• Nameda,
  • Ritvaldis,
  • Visvaldis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eiropas satelīta atlūzas nākamnedēļ nogāzīsies uz Zemes

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 21:33, 14.02.2024


Eiropas satelīts, kura misija beidzās pirms 13 gadiem, nākamās nedēļas laikā nekontrolēti nogāzīsies uz Zemes, taču iespēja, ka atlūzas trāpīs cilvēkiem, ir pavisam niecīga, paziņojusi Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA)."Iespējamība, ka satelīta gabals nokritīs kādam uz galvas, tiek lēsta viens pret miljardu," norādīja EKA pārstāvis.

Eiropas Kosmosa aģentūras satelīts ERS-2, kas tika palaists kosmosā 1995.gadā, tika lēnām, bet apzināti nogāzts, lai novērstu jaunu atlūzu nonākšanu Zemes orbītā. Kosmosa atkritumi var apdraudēt aktīvos satelītus, kā arī Starptautisko kosmosa staciju.

Aģentūra prognozēja, ka ERS-2 atgriezīsies atmosfērā pirmdien vai arī trīs dienas agrāk vai vēlāk. Satelīta atlūzas varētu piezemēties jebkurā vietā uz Zemes, bet cilvēkus tās, visticamāk, neskars, paziņoja EKA eksperti.

Lielākā daļa no 2,5 tonnas smagā satelīta sadegs, ieejot atmosfērā.

"Mēs lēšam, ka lielākais satelīta fragments, kas varētu sasniegt zemi, ir 52 kilogrami," sacīja EKA pārstāvis Henrijs Laurs.

Kad ERS-2 tika palaists kosmosā 1995.gadā, tas bija Eiropas modernākais Zemes novērošanas satelīts, norādīja EKA. 2011.gadā aģentūra izslēdza satelītu veidā, kas nodrošināja, ka pēc 13 gadiem tas pakāpeniski atgriezīsies atmosfērā. Ja ERS-2 būtu vienkārši atstāts riņķot ap zemeslodi, būtu nepieciešami 100 līdz 200 gadi, lai tas atgrieztos atmosfērā, sacīja Laurs.

"Mēs nevarējām riskēt, atstājot satelītu tur augšā," viņš piebilda. Pastāvēja ievērojams risks, ka satelīts bez enerģijas avota eksplodēs. Tas radītu bīstamas atlūzas, kas riņķotu ap Zemi.

EKA ir apņēmusies līdz 2030.gadam izskaust kosmosa atkritumu rašanos no EKA misijām.

Vairāk nekā 100 organizācijas, tai skaitā Eiropas aviācijas un kosmosa uzņēmums "Airbus", ir paudušas gatavību parakstīt EKA hartu par "nulles atlūzu" principu.

Saskaņā ar EKA datiem vidēji katru mēnesi Zemes atmosfērā atkārtoti nonāk aptuveni viens kosmosa aparāts.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Vācijā universitātes bibliotēkā policija nošauj agresīvu vīrieti ar mačeti

Manheimas universitātes bibliotēkā otrdienas vakarā iekļuva agresīvs vīrietis ar mačeti, kuru sašāva policija un viņš no ievainojumiem vēlāk nomira slimnīcā.

Pasaule Argentīnas studenti protestē pret līdzekļu samazināšanu valsts augstskolām

Desmitiem tūkstoši Argentīnas augstskolu studentu otrdien izgāja demonstrācijās, lai protestētu pret līdzekļu samazināšanu valsts augstskolām, pētniecībai un zinātnei jaunā prezidenta Havjera Mileja laikā.

Pasaule ASV Senāts atbalsta likumprojektu par militāro palīdzību Ukrainai

ASV Kongresa augšpalāta Senāts otrdienas vakarā atbalstīja likumprojektu paketi, kura ietver likumprojektu par militāro palīdzību Ukrainai 61 miljarda ASV dolāru apmērā.

Pasaule Avoti: Pirmā ASV palīdzības partija Ukrainai būs vienu miljardu dolāru liela

Pirmā ASV palīdzības partija Ukrainai pēc vērienīgās militārās palīdzības apstiprināšanas būs vienu miljardu dolāru liela, ziņo aģentūra "Reuters", atsaucoties uz diviem anonīmiem avotiem.

Lasiet arī