• Justīne,
  • Juta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ceremonijās Oslo un Stokholmā pasniegtas Nobela prēmijas

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 23:51, 10.12.2023


Ceremonijās Oslo un Stokholmā svētdien pasniegtas Nobela prēmijas, tai skaitā prestižā Nobela Miera prēmija, kura šogad tika piešķirta Irānas sieviešu tiesību aktīvistei Nargesai Mohammadi.Mohammadi vārdā balvu saņēma viņas bērni - 17 gadus vecie dvīņi, kas nolasīja mātes sacerēto runu.

51 gadu vecā Mohammadi atrodas cietumā Irānā, kur viņa pieteikusi trīs dienu badastreiku. Viņas bērni kopā ar vīru dzīvo Parīzē.

Mohammadi ir Irānas aktīviste un Cilvēktiesību aizstāvju centra vadītāja vietniece, kuru dibinājusi 2003.gada Nobela miera prēmijas laureāte irāniete Širina Ebadi. Kopš 2011.gada Mohammadi ir piespriesti vairāki cietumsodi. Pašlaik viņa atrodas cietumā par "propagandas izplatīšanu".

Savā runā viņa pauda cerību, ka gods, kas viņai parādīts ar Nobela Miera prēmiju, palīdzēs Irānā stiprināt aktīvistu kustību, kas cīnās par tiesībām un taisnīgu attieksmi no valdības puses.

"Es esmu irāniete, lepna un cienījama locekle civilizācijā, kas pašlaik atrodas despotiskas reliģiskas valdības apspiestībā. Es esmu ieslodzīta sieviete, kura, pārciešot dziļas un dvēseli plosošas ciešanas, ko radījušas brīvības, vienlīdzības un demokrātijas trūkums, ir apzinājusies savas eksistences nepieciešamību un atradusi ticību," norādīja Mohammadi.

Nobela Miera prēmija Mohammadi tika piešķirta "par viņas cīņu pret sieviešu apspiešanu Irānā un cīņu par cilvēktiesību un brīvības veicināšanu visiem".

Nobela prēmijas literatūrā, medicīnā, fizikā, ķīmijā un ekonomikā šodien tiks pasniegtas atsevišķā ceremonijā Stokholmā.

Zviedru fiziķis Alfrēds Nobels 1896.gadā ar savu testamentu nodibināja Nobela prēmijas par izciliem sasniegumiem fizikā, ķīmijā, medicīnā, literatūrā un miera nostiprināšanā. Nobela piemiņas prēmiju ekonomikā 1968.gadā nodibināja Zviedrijas centrālā banka. Nodibinot savā vārdā nosauktās prēmijas, Nobels vēlējās kaut nedaudz mazināt ļaunumu, ko nodarījis viņa izgudrotais dinamīts. Prēmijas tiek izmaksātas no procentiem, kurus ienes Nobela mantojumā atstātais kapitāls.

Prēmijas tiek pasniegtas 10.decembrī, kas ir balvas dibinātāja Alfrēda Nobela nāves gadadiena. Prestižā Nobela Miera prēmija saskaņā ar Nobela vēlmēm tiek pasniegta Oslo, bet pārējās balvas tradicionāli tiek pasniegtas ceremonijā Stokholmā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Rinkēvičs apmeklēs Ukrainas miera samitu Šveicē

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs šodien un rīt apmeklēs Ukrainas miera samitu Šveicē, informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Pasaule Ukraina noraida Krievijas miera priekšlikumus

Reaģējot uz tā dēvētajiem miera priekšlikumiem, kurus piektdien, Šveices miera samita priekšvakarā, izvirzījis Krievijas diktators Vladimirs Putins, Ukraina norādījusi, ka viņš vien spējis kārtējo reizi izklāstīt "agresora standarta komplektu".

Pasaule ASV zemūdene ierodas Gvantanamo līcī dienu pēc Krievijas karakuģu ierašanās Kubā

Gvantanamo līcī Kubā ieradusies ASV karaflotes zemūdene, un tas noticis dienu pēc tam, kad Kubā ieradās Krievijas karakuģi.

Pasaule Baidens sola neapžēlot dēlu un nemīkstināt viņa sodu

ASV prezidents Džo Baidens ceturtdien paziņoja, ka viņš neapžēlos savu dēlu Hanteru un nemīkstinās sodu, kas Hanteram Baidenam var tikt piespriests par ieroču likumu pārkāpumiem.

Lasiet arī