• Laila,
  • Lavīze,
  • Luīze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pētnieks: Maz ticams, ka Putina kritika pāraugs plašākos protestos Krievijā

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 08:16, 29.11.2023


Maz ticams, ka vietām sociālajos tīklos izskanošā Krievijas režīma līdera Vladimira Putina kritika varētu pāraugt plašākos protestos, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Armands Astukevičs.Piemēram, šonedēļ sociālā medija "Telegram" kanālā "Путь домой" ("Ceļš mājās") publicēts paziņojums mobilizēto Krievijas karavīru radinieku vārdā, kurā izteikta neierasti asa diktatora Putina kritika. Kanālā publicēts kustības "Ceļš mājās" manifests ar aicinājumu veikt pilnīgu demobilizāciju un noteikt mobilizācijai galīgo termiņu - vienu gadu.

Astukevičs atzīmēja, ka cilvēku atsaucība šim paziņojumam, ņemot vērā Krievijas mērogus, ir salīdzinoši maza. Lai varētu runāt par iespējamiem protestiem Krievijā, nepietiek ar lokālām aktivitātēm vienā vai otrā reģionā. Tam ir nepieciešama plašāka sabiedrības kustība. Pētnieka ieskatā, šis notikums var izraisīt Krievijas varas iestāžu reakciju.

Taujāts, kādas ir iespējas Krievijā protestēt, Astukevičs atzīmēja, ka agresorvalstī bieži vien pret protesta akcijām vai publiskiem izgājieniem tiek vērstas represijas un noteikti neadekvāti sodi. Pētnieks uzsvēra, jo tuvāk nāk laiks, kad Krievijā notiks prezidenta vēlēšanas, jo arvien mazāk izteikta būs Krievijas varas struktūru vēlme izmantot represīvas darba metodes, jo tas var negatīvi atsaukties uz Putina reitingiem.

"Patlaban galvenais politiskais uzdevums ir radīt normalitātes sajūtu, vienlaikus mēģinot noslāpēt protesta noskaņojumu. "Telegram" protestu pauž specifiska auditorija, proti, to veido mobilizēto kareivju tuvinieki. Jebkāda veida represijas vai vardarbības vēršana pret viņiem strauji var kļūt sprādzienbīstama," sacīja Astukevičs.

Viņš norādīja, ka tas var atsaukties uz pašu karavīru morāli un attieksmi frontē. Pēc pētnieka paustā, tā būtu eskalācija, kas var radīt reālu protestus. Ja runā par ierakstiem "Telegram" ar salīdzinoši mazu atsaucību, tā ir viena situācija, taču tiklīdz tiek izmantotas represijas, tiek radīts reāls situācijas eskalācijas risks.

"Tas, kas tiks darīts un jau tiek darīts, ir mēģinājumi aizbāzt cilvēkiem muti ar naudu - ar dažāda veida sociālajiem pabalstiem un kompensācijām, kas tiek izmaksātas karavīru ģimenēm. Karavīru ģimenes kara laikā kļuvušas par galveno Krievijas sociālā budžeta prioritāti. Ņemot vērā dzīves līmeni Krievijā, karavīru ģimenes saņem salīdzinoši dāsnus maksājumus," pauda pētnieks.

Mobilizēto radinieki nolēmuši koordinēt savus pūliņus cīņā par tuvinieku atgriešanos no frontes pēc tam, kad varas pārstāvji sākuši teikt, ka demobilizācijas nebūs līdz kara beigām, vēsta izdevums "7x7", kas runājis ar dažiem kanāla veidotājiem.

Runājot par varas pārstāvju plāniem saistībā ar demobilizāciju, Astukevičs uzsvēra, ka patlaban demobilizācija nav iespējama, jo Ukrainā notiek aktīva karadarbība. Krievijai ziemas sezonā šie karavīri frontē ir nepieciešami.

Pētnieks minēja, ka iepriekš runāts par iespējamu jaunu mobilizācijas vilni, taču tuvojas Krievijas prezidenta vēlēšanas un šis jautājums pagaidām ir atlikts, jo mobilizācija Krievijas sabiedrībā nav populāra. Astukeviča ieskatā, bieži vien kritika netiek adresēta Putinam. Drīzāk pārmetumi ir saistīti ar komandieriem vai birokrātiskā aparāta neizdarībām. Viņa ieskatā, tas varētu būt viens virziens, kurā Krievija mēģinās strādāt, jo bieži vien par karavīriem, kas iet bojā karā Ukrainā, netiek veikta precīza uzskaite, līdz ar to ģimenes nesaņemt pabalstus, kas savukārt rada saspīlējumu.

"Kremļa polittehnologi mēģinās distancēt Putinu no pārmetumiem un dod uzdevumus reģionālajām administrācijām vai Krievijas Aizsardzības ministrijai risināt šīs situācijas, bet par demobilizāciju kā tādu pašlaik mēs nevaram diskutēt," uzsvēra pētnieks.

LETA jau rakstīja, ka aktīvisti arī iesnieguši pieteikumus mītiņu rīkošanai, cita starpā Maskavā, tomēr varasiestādes atļauju nav devušas. Tikai Novosibirskā varasiestādes piekritušas rīkot tikšanos slēgtā režīmā vietējās kultūras pils telpās. Neatkarīgie mediji tur netika ielaisti.

Pirmdien publicētajā aicinājumā tiešā formā kritizēts Putins. 2022.gada februārī dotais solījums neiesaukt rezervistus nosaukts par "tukšiem vārdiem", pieminēta nogrimusī zemūdene "Kursk" un tas, ka pēc pusgada karošanas brīvībā nonāk bijušie ieslodzītie.

"2024.gadu prezidents izsludinājis par ģimenes gadu. Ironiski, ņemot vērā, ka sievas kauc bez vīriem, bērni aug bez tēviem, bet daudzi jau palikuši par bāreņiem," teikts paziņojumā.

"Bet sātanists cilvēkēdājs, kas pēc pirmā ieslodzījuma pastrādājis recidīvu, pēc pusgada iznāk brīvībā, sērijveida slepkavības izpērkot speciālajā militārajā operācijā. Ir tomēr humora izjūta mūsu prezidentam," norāda paziņojuma autori.

Krievijas reģionu vicegubernatoriem dots rīkojums vērīgi sekot mobilizēto radinieku aktivitātēm, vēsta laikraksts "Kommersant".

Gubernatoriem dots rīkojums par "katru cenu" apslāpēt ārējos protestus, atsaucoties uz avotu viena reģiona administrācijā, vēsta izdevums "The Insider".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Irānā notiks parlamenta un Ekspertu asamblejas vēlēšanas

Irānā piektdien notiks parlamenta un ietekmīgās Ekspertu asamblejas vēlēšanas, kurās konservatīvie, visticamāk, nostiprinās savu varu, reālai konkurencei nepastāvot.

Pasaule Teksasā plosās štata vēsturē lielākais ugunsgrēks

Ugunsgrēks ASV Teksasas štata ziemeļos izpleties 4400 kvadrātkilometru lielā platībā, kļūstot par lielāko ugunsgrēku pavalsts vēsturē.

Pasaule Ukrainas raķešu triecienā atkal likvidēta Krievijas karaspēka grupa

Ukrainas bruņotie spēki veikuši raķešu uzbrukumu Krievijas karaspēka grupai okupētajā Olenivkā, Doneckas apgabalā, ceturtdien paziņojis Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Pasaule Eiroparlaments: Ir jāatbalsta Ukraina tik ilgi, cik nepieciešams.

Rezolūcijā uzsvērts, ka steidzami ir jāizveido stabils tiesiskais regulējums, kas ļautu konfiscēt ES iesaldētos Krievijas aktīvus un izmantot tos Ukrainas atjaunošanai.

Lasiet arī

Sabiedrība Atjaunots pretkara plakāts ar Putina miroņgalvu

Atjaunots pretī Krievijas vēstniecībai izkārtais plakāts ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina stilizētu miroņgalvu, liecina Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja paziņojums.

Pasaule SAB: Krievijas elitē ir intensificējušās diskusijas par «dzīvi pēc Putina»

Samazinās Krievijas elites pārliecība par Vladimira Putina spēju aizsargāt viņu intereses, bet tas nenozīmē, ka notiek aktīva gatavošanās priekšlaicīgai varas maiņai, savā pagājušā gada darbības pārskatā norādījis Satversmes aizsardzības birojs (SAB).

Pasaule Putins mudina ASV pārliecināt Ukrainu sēsties pie sarunu galda

Krievijas diktators Vladimirs Putins intervijā bijušajam ASV telekanāla "Fox News" raidījuma vadītājam Takeram Karlsonam mudināja Vašingtonu atzīt Maskavas intereses un pārliecināt Ukrainu sēsties pie sarunu galda.

Pasaule Putins: Krievijai nav intereses iebrukt kādā NATO dalībvalstī

Rietumvalstu bažas par Maskavas iespējamu uzbrukumu kādai NATO dalībvalstij ir "pilnīgas muļķības", svētdien publiskotā intervijā Krievijas valsts televīzijai paziņoja diktators Vladimirs Putins.