• Aldis,
  • Aldris,
  • Alfons
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Grieķijā sēras. Miris pēdējais Grieķijas karalis Konstantīns II

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 08:03, 11.01.2023


Grieķijas bijušais un pēdējais karalis Konstantīns II otrdien nomira Atēnās 82 gadu vecumā, ziņoja vietējie mediji.



Bijušā karaļa veselība pēdējās nedēļās bija pasliktinājusies pēc insultiem un smagas pneimonijas. Viņš nomira Higiejas slimnīcas intensīvās aprūpes nodaļā.

Konstantīns II tiks apbedīts savas ģimenes bijušās vasaras pils teritorijā Atēnu ziemeļos, informēja ziņu avoti valdības aprindās.

Kad Konstantīns II 1964.gadā kāpa tronī 23 gadu vecumā, viņš bija ļoti populārs kā olimpiskās zelta medaļas ieguvējs burāšanā. Savas valdīšanas pirmajā gadā viņš zaudēja lielu daļu tautas atbalsta, aktīvi iesaistoties politiskās mahinācijās, kurās tika gāzta premjerministra Georga Papandreu Centra savienības valdība.

1967.gadā Grieķijā pēc puča tika izveidota militāra diktatūra, un karalis devās trimdā. Diktatūra 1973.gadā atcēla monarhiju, bet pēc demokrātijas atjaunošanas 1974.gadā tika sarīkots referendums, kurā 69,2% nobalsoja par republiku.

Konstantīns piedzima 1940.gada 2.jūnijā Atēnās prinča Pāvila un princeses Frederikas ģimenē. Viņa vecākā māsa Sofija ir bijušā Spānijas karaļa Huana Karlosa I sieva. Konstantīna otrās pakāpes brālēns ir tagadējais Lielbritānijas karalis Čārlzs III.

Pēc Vācijas iebrukuma Grieķijā 1941.gadā karaliskā ģimene aizbēga uz ārzemēm, bet atgriezās 1946.gadā. Konstantīns studēja trīs militārās akadēmijās un Atēnu Juridiskajā skolā, kā arī sacentās vairākos sporta veidos, tostarp burāšanā un karatē.

1960.gadā Konstantīns kopā ar diviem citiem grieķu burātājiem ieguva zelta medaļu Romas olimpiskajās spēlēs. 1963.gadā viņš kļuva par Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) locekli un ieņēma šo amatu līdz 1974.gadam, kad kļuva par SOK goda locekli uz mūžu.

Kad 1964.gadā nomira Konstantīna tēvs - karalis Pāvils I, Konstantīns kāpa tronī dažas nedēļas pēc Centra savienības uzvaras vēlēšanās. Konstantīnam II sākumā bija tuvas attiecības ar premjeru Papandreu, bet tās pasliktinājās, karalim uzstājot, ka bruņoto spēku kontrole ir monarha prerogatīva.

1967.gada aprīlī Grieķijā pēc pulkvežu sarīkota puča tika pasludināta diktatūra, Konstantīns decembrī aizbēga uz Romu un vairs neatgriezās Grieķijā kā karalis.

Hunta karaļa vietā iecēla reģentu, bet 1973.gada 1.jūnijā atcēla monarhiju. Karaļa cerības atgriezties pie varas pēc demokrātijas atjaunošanas 1974.gadā sagrāva referendums, kurā tika nobalsots par republiku.

Pēc monarhijas likvidēšanas Konstantīns lielākoties dzīvoja trimdā. 1981.gadā viņš ieradās dzimtenē uz mātes bērēm, pēc tam arvien biežāk apmeklēja Grieķiju, līdz 2010.gadā tur apmetās uz pastāvīgu dzīvi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule Baidens plāno norakstīt Ukrainas parādu 4,65 miljardu dolāru apjomā

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija informējusi Kongresu, ka plāno norakstīt Ukrainas parādu 4,65 miljardu dolāru (4,4 miljardu eiro) apjomā, vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg".

Pasaule ES jāizmanto visas iespējas, lai samazinātu ienākumus Krievijas budžetā

Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže piedalījās Eiropas Savienības tirdzniecības politikas sanāksmē.

Pasaule Lielbritānija par korupciju nosaka sankcijas Lembergam un viņa meitai Līgai

Lielbritānija ceturtdien noteikusi sankcijas pret astoņām personām - dažādu valstu pilsoņiem -, kurus varasiestādes apsūdz plaša mēroga starptautiskā korupcijā, un viņu vidū ir bijušais Ventspils mērs Aivars Lembergs un viņa meita Līga.

Pasaule Eirodeputāte no Latvijas iecelta par galveno ziņotāju Krievijas jautājumos

Deputāte, pildot doto mandātu darbam Eiropas Parlamentā, turpina darbu Ārlietu komitejā, kā arī Starptautiskās Tirdzniecības komitejā un Kultūras un izglītības komitejā kā aizstājēja. Sandra Kalniete ir Latvijas delegācijas vadītāja Eiropas Tautas partijas (ETP) frakcijā, kas ir lielākā Eiropas Parlamentā kopš 1999.gada. 2024.gada vēlēšanās labēji centriskā politiskā grupa saglabāja līderpozīcijas un tajā apvienojušies 188 deputāti no visām ES dalībvalstīm.

Lasiet arī

Pasaule Lietuvas Seims apstiprina Palucku premjera amatā

Lietuvas Seims ceturtdien apstiprināja sociāldemokrātu politiķi Gintautu Palucku premjerministra amatā.

Pasaule Starptautiskā krimināltiesa izdod orderi Netanjahu aizturēšanai

Starptautiskā krimināltiesa (SKT) ceturtdien izdevusi aresta orderus Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu, bijušā Izraēlas aizsardzības ministra Joava Galanta un vairāku palestīniešu grupējuma "Hamās" locekļu aizturēšanai, apsūdzot viņus kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci.

Pasaule Baidens plāno norakstīt Ukrainas parādu 4,65 miljardu dolāru apjomā

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija informējusi Kongresu, ka plāno norakstīt Ukrainas parādu 4,65 miljardu dolāru (4,4 miljardu eiro) apjomā, vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg".

Ekonomika Nākamgad varētu atjaunot pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Daugavpili

Pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Daugavpili varētu atjaunot nākamā gada pavasarī pēc dzelzceļa remontdarbu pabeigšanas Latvijā, ceturtdien paziņoja Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma "Lietuvos geležinkeliai" (LTG) pasažieru pārvadājumu kompānijas "LTG Link" pārstāvji.