• Imants,
  • Ingars,
  • Intars,
  • Rimants
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Nobela Miera prēmijas kandidātu vidū dominē Ukrainas kara tēma

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
VS.LV 17:39, 31.01.2023


Nobela Miera prēmijas kandidātu vidū šogad atkal dominē Ukrainas kara tēma, un prestižajai balvai cita starpā izvirzīts gan Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, gan NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.



Kandidatūras Nobela Miera prēmijai jāiesniedz līdz 31.janvārim.

Tiesības izvirzīt kandidātus ir politiķiem, zinātniekiem, bijušajiem miera prēmijas laureātiem, miera problēmu pētniecības institūtu direktoriem, esošajiem un bijušajiem Nobela komitejas locekļiem.

Nobela komiteja iesaka kandidātu izvirzītājiem neatklāt savus ierosinājumus, kā arī pati 50 gadus kandidātu vārdus tur slepenībā. Neraugoties uz šo ieteikumu, daži kandidātu izvirzītāji par saviem priekšlikumiem tomēr informē plašāku sabiedrību.

Lielākā daļa no kandidātiem, kas šogad kļuvuši zināmi, ir saistīti ar karu Ukrainā vai ir Krievijas prezidenta Vladimira Putina oponenti.

Tomēr eksperti uzskata, ka Nobela komiteja šogad varētu atturēties no balvas piešķiršanas kandidātiem, kas saistīti ar karu, un raudzīties citos virzienos, pievēršot pasaules uzmanību citām aktuālām problēmām.

Kļuvis zināms, ka Nobela Miera prēmijai, kas tiks paziņota oktobrī, izvirzīts arī Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans. Viņu izvirzījis Pakistānas parlamenta augšpalātas priekšsēdētājs par centieniem atrisināt Ukrainas krīzi.

Savukārt Norvēģijas likumdevējs Kristians Tibrings Jede neilgi pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā pērnā gada februārī sociālajā tīklā "Facebook" ļāva noprast, ka izvirzījis Nobela Miera prēmijai Ukrainas prezidentu Zelenski. Viņš arī izvirzījis savu tautieti Stoltenbergu, kurš, viņaprāt, pelnījis balvu par lielisko darbu NATO ģenerālsekretāra amatā aliansei sarežģītā laikā, kad noticis "brutāls un neizprovocēts uzbrukums mierīgai kaimiņvalstij".

Zināms, ka Nobela Miera prēmijai šogad izvirzīti arī ieslodzītie Putina oponenti Aleksejs Navaļnijs un Vladimirs Kara-Murza.

Iepriekšējos divos gados Nobela Miera prēmijas laureātu izvēle tika plaši interpretēta kā tieša Putina kritika.

Pērn Nobela Miera prēmija tika piešķirta Krievijas cilvēktiesību aizsardzības centram "Memoriāls" un Ukrainas Pilsonisko brīvību centram (CCL), kā arī baltkrievu cilvēktiesību aktīvistam Aļesam Beļackim. Savukārt 2021.gadā balva tika piešķirta Krievijas neatkarīgā laikraksta "Novaja gazeta" galvenajam redaktoram Dmitrijam Muratovam un Filipīnu žurnālistei Marijai Resai par viņu ieguldījumu cīņā par izpausmes brīvību.

Tomēr mazticams, ka Nobela komiteja arī šogad atklāti vērsīsies pret Putinu, baidoties tikt atzīta par pārlieki eirocentrisku, uzskata Oslo Miera pētījumu institūta direktors Henriks Urdals.

"Es šaubos, ka viņi piešķirs trešo balvu pēc kārtas ar norādi Krievijas virzienā," sacīja Urdals.

"Pagājušajā gadā komitejai bija grūti rīkoties citādi, jo Ukrainas konflikts bija tik svarīgs un dominējošs. Taču ir nepieciešams pievērst uzmanību arī citām starptautiskām problēmām citās pasaules daļās," norādīja Urdals.

Katru gadu Nobela Miera prēmijai tiek izvirzīti vairāki simti kandidātu. 2022.gadā tika izvirzīti 343.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Irāna, iespējams, slēpj pietiekami daudz urāna deviņām atombumbām

Rietumvalstu varas iestādes un Starptautiskā atomenerģijas aģentūra (MAAE) nav pārliecinātas par to, kas noticis ar vairāk nekā 400 kilogramiem augsti bagātinātā urāna, ko Irāna bija uzkrājusi pirms ASV un Izraēlas uzlidojumiem. Pēc aģentūras Reuters aplēsēm, ar šādu daudzumu pietiktu deviņu atombumbu izgatavošanai.

Pasaule Eiropā plosa rekordkarstums

Rietumeiropā iestājies karstuma vilnis, kas nes sev līdzi rekordaugstas temperatūras, meža ugunsgrēkus un bažas par atgriešanos sausuma apstākļos. Vairākās valstīs gaidāmas ārkārtas sanāksmes, un iedzīvotājiem izdoti ierobežojumi. Atvēsināšanos un lietu sinoptiķi prognozē ne agrāk kā pēc 3. jūlija, ziņo Deutsche Welle.

Pasaule Nils Muižnieks atklāja Lukašenko režīma nežēlību (+VIDEO)

Baltkrievijas varasiestādes izmanto pret terorismu un ekstrēmismu vērstu regulējumu politiskām represijām.

Pasaule Svelme Spānijā pārsniegs 40 grādus

Spānijā gaidāms pirmais šā gada karstuma vilnis, kad maksimālā temperatūra pārsniegs 40 grādus, liecina valsts meteoroloģijas dienesta AEMET prognozes.

Lasiet arī

Pasaule Ceremonijās Oslo un Stokholmā pasniegtas Nobela prēmijas

Ceremonijās Oslo un Stokholmā svētdien pasniegtas Nobela prēmijas, tai skaitā prestižā Nobela Miera prēmija, kura šogad tika piešķirta Irānas sieviešu tiesību aktīvistei Nargesai Mohammadi.

Pasaule Nobela prēmiju ķīmijā piešķir trim zinātniekiem par darbu pie kvantu punktiem

Nobela prēmija ķīmijā piešķirta zinātniekiem Mungi Bavendi, Luisam Brūsam un Aleksejam Jekimovam par darbu pie kvantu punktiem, trešdien pavēstīja Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Pasaule Piešķirta Nobela prēmija fizikā: tā ir zinātnieku trijotne!

Otrdien Nobela prēmiju fizikā saņēma Pjērs Agostīni, Ferencs Krauss un Anne Lijē par pētījumiem pie elektronu izpētes instrumentiem atomu un molekulu iekšienē.

Pasaule Nobela prēmija tiks palielināta līdz 11 miljoniem kronu

Nobela fonds paaugstinās Nobela prēmijas summu par vienu miljonu zviedru kronu līdz 11 miljoniem kronu (apmēram 920 000 eiro).