• Bernedīne,
  • Biruta,
  • Mairita
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Baznīca: Krievijas baznīca un kremlis ir līdzatbildīgi par noziegumiem Ukrainā

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 16:33, 22.03.2023


Krievijas pareizticīgo baznīca līdzās valsts politiskajai varai ir atbildīga par Ukrainā pastrādātajiem kara noziegumiem, vizītes laikā Viļņā paziņojis Konstantinopoles patriarhs Bartolomejs I."Krievijā baznīca un valsts vadība ir līdzdalībnieki agresijas noziegumu pastrādāšanā un ir līdzatbildīgi par tādiem noziegumiem kā šokējošā ukraiņu bērnu nolaupīšana," patriarhs paziņoja trešdien Seimā notiekošajā konferencē par starpkultūru un reliģiju dialogu.

"Viņi ir izraisījuši milzu ciešanas ne tikai Ukrainas tautai, bet arī Krievijas iedzīvotājiem, kuru vidū ir vairāk nekā 100 000 upuru, un ir atbildīgi par baisām zvērībām," sacīja Bartolomejs I.

Viņš norādīja, ka jau cara laikos Krievijas politiskā vara centās izmantot reliģiju savu mērķu sasniegšanai, un arī tagad tas tiek darīts, Kremļa režīmam virzot "krievu pasaules" ideoloģiju.

"Īpaši nozīmīgs šajā aspektā ir panslāvisms, ideoloģija, kas noteic, ka visiem slāviem ir jāapvienojas zem Maskavas, tā ir dziļi rasistiska 19.gadsimta ideoloģija, kas savu reliģisko izpausmi guva etnofiletismā, kuru Konstantinopole kā ķecerību nosodīja 1872.gadā," klāstīja patriarhs.

Karš Ukrainā ir parādījis, ka ekonomikas un politiskai vienotībai līdzās svarīga ir arī garīgā vienotība, secināja Konstantinopoles baznīcas galva.

"Kā jūs visi zināt, pēc Aukstā kara beigām visi mūri sagruva. Pazuda robežas, paātrinājās cilvēku un preču kustība," viņš sacīja, atzīstot, ka tāda vienotība "bija izteikti materiāla, tajā dominēja tehnoloģiskie un ekonomiskie faktori. Vienlaikus parādījās vispārcilvēcīgas, globālas problēmas, tās saasinājās: klimata krīze, finanšu krīze, veselības aprūpes krīze pandēmijas laikā, enerģētikas krīze. Tas viss kļuva par globāliem izaicinājumiem, kuriem nepieciešama globāla rīcība," sacīja patriarhs.

Bartolomejs I pauda nožēlu, ka centienus vienoti atrisināt šīs problēmas pārrāva Krievijas sāktais karš Ukrainā.

"Tā vietā, lai tiektos uz globālu vienotību un globāla līmeņa rīcību, diemžēl Krievijas agresijas Ukrainā dēļ viss nonāca stagnācijā," paziņoja patriarhs, piebilstot ka "beidzot kļuva redzams, ka līdzās politiskai un ekonomiskai vienotībai ļoti svarīga ir arī garīgā vienotība, kur progresa vietā mēs diemžēl piedzīvojam nepārtrauktu regresu".

Kā sacīja patriarhs, pēdējās desmitgades ir apliecinājušas, ka veltas bijušas cerības, ka ekonomiskā globalizācija apvienos cilvēkus kultūras un garīgā līmenī un novedīs pie miera visā pasaulē. Viņš piebilda, ka reliģija kļuvusi marginalizēta, to izmanto ģeopolitisku un politisku mērķu sasniegšanai.

"Pašreizējā krīze Ukrainā, kas notiek neizprovocētas Krievijas agresijas dēļ, ir ģeopolitiskas zemestrīces epicentrs. Eiropa mostas no dziļas ilūzijas, jo domāja, ka karš Eiropā ir pagātne. Lai gan Eiropa intelektuāli nebija tam gatava, tā ātri pielāgojās situācijai ar tādu dalībvalstu kā Lietuva palīdzību," viņš teica.

"Nav šaubu, ka šis karš ietekmēs Eiropas un pasaules attīstību. Šī krīze Eiropā ir saistīta ar vislielāko izaicinājumu pareizticīgo baznīcā," viņš teica.

Konstantinopoles patriarhs uzsvēra, ka pēc kara Ukraina būs jāatjauno ne tikai fiziski, bet arī garīgi.

Bartolomejs I vizītē Lietuvā uzturas pēc tam, kad pagājušajā mēnesī viņš amatā atjaunoja piecus pareizticīgo garīdzniekus. Maskavas patriarhāta Lietuvas pareizticīgo baznīcas galva Viļņas un Lietuvas metropolīts Inokentijs viņus atstādināja pagājušajā vasarā, paziņojot, ka viņi esot pastrādājuši kanoniskus noziegumus - snieguši nepatiesu informāciju, nav pakļāvušies metropolītam un iesaistījušies sazvērērestībā.

Otrdien Viļņā Barolomejs norādīja, ka Lietuvā varētu tikt izveidota Konstantinopoles pareizticīgo baznīcas struktūra.

Pašlaik Lietuvā ir Viļņas-Lietuvas eparhija, kas pakļauta Maskavas patriarhātam, bet daļa pareizticīgo - gan garīdznieku, gan draudžu locekļu - izteikuši vēlmi pāriet Konstantinapoles patriarhāta pakļautībā, jo Maskavas patriarhs Kirils un viņa vadītā pareizticīgā baznīca ir dedzīgi kara Ukrainā atbalstītāji.

Konstantinopoles patriarhāts, kura mītne atrodas Stambulā un kura galva Bartolomejs I amatā ir kopš 1991.gada, apvieno vairāk nekā piecus miljonus pareizticīgo Turcijā, Grieķijā un citviet.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Japāņi aptur «Nintendo» videospēļu tirdzniecību Krievijā

Japānas videospēļu kompānija "Nintendo Co." paziņojusi, ka vairs nepārdos videospēles Krievijā, izmantojot savu interneta veikalu.

Pasaule Pulkvedis Naglis: Krievija karā turpina terora taktiku

Krievija karā pret Ukrainu turpina terora taktiku, intervijā žurnālam "Ir" vērtējis Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Bruņojuma kontroles dienesta priekšnieks pulkvedis Ēriks Naglis.

Pasaule Pulkvedis: Krievija karā pret Ukrainu turpina terora taktiku

Krievija karā pret Ukrainu turpina terora taktiku, intervijā žurnālam "Ir" vērtējis Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Bruņojuma kontroles dienesta priekšnieks pulkvedis Ēriks Naglis.

Pasaule Krievijas raķešu uzbrukumā Kijivai nogalināti trīs cilvēki

Krievija naktī uz ceturtdienu īstenoja raķešu uzbrukumu Kijivai, nogalinot trīs cilvēkus, tai skaitā vienu bērnu, un vēl 12 cilvēkus ievainojot, paziņoja pilsētas kara administrācija un policija.

Lasiet arī

Sabiedrība Gaidāma salīdzinoši vēsa piektdiena

Naktī uz piektdienu Latvijā, sākot no ziemeļrietumiem, laiks skaidrosies, bet Latgalē un Sēlijā gaidāmas apmākušās debesis un lietus, prognozē sinoptiķi.

Sports Bronzas medaļnieks Jaks šodien viesojās Valsts policijā (+FOTO)

Šodien, 1. jūnijā, Valsts policijā viesojās Latvijas hokeja izlases aizsargs Jānis Jaks, ziņoja policija.

Sabiedrība Maijs Latvijā uzstādījis jaunu rekordu - kādu?

Pagājušā mēneša vidējais nokrišņu daudzums valstī bija 12,2 milimetri jeb 24% no normas, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.

Sabiedrība Kazāks izstāsta, kādu valsts jautājumu risināšanai jāpievēršas Rinkēvičam

Ievēlētajam Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam būtu jāpievēršas nevienlīdzības jautājumu risināšanai valstī, pauda Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.