• Mariss,
  • Matīss,
  • Modris
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Prognozē jaunus globālās gaisa temperatūras rekordus

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
VS.LV 13:33, 27.05.2023


Vidējā gaisa temperatūra pasaulē nākamajos piecos gados, visticamāk, sasniegs jaunus rekordus, to veicinās siltumnīcefekta gāzes un El Ninjo parādība, secināts Pasaules Meteoroloģijas organizācijas (PMO) ziņojumā.


Foto: LETA

Kā norāda Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, pastāv 66% varbūtība, ka līdz 2027.gadam vismaz viena gada vidējā gaisa temperatūra pasaulē sasniegs pusotru grādu virs pirmsindustriālā perioda - 1850.-1900.gada - vidējās vērtības, un 98% varbūtība, ka vismaz viens no nākamajiem pieciem gadiem būs siltākais novērojumu vēsturē.

"Šajā ziņojumā secinātais nenozīmē, ka mēs pastāvīgi pārsniegsim Parīzes nolīgumā noteikto 1,5 grādu sasilšanas līmeni, jo tas attiecas uz ilggadīgu sasilšanu vairāku gadu garumā. Tomēr PMO ceļ trauksmi, ka mēs arvien biežāk īslaicīgi sasniegsim 1,5 grādu sasilšanas slieksni", sacīja PMO ģenerālsekretārs Peteri Tālass.

Saskaņā ar Lielbritānijas meteoroloģijas dienesta izstrādāto ikgadējo globālā klimata ziņojumu pastāv 32% iespēja, ka nākamo piecu gadu vidējā gaisa temperatūra pārsniegs pusotra grāda sasilšanas slieksni.

PMO ziņojumā minēts, ka globālā vidējā gaisa temperatūra 2022.gadā bija 1,15 grādus augstāka nekā vidēji 1850.-1900.gadā. Pērn samazinājās atvēsinošā La Ninjas ietekme, kas pēdējo trīs gadu laikā nedaudz palēnināja ilgtermiņa sasilšanas tendenci, un 2023.gada martā šī parādība beidzās.

Turpmākajos mēnešos prognozēta El Ninjo parādības attīstība. Ierasti El Ninjo paaugstina pasaules vidējo gaisa temperatūru nākamajā gadā pēc tā attīstības - šajā gadījumā tas būs 2024.gads.

Gaidāms, ka līdz 2027.gadam pasaules vidējā gaisa temperatūra atsevišķos gados būs no 1,1 līdz 1,8 grādiem virs pirmsindustriālā perioda vidējās temperatūras.

Tiek prognozēts, ka nākamo piecu gadu laikā gaisa temperatūras novirze pret 1991.-2020.gada vidējo gaisa temperatūru Arktikā būs trīs reizes lielāka nekā vidēji pasaulē.

Eksperti arī prognozē, ka no 2023. līdz 2027.gadam laikposmā no maija līdz septembrim Sāhelā, Ziemeļeiropā, Aļaskā un Sibīrijas ziemeļos būs lielāks nokrišņu daudzums nekā ierasts, savukārt Amazonē un atsevišķos Austrālijas reģionos šajos mēnešos gaidāms nokrišņu daudzuma samazinājums.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Krievija veikusi kārtējo triecienu Kijivai; septiņu ievainoto vidū arī bērns

Krievijai ceturtdien veicot kārtējo triecienu Kijivai, Ukrainas galvaspilsētas Darnicjas rajonā nogāžoties atlūzām un izraisoties ugunsgrēkam, ievainoti septiņi cilvēki, arī viens bērns, pavēstīja pilsētas mērs Vitālijs Kličko.

Pasaule Moraveckis: Polija vairs nepiegādā ieročus Ukrainai; tagad mēs apbruņojam Poliju

Polija vairs neapbruņo Ukrainu, bet tā vietā koncentrējas uz savas aizsardzības pastiprināšanu, trešdien paziņoja Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis.

Pasaule Armēnija paziņo, ka Azerbaidžāna apšaudījusi tās pozīcijas pie robežas

Armēnija trešdienas vakarā paziņoja, ka Azerbaidžāna ir apšaudījusi tās pozīcijas pie abu valstu robežas.

Pasaule Polija pārskaitusies pēc Zelenska izteikumiem ANO izsauc Ukrainas vēstnieku

Polijas Ārlietu ministrija trešdien izsaukusi Ukrainas vēstnieku saistībā ar Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska izteikumiem ANO Ģenerālajā asamblejā par domstarpībām labības eksporta dēļ.

Lasiet arī

Sabiedrība Līdz novembra beigām Latviju var nākties pamest 3541 Krievijas pilsonim

Imigrācijas likuma prasību dēļ līdz novembra nogalei Latviju var nākties pamest 3541 Krievijas pilsonim, informēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP).

Ekonomika Kā šogad ar āboliem? Izrādās, ražu būtiski ietekmējusi krusa

Šogad Latvijā ābolu raža ir mazāka nekā pagājušajā gadā, atzina aptaujātie ābolu audzētāji.

Pasaule Beidzot notikusi Brazīlijas un Ukrainas prezidentu Luisa Inasiu Lulas da Silvas

Beidzot notikusi Brazīlijas un Ukrainas prezidentu Luisa Inasiu Lulas da Silvas un Volodimira Zelenska tikšanās. Viņi abi ieradušies Ņujorkā uz ANO Ģenerālās Asamblejas ikgadējo sesiju.

Ekonomika Vērzemnieks par spēļu zālēm: Vēsture rāda, ka nesamērīgi aizliegumi nav efektīvi

Rīgas domes lēmums aizvērt fiziskās spēļu zāles Rīgā nemazina augsto risku nelegālā tirgus pieaugumam tiešsaistē, pauda Latvijas Spēļu biznesa asociācijas (LSBA) prezidents Arnis Vērzemnieks, komentējot Rīgā domes plānus anulēt 139 azartspēļu atļaujas.