• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Parakstīts plāns par Vācijas armijas brigādes izvietošanu Lietuvā

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 22:30, 18.12.2023


Lietuvas un Vācijas aizsardzības ministri Arvīds Anušausks un Boriss Pistoriuss pirmdien Viļņā parakstīja plānu Vācijas armijas brigādes izvietošanai Lietuvā.Plānā ir izklāstīti abu valstu nodomi par Vācijas brigādes izvietošanu Lietuvā un turpmākās rīcības plāns, lai vienība tiktu pilnībā dislocēta, iepriekš paziņoja Lietuvas Aizsardzības ministrija.

Kā paredz plāns, Vācijas brigādes karavīri Lietuvā ieradīsies pakāpeniski no nākamā gada un pilnībā brigāde Lietuvā tiks dislocēta līdz 2027.gadam.

Anušausks informēja, ka sākotnējā brigādes komanda Lietuvā ieradīsies pavasarī un līdz nākamā "gada beigām sasniegs brigādes izvietošanas elementa, kas būs bāzēts Viļņā, apmērus". Šajā elementā būs vairāki simti karavīru, no kuriem daži ieradīsies kopā ar citiem ģimenes locekļiem.

Kā teica Lietuvas aizsardzības ministrs, brigādes pamata dislocēšana notiks 2025.un 2026.gadā, bet "2027.gadā Vācijas brigādei Lietuvā ir jāsasniedz pilnīgas darbības spējas, kas nozīmē, ka visām vienībām jābūt pilnībā nokomplektētām valstī cilvēkresursu un aprīkojuma ziņā un gatavām veikt savus uzdevumus".

"Bundesvērs nekad nav pastāvīgi izvietojis tik daudz karavīri. Tas būs kas jauns. Tā būs patiešām liela brigāde," žurnālistiem teica Pistoriuss.

Rīcības plānu sagatavoja kopīga Vācijas un Lietuvas Aizsardzības ministriju darba grupa. Plāns paredz, ka Vācijas brigādes pamatu veidos pieci bataljoni, arī tanku un artilērijas bataljoni. Kopumā Vācija plāno Lietuvā izvietot ap 5000 karavīru un civilpersonu kopā ar ģimenes locekļiem.

Vācijas karavīri būs bāzēti Rūdninkos un Ruklā. Daļa Vācijas brigādes pārstāvju dzīvos Viļņā un Kauņā, kā arī citviet Lietuvā tiks izveidoti papildu loģistikas punkti.

"Papildus ļoti labiem apstākļiem mācībām un vingrinājumiem Lietuva izveidos vai darīs pieejamu gan civilo, gan militāro infrastruktūru, ņemot vērā Vācijas prasības, par kurām abas puses ir vienojušās," teikts dokumentā.

Tajā arī pausts, ka par atbildību un finansiālajiem pasākumiem, tostarp uzņēmējvalsts atbalsta dienestiem, kā arī finansējumu un darbību tiks panākta vienošanās un detalizēti izklāstīti "tehniskajos līgumos, kas tiks izstrādāti 2024.gadā".

Anušausks piektdien žurnālistiem teica, ka tehniskas detaļas par konkrētu infrastruktūru un karavīru izvietošanas grafiki katrā no objektiem tiks precizētas vēlāk.

Vienošanās paredz, ka Lietuva apņemas radīt pievilcīgus apstākļus dislocēto karavīru ģimenēm, Viļņas un Kauņas apkaimē nodrošinot dzīvesvietu un labus transporta savienojumus gan vietējā sabiedriskā transporta, gan starptautiskās satiksmes ar Vāciju līmeni.

Vidējā termiņā Vācija plāno izveidot vienu vai divas Bundesvēra skolas ārvalstīs un bērnu apsrūpes iestādes vācu valodā Lietuvā.

Diskusijas par tādas brigādes izvietošanu Lietuvā sākās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Pagājušajā gadā Lietuvas prezidents Gitans Nausēda un Vācijas kanclers Olafs Šolcs parakstīja komunikē, kas paredz Lietuvā izvietot Vācijas brigādi vairāku tūkstošu cilvēku sastāvā. Iepriekš Vācijas pozīcija bija Lietuvā izvietot tikai daļu no brigādes, bet pārējie karavīri gatavībā būtu dislocēti Vācijā. Tikmēr Lietuva uzstāja, ka pēc infrastruktūras sagatavošanas Lietuvā ir jāatrodas Vācijas brigādei pilnā apmērā.

Tikai šogad jūnijā Vācija beidzot apliecināja gatavību izvietot visu brigādi Lietuvā, kad tur būs nepieciešamā infrastruktūra un tas netraucēs citiem NATO plāniem. Pagaidām Lietuvā ieradušies brigādes karavīri, kas atbildīgi par sagatavošanos izvietošanai un apstākļu novērtējumam.

Vācija vada kopš 2017.gada Lietuvā izvietoto NATO pastiprinātās klātbūtnes daudznacionālo kaujas grupu, un Lietuvā ir dislocēti apmēram 800 Vācijas karavīru. Līdz 2026.gadam to plānots integrēt jaunajā brigādē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Mediji: Blinkens brīdinās Ķīnu par sankcijām

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens nākamnedēļ vizītes laikā Ķīnā plāno brīdināt, ka Vašingtona noteiks sankcijas, ja Pekina nepārtrauks piegādāt Krievijai militārās un divējāda lietojuma tehnoloģijas, ziņo laikraksts "Financial Times" (FT) un aģentūra "Bloomberg".

Pasaule Kallasa: labākais veids, kā pasargāt sevi, ir palīdzēt Ukrainai

Labākais veids, kā pasargāt sevi, ir palīdzēt Ukrainai uzvarēt tās cīņā par brīvību, paziņojusi Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa, komentējot ASV Kongresa Pārstāvju palātas sestdienas balsojumu par atbalstu finansējuma piešķiršanai, lai piegādātu bruņojumu Ukrainai.

Pasaule Iekrituši okeānā divi Japānas militārie helikopteri

Klusajā okeānā sestdienas vakarā iekrituši divi Japānas militārie helikopteri, kuros atradās pavisam astoņi apkalpes locekļi, no kuriem viens gājis bojā, bet septiņi pazuduši bez vēsts, svētdien paziņoja Japānas Aizsardzības ministrija.

Pasaule ASV Pārstāvju palāta atbalsta likumprojektus par palīdzību Ukrainai

ASV republikāņu kontrolētā Pārstāvju palāta sestdien nobalsoja par likumprojektu, kas paredz piešķirt ilgi aizkavēto palīdzību Ukrainai, kas apvienota kopējā paketē ar palīdzību arī Izraēlai un Taivānai.

Lasiet arī

Pasaule Vācijā stājas spēkā likums par marihuānas daļēju legalizāciju

Vācijā pirmdien spēkā stājās daļēja marihuānas legalizācija privātai lietošanai, kuru atbalstīja Vācijas kanclera Olafa Šolca kreisi centriskā valdība, bet kritizēja opozīcijas politiķi un mediķu organizācijas.

Ekonomika Latvijā 34,3% lietotu automašīnu ievestas no Vācijas

Latvijā 34,3% lietotu automašīnu ievestas no Vācijas, pavēstīja automašīnu vēstures atskaišu izveides platformas "carVertical" pārstāvji, atsaucoties uz platformas datiem.

Pasaule «Deutsche Bahn» panāk vienošanos ar vilcienu mašīnistiem

Vācijas valsts dzelzceļa uzņēmums "Deutsche Bahn" un vilcienu mašīnistu arodbiedrība GDL ir panākuši vienošanos strīdā par darba samaksu, kura dēļ vairākus mēnešus tika rīkoti streiki, pirmdien paziņoja arodbiedrība.

Pasaule Vācija vēlas skolas un bērnudārzus dislocēto karavīru bērniem Lietuvā

Vācija vēlas, lai Lietuvā dislocēto karavīru ģimenēm skola un bērnudārzs tiktu nodrošināts gan Viļņā, gan Kauņā, trešdien paziņoja Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Laurīns Kasčūns.