• Maira,
  • Rasa,
  • Rasma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kosova apsūdz Eiropas Savienību neitralitātes pārkāpšanā sarunās ar Serbiju

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 00:12, 19.09.2023


Kosovas premjerministrs Albins Kurti pirmdien apsūdzējis Eiropas Savienības (ES) īpašo pārstāvi Rietumbalkānu jautājumos Miroslavu Laičāku neitralitātes neievērošanā sarunu laikā ar Serbiju par abu valstu attiecību normalizāciju.Kurti apgalvo, ka pagājušajā nedēļā Briselē notikušajās sarunās, kas tika sarīkotas ar ES starpniecību, Laičāks savu nostāju esot "koordinējis" ar Serbijas prezidentu Aleksandru Vučiču.

Savukārt ES augstākais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels, kas pārraudzīja Briselē notiekošās sarunas, to kārtējā neveiksmē vainoja Kurti, kurš uzstāja, ka pirms ķerties pie februārī panāktās vienošanās izpildes Serbijai jāatzīst Kosovas neatkarība.

Borels brīdinājis, ka progresa trūkums var nāk par sliktu gan Serbijas, gan Kosovas centieniem pievienoties ES.

Serbija faktiski zaudēja kontroli pār galvenokārt albāņu apdzīvoto Kosovu 1999.gadā pēc NATO militārās iejaukšanās Kosovas konfliktā, bet 2008.gadā Priština vienpusējā kārtā pasludināja neatkarību no Serbijas. Tomēr Belgrada bijušo provinci joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu.

Pagājušā gada novembrī kārtējo reizi pieauga spriedze pamatā serbu apdzīvotajā Kosovas ziemeļdaļā, kad vairāki simti etnisko serbu pameta savas darba vietas vietējā administrācijā, protestējot pret Prištinas jauno rīkojumu, ar ko tika aizliegts Kosovā izmantot Serbijas izdotās transporta līdzekļu numurzīmes.

Februārī ES piedāvāja desmit punktu plānu spriedzes mazināšanai, un tobrīd Kurti un Vučičs plānu visumā pieņēma, izsakot gan dažas iebildes, kuras joprojām nav novērstas.

Kurti pirmdien paziņoja, ka Kosova esot izteikusi priekšlikumu, kā soli pa solim būtu iespējama februārī panāktās vienošanās īstenošana, kamēr Serbija nekādus priekšlikumus neesot izteikusi. Tikmēr Laičāks esot atgriezies pie kāda jau iepriekš noraidīta serbu dokumenta.

"Starpnieka asimetrijas dēļ, tam neievērojot neitralitāti, šīs ir pretējā virzienā ejošas sarunas," preses konferencē izteicās Kosovas premjers.

"Mums nav vajadzīgs šāds vienpusīgs pārstāvis, kas nepavisam nav neitrāls un korekts", kas darbojas pretēji tam, ko paredz pamatvienošanās, piebilda Kurti.

Viņš Laičāku un Kurti vainoja arī tajā, ka tie nekādi nereaģējot uz februārī panāktās vienošanās pastāvīgajiem pārkāpumiem no Serbijas puses un nerimstošo pret Kosovu vērsto Belgradas retoriku.

Premjers norādīja, ka pienācis laiks konsultācijām ar Briseli, Vašingtonu un citiem svarīgākajiem spēlētājiem, lai sarunas "atgrieztu sliedēs".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule ANO: Haiti bandu vardarbības dēļ mājas atstājuši 580 000 cilvēku

Haiti kopš marta bandu vardarbības dēļ savas mājas bijuši spiesti atstāt apmēram 580 000 cilvēku, teikts ANO Starptautiskās Migrācijas organizācijas ziņojumā.

Pasaule Kima-Putina pakts paredz tūlītēju militāro palīdzību kara gadījumā

Jaunais līgums starp Ziemeļkoreju un Krieviju paredz, ka kara gadījumā katra no pusēm izmantos visus līdzekļus, lai sniegtu nekavējošu militāro palīdzību otrai pusei, ceturtdien vēsta Phenjanas režīma kontrolētie mediji.

Pasaule Krievijas agresijas rezultātā Ukrainā nogalināti un ievainoti teju 2000 bērnu

Krievijas bruņotās agresijas rezultātā Ukrainā nogalināti un ievainoti teju 2000 bērnu, paziņoja Ukrainas Ģenerālprokuratūra.

Pasaule No Lietuvas ievēlēto Gražuli neuzņem EP Konservatīvo un reformistu grupā

Bijušais Lietuvas Seima deputāts Petrs Gražulis, kurš šomēnes tika ievēlēts Eiropas Parlamentā (EP), nav uzņemts Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā, vēsta Lietuvas sabiedriskā raidorganizācija LRT.

Lasiet arī

Sabiedrība Pieņem grozījumus par efektīvāku parādu piedziņas procesu

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, lai nodrošinātu efektīvāku parādu piedziņas procesu.

Sabiedrība Saeima aicina atbalstīt Ukrainas pieteikumu pievienoties NATO

Uzsverot nepieciešamību Vašingtonas samitā skaidri apliecināt stingru vienotību un apņēmību, kā arī visu sabiedroto gatavību uzņemties taisnīgu daļu atbildības par visu sabiedroto drošību, Saeima šodien pieņēma paziņojumu, kurā aicina NATO dalībvalstu parlamentus atbalstīt Ukrainas oficiālo pieteikumu par iestāšanos NATO.

Kriminālziņas Vecāķos aiztur lūriķi par sieviešu vērošanu tualetēs (VIDEO)

Pie Vecāķu pludmales policija šonedēļ aizturējusi kādu lūriķi par sieviešu vērošanu caur biotualetēs izgrieztiem caurumiem, informē Rīgas pašvaldības policija (RPP).

Kriminālziņas Policija no piektdienas pastiprināti uzraudzīs ceļu satiksmes dalībniekus

Valsts policija laikā no 21.jūnija līdz 25.jūnijam pastiprināti uzraudzīs ceļu satiksmes dalībniekus, kā arī rīkos pastiprinātas pārbaudes, lai kontrolētu vai vadītāji pie stūres nav sēdušies alkohola reibumā, informē policija.