• Alfs,
  • Bernadeta,
  • Mintauts
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Lietuva zaudējusi otrajā prāvā ECT par ieslodzīto turēšanu slepenā CIP cietumā

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 19:42, 16.01.2024


Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) lietā par nelikumīgu personas turēšanu slepenā ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) cietumā netālu no Viļņas piespriedusi Lietuvai izmaksāt 100 000 eiro kompensāciju Saūda Arābijas pilsonim Mustafam al Havsavi.Lietuvas Tieslietu ministrija otrdien paziņoja, ka ECT spriedumu izpildīs un samaksās piespriesto kompensāciju, kad spriedums pēc trim mēnešiem - 16.aprīlī - būs stājies spēkā.

Tā ir otrā lieta Strasbūras tiesā, kas saistīta ar CIP cietuma atrašanos Lietuvā. Abās prāvās Lietuva, kas šāda cietuma atrašanos savā teritorijā neatzīst, ir zaudējusi.

"Tiesa konstatēja, ka al Havsavi atradās Lietuvas jurisdikcijā un ka šī valsts ir atbildīga par viņa tiesību pārkāpumu saskaņā ar" Eiropas Cilvēktiesību konvenciju, par spriedumu informēja ECT.

Al Havsavi pašlaik atrodas apcietinājumā ASV karabāzē Gvantanamo, Kubā. Viņš tika aizturēts 2003.gadā Pakistānā. ASV apgalvo, ka viņš varētu būt bijis iesaistīts 2001.gada 11.septembra teroraktos.

Kā secināja ECT, lai gan vīrietis, kurš 2005.-2006.gadā bijis ieslodzīts Lietuvā, domājams, nav ticis pakļauts visskarbākajām nopratināšanas metodēm, viņam tikušas aizsietas acis vai pār galvu uzlikts maiss.

Saskaņā ar tiesas saņemto informāciju viņš turēts izolatorā, viņa kājas bijušas pastāvīgi saslēgtas važās, un viņš pakļauts trokšņa un gaismas iedarbībai, kas bija ierasta CIP prakse toreizējās slepeno cietumnieku programmas ietvaros.

"Lietuvas iestādēm bija jāzina, ka CIP šādi izturēsies pret viņu slepenajā cietumā, kas atradās tās teritorijā, ņemot vērā tolaik plaši pieejamo informāciju par spīdzināšanu, ļaunprātīgu izturēšanos un vardarbību pret terorismā aizdomās turētajiem ASV cietumos," teikts ECT paziņojumā.

"Tām arī atļāva viņa pārvešanu uz citu slepenu CIP ieslodzījuma centru [Afganistānā], kur pret viņu turpināja nežēlīgi izturēties, un uz ASV, kur viņam draudēja rupja tiesiskuma liegšana un nāvessods," lasāms dokumentā.

ECT konstatēja, ka Lietuva, kuras teritorijā al Havsavi tika turēts, ir pārkāpusi dažādus Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pantus, piemēram, tos, kas aizliedz spīdzināšanu, garantē tiesības uz taisnīgu tiesu, dzīvību, brīvību un drošību.

2018.gadā, izskatot Gvantanamo bāzē ieslodzītā Saūda Arābijā dzimušā palestīnieša Abu Zubaidas prasību, ECT tiesa atzina, ka 2005. un 2006.gadā Lietuvā darbojies slepens CIP cietums un Zubaida tajā bijis ieslodzīts. Tiesa tolaik lēma, ka Lietuvai jāsamaksā Zubaidam 130 000 eiro kompensācija par patvaļīgu turēšanu apcietinājumā.

Otrdien ECT paziņoja, ka Zubaidas lietā iegūtie pierādījumi pret Lietuvu un citās līdzīgās lietās pret citām valstīm iegūtie dati ir izmantoti arī al Havsavi lietas izskatīšanā.

Tiesa arī noteica 30 000 eiro kompensāciju nevalstiskajai organizācijai "REDRESS", kas pārstāvēja al Havsavi.

Pirmā informācija par iespējama slepena CIP cietuma atrašanos Viļņas pievārtē ASV presē parādījās 2009.gadā, bet jaunas diskusijas izraisīja ASV Senāta 2014.gada decembrī publiskotais ziņojums par CIP slepenajiem aizturēšanas centriem. Cilvēktiesību aktīvisti uzskata, ka viens no šiem centriem, kas ziņojumā dēvēts par "violeto centru", no 2005. līdz 2006.gadam atradies Antaviļos, netālu no Viļņas.

Senāta ziņojumā bija teikts, ka šī ieslodzījuma vieta slēgta 2006.gadā, kad Lietuvas amatpersonas atteikušās ievietot al Havsavi vietējā slimnīcā.

Lietuva līdz šim nav atzinusi, ka valstī būtu darbojies slepens CIP cietums, apgalvojot, ka amerikāņi uz Lietuvu transportējuši nevis ieslodzītos, bet sakaru iekārtas, un ēkā Antaviļos, 15 kilometrus no Viļņas, kas tiek pieminēta kā iespējamā cietuma atrašanās vieta, bijis izveidots izlūkošanas atbalsta centrs, taču šīs telpas tā arī nekad neesot izmantotas minētajam mērķim.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Latvija atbalsta Palestīnas valstiskuma nostiprināšanu divu valstu sarunu ceļā

Latvija primāri atbalsta abu pušu sarunas kā labāko ceļu uz divu valstu risinājumu un Palestīnas valstiskuma nostiprināšanu, norādīja Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretāre Diāna Eglīte, atbildot uz jautājumu, vai Latvija plāno atzīt Palestīnu kā valsti.

Pasaule Sārts skaidro, ko nozīmē Ukrainai Tuvo Austrumu konflikta izplešanās

Tuvo Austrumu konflikts izplešas, kas pasaulei nozīmē papildu nestabilitāti, bet Ukrainai - pasaules uzmanības samazināšanos, sociālajos tīklos vērtē NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts, komentējot Irānas triecienus Izraēlai.

Pasaule Eksperts: Krievija pašlaik Ukrainā gūst taktiskus, nevis stratēģiskus panākumus

Krievija pašlaik Ukrainā gūst taktiskus, nevis stratēģiskus panākumus, šādu vērtējumu šorīt TV3 pauda Zemessardzes štāba virsnieks, majors Jānis Slaidiņš.

Pasaule Tiesa sāks izskatīt Trampa krimināllietu

Tiesa Ņujorkā pirmdien sāks izskatīt krimināllietu, kurā bijušais ASV prezidents Donalds Tramps apsūdzēts saistībā ar "klusēšanas naudas" maksāšanu pornoaktrisei Stormijai Danielsai.

Lasiet arī

Kriminālziņas ASV tiesa izvirzījusi apsūdzību Latvijas pilsonim

ASV zvērināto tiesa izvirzījusi apsūdzību Latvijas pilsonim par sarežģītu avionikas iekārtu pārdošanu Krievijas uzņēmumiem, pārkāpjot ASV eksporta likumus, paziņojusi ASV Tieslietu ministrija.

Kriminālziņas Tvnet būs jāsamaksā 3000 eiro sods saistībā ar vārda «deportācija»

Rīgas apgabaltiesa no 8500 līdz 3000 eiro samazinājusi Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) uzlikto sodu "Tvnet" saistībā ar vārda "deportācija" nepareizu lietošanu, noskaidroja aģentūra LETA.

Kriminālziņas Strupišs: Termiņi krimināllietu izskatīšanā Latvijā ir ļoti labi

Termiņi, kādā parasti tiek izskatītas krimināllietas Latvijā, ir ļoti labi, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs.

Sabiedrība Ģenerālprokurors: tiesas nespēj nodrošināt saprātīgu un ātru lietu izskatīšanu

Tiesas nespēj nodrošināt saprātīgu un ātru lietu izskatīšanu, otrdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē sūrojās ģenerālprokurors Juris Stukāns.