notiek regulāri un ir vērstas ne specifiski pret Latviju, bet pret Eiropas valstīm kopumā. Tas ir viens no veidiem, kā Krievija, diskreditējot citu valstu pārstāvjus, izvērš savas ārpolitikas aktivitātes, teikts pārskatā.

Savas kompetences ietvaros SAB par šiem riskiem regulāri informē un brīdina valsts augstākās amatpersonas.

Manipulatīvie pasākumi lielākoties ir izstrādāti kvalitatīvi un mērķtiecīgi, tāpēc dažkārt viltvāržiem izdodas tos realizēt. Savlaicīgi saņemot informāciju par aizdomīgiem saziņas mēģinājumiem ar valsts augstākajām amatpersonām, SAB šādās situācijās var sniegt atbalstu.

Pieņemot, ka arī turpmāk saglabāsies augsta iespējamība saskarties ar dažādām manipulatīvām aktivitātēm, SAB aicina būt modriem, lai pēc iespējas no tām izvairītos.

Latvijas kibertelpā regulāri turpinoties Krievijas agresīvo politiku atbalstošo haktīvistu aktivitātēm, arī aizvadītajā periodā ar mainīgu intensitāti tikuši veikti pakalpojumu atteices (DDoS) uzbrukumi, kas vērsti pret valsts iestādēm, kritisko valsts infrastruktūru, tostarp finanšu, transporta un sakaru iestādēm, kā arī dažādiem uzņēmumiem. Vērojot DDoS uzbrukumu norisi, secināts, ka pat, ja to skaits brīžiem samazinājies, pieaugusi uzbrukumu intensitāte.

Kopumā tie veiksmīgi atvairīti un nav radījuši ilgstošus traucējumus pakļauto sistēmu darbībai.

Aizvadītajā periodā novērota tendence, ka arvien vairāk nedraudzīgo valstu kibervienību uzbrukumu veikšanai izmanto privātpersonu iekārtas, kā, piemēram, Wi-Fi piekļuves un lietu interneta (IoT) iekārtas. Līdztekus kiberuzbrukumiem valsts industriālajiem objektiem un valsts iestādēm, kaitējums var tik nodarīts arī pašām privātpersonām, iegūstot piekļuvi bankas kontiem un tamlīdzīgi.

Lai iespējami mazinātu šādus riskus, ieteicams mainīt noklusējuma paroles un regulāri uzstādīt atjauninājumus.

Fiksēta arī tendence veikt kiberuzbrukumus programmatūras izstrādes kompānijām. Iegūstot piekļuvi šo kompāniju datortīkliem, uzbrucēji tālāk mēģina iegūt piekļuvi arī klientu datortīkliem, jo bieži vien šīm kompānijām ir piekļuve arī tiem. IT kompānijām jāpievērš pastiprināta uzmanība saviem datortīkliem, regulāri jāatjaunina programmatūra, kā arī jālikvidē nevajadzīgi serveri.

Savukārt klientiem jānodrošina, ka IT kompānijas var piekļūt tikai noteiktiem izstrādes serveriem, kas nav pieslēgti kopējamiestādes datortīklam. Cik iespējams, jāievieš divfaktoru autentifikācija.

Secināts, ka pirms uzbrukumiem tiek veikta izpēte, meklējot digitālā upura vājās vietas. Mazāk uzbrūk labi aizsargātām sistēmām, jo tas ir laikietilpīgāk. Latvijā interneta lietotāji kā bezmaksas aktīvās aizsardzības rīku tiek aicināti izmantot "Cert.lv" un "Nic.lv" izstrādāto "DNS ugunsmūri", kurā operatīvi tiek ievietotas krāpnieciskās saites.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Lielbritānija sūtīs migrantus uz Ruandu

Lielbritānijas parlaments pirmdien pieņēma likumprojektu, kas ļauj īstenot premjerministra Riši Sunaka plānu izraidīt uz Ruandu patvēruma meklētājus, kuri pretlikumīgi ieradušies Lielbritānijā.

Pasaule Zelenskis: Trieciens Harkivas TV tornim bija iebiedēšana

Krievijas raķetes trieciens Harkivas televīzijas tornim bija nepārprotama iebiedēšana, paziņoja Ukrainas prezidents Volodomirs Zelenskis.

Pasaule Braže: Ukrainai veltītā palīdzība nedrīkst mazināties

Ukrainai veltītā palīdzība nedrīkst mazināties, uzsvēra ārlietu ministre Baiba Braže, pirmdien piedaloties Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomē Luksemburgā.

Pasaule Lietuva izmaksās 100 000 eiro kompensāciju CIP cietumā turētajam

Lietuva nav pārsūdzējusi Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedumu lietā par nelikumīgu Saūda Arābijas pilsoņa turēšanu iespējamā slepenā ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) cietumā netālu no Viļņas.

Lasiet arī

Sabiedrība SAB pirmo reizi publiski aicina pieteikties darbā potenciālos izlūkus

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) pirmo reizi publiski aicinājis pieteikties darbā potenciālos izlūkošanas un pretizlūkošanas speciālistus.

Sabiedrība SAB Mieriņai un visiem ministriem izsniedzis pielaides valsts noslēpumam

Satversmes aizsardzības birojs (SAB), pabeidzot pārbaudes, ir izsniedzis speciālās atļaujas darbam ar valsts noslēpumu visiem valdības ministriem un Saeimas priekšsēdētājai Daigai Mieriņai (ZZS).

Sabiedrība SAB varēs izmantot transportlīdzekļus ar uzstādītām zilām bākugunīm

Turpmāk Satversmes aizsardzības birojs (SAB) darba vajadzībām varēs izmantot transportlīdzekļus ar uzstādītām zilām bākugunīm, šodien lēma valdība.

Sabiedrība SAB bez kavēšanās veikšot topošo ministru pārbaudes pielaidei valsts noslēpumam

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) sola bez kavēšanās veikt topošo ministru pārbaudes speciālo atļauju darbam ar valsts noslēpumu izsniegšanai, informēja SAB.