• Ginters,
  • Guntra,
  • Marianna
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Robinsons: Baltijas valstis var būt mierīgas - NATO aizstāvēs katru centimetru

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
VS.LV 14:18, 26.04.2023


Baltijas valstis var būt mierīgas par to, ka NATO aizstāvēs katru centimetru to teritorijas, jo solidaritāte aliansē ir tik augstākā līmenī nekā jebkad agrāk, trešdien žurnālistiem NATO Noturības simpozija "Noturība satricinājumu laikmetā" laikā atzina Sabiedroto transformācijas pavēlniecības štāba priekšnieks viceadmirālis Gajs Robinsons.


Foto: LETA

Simpozija atklāšanas runā viceadmirālis norādīja, ka apbrīno Latvijas spējas un vēlmi pretoties Krievijas ietekmei un agresijai, kā arī spējai uzrunāt savus sabiedrotos.

Svarīga nozīme valsts vai reģiona stiprināšanā, pēc viņa teiktā, ir ne tikai militārai atturēšanai, bet arī sabiedriskai aktivitātei un vēlmei būt brīviem.

"Mūsu militārās spējas ir vien atturēšanas līdzeklis, nevis, kā to bieži pasniedz, agresija vai kaut kas tamlīdzīgs," uzsvēra viceadmirālis.

Robinsons arī norādīja, ka pēdējo gadu laikā NATO ir uzlabojusi infrastruktūru un loģistiku.

Jau preses konferencē simpozija starpbrīdī NATO ģenerālsekretāra asistents aizsardzības politikas un plānošanas jautājumos Angus Lapslijs norādīja, ka ir svarīgi sargāt nozīmīgu infrastruktūru, un tā ir katras NATO dalībvalsts atbildība.

"Bet mēs visi kopā sadarbojamies. Apmaiņa ar informāciju notiek nepārtraukti. Mēs sadarbojamies arī ar privāto sektoru," norādīja Lapslijs.

Savukārt NATO ģenerālsekretāra vietniece publiskās diplomātijas jautājumos Baiba Braže žurnālistiem norādīja, ka lielas izmaiņas NATO militārajā stratēģijā sākās no 2014.gada, un pēcāk sekojošās izmaiņas nozīmē alianses koncentrēšanos uz kolektīvo aizsardzību, nevis prioritāti veikt krīzes operācijas ārpus NATO teritorijas.

Šī pārmaiņa tiekot īstenota ļoti metodiski, un uz vasarā paredzēto Viļņas samitu paredzēti plāni un spēju gatavības pakete, kas līderiem pēc sarunām būs jāakceptē. Viņa gan atzina, ka šī informācija ir klasificēta, tāpēc sīkākas detaļas varbūt publiski arī nedzirdēsim.

"Lai ir skaidra sapratne par to, kas notiek pie NATO robežām, lai ir gatavība, lai ir spēki uz vietas un spējas aizstāvēt teritoriju no pirmā brīža, ja nepieciešams," norādīja Braže.

Viņa uzsvēra, ka būtiskākais uzdevums ir atturēt, proti, nodrošinot to, ka ienaidnieks saprot, ka valstīs ir uz vietas spējas un griba un vienotība aizstāvēt savu teritoriju.

"Tās spējas, papildspēki un viss pārējais šobrīd tiek plānots," sacīja Braže.

Uz simpozija atklāšanu bija uzaicināts arī Latvijas premjers Krišjānis Kariņš (JV), kurš norādīja, ka Baltkrievija turpina īstenot trešo valstu iedzīvotāju transportēšanu pie ES ārējām robežām. Tas mainījis attieksmi pret Baltkrieviju pilnībā un vēl dramatiskāks solis bija Krievijas agresija Ukrainā, kas savukārt mainījis uztveri par pasaules drošību.

Latvijas premjers arī norādīja, ka Ukrainā karo karavīri, bet svarīgākais ir "cilvēku acis", jo ukraiņi vēlas dzīvot brīvā valstī.

Tiekoties ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, Latvijas premjers sapratis, ka svarīgi ir trīs faktori, proti, militārā atturēšana, sabiedrības saliedētība un politiskā drošība.

Jau ziņots, ka šī gada NATO Noturības simpozijs Rīgā pulcē vairāk nekā 250 NATO dalībvalstu un partneru civilās un militārās nozares līderus, politikas veidotājus un ekspertus, lai runātu par noturību kā katras valsts atbildību un alianses kolektīvo apņemšanos.

Simpozija dalībnieki pētīs un apspriedīs galvenos jautājumus, kas saistīti ar noturības spēju dienaskārtību, lai tos labāk izprastu un spētu ātrāk pieņemt lēmumus ar mērķi mazināt ievainojamību, kā arī uzlabotu spēju sagatavoties stratēģiskiem satricinājumiem un traucējumiem - pretoties, reaģēt un ātri atgūties no tiem.

Simpozijs ilgs līdz 27.aprīlim.

Pirmais NATO Noturības simpozijs norisinājās 2022.gadā Varšavā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Arī Ungārija vēlas izstāties no ES patvēruma noteikumiem

Ungārija vēlas atteikties no Eiropas Savienības (ES) patvēruma politikas noteikumiem, trešdien pavēstīja Ungārijas Eiropas lietu ministrs Jānošs Boka.

Pasaule Ķīnā miris sadurts japāņu zēns

Ķīnā ceturtdien miris japāņu zēns, kurš trešdien tika sadurts ceļā uz skolu, paziņoja Japānas ārlietu ministre Joko Kamikava.

Pasaule Herisa un Tramps jaunnedēļ varētu tikties ar Zelenski

Ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski jaunnedēļ ASV varētu tikties abi Savienoto Valstu prezidenta amata kandidāti - demokrāte Kamala Herisa un republikānis Donalds Tramps, vēsta ASV mediji.

Pasaule ISW: Triecieni Krievijas aizmugurē mazina krievu spējas uzbrukt Ukrainā

Ukrainai turpinot triecienus Krievijas aizmugurē, ne tikvien tiek iznīcinātas munīcijas rezerves un paši objekti, bet arī mazinātas krievu spējas uzbrukt Ukrainā, teikts ASV domnīcas "Kara studiju institūts" (ISW) ziņojumā.

Lasiet arī

Sabiedrība Nākamā nedēļa gaidāma mākoņaināka, septembra beigās kļūs krietni vēsāks

Nākamnedēļ Latvijā sauli biežāk aizsegs mākoņi un reizēm gaidāms lietus, savukārt septembra pēdējās dienās un oktobra sākumā laiks kļūs rudenīgi drēgns, prognozē sinoptiķi.

Ekonomika Problēmas ar lidmašīnu dzinēju trūkumu varētu turpināties vēl dažus gadus

Problēmas ar lidmašīnu dzinēju trūkumu un ar to saistītajiem jautājumiem varētu turpināties vēl vienu līdz divus gadus, intervijā aģentūrai LETA sacīja "airBaltic" prezidents un izpilddirektors Martins Gauss.

Pasaule Slovākijā tūkstošiem cilvēku protestē pret kultūras ministri

Slovākijā tūkstošiem cilvēku ceturtdien izgāja demonstrācijās, protestējot pret kultūras ministres Martinu Šimkovičovu, kuru kritiķi apsūdz cenzūrā un valsts finansējuma sliktā pārvaldībā.

Pasaule Leiena sola miljardiem eiro palīdzību plūdu skartajiem reģioniem

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena ceturtdien plūdu piemeklētajā Polijas pilsētā Vroclavā apsolījusi miljardiem eiro lielu palīdzību plūdu skartajiem reģioniem Eiropā.