Kā aģentūru LETA informēja ministra padomnieks Mārtiņš Drēģeris, Rinkēvičs norādījis, ka runāt par breksita pārejas perioda laika rāmi un citām detaļām patlaban ir pāragri.
"Ņemot vērā, ka pašlaik notiek globāla cīņa, tostarp Apvienotajā Karalistē, ar jaunā konoranvīrusa izraisītās slimības Covid-19 pandēmijas ierobežošanu un radīto seku mazināšanu, nav izslēgts, ka breksita pārejas periods tiks pagarināts," uzsvēris ministrs.
Apvienotā Karaliste izstājās no Eiropas Savienības 31.janvārī. Breksitam seko pārejas posms, kas saskaņā ar pašreiz spēkā esošo vienošanos ilgs līdz 31.decembrim. Šajā periodā uz Apvienoto Karalisti joprojām attieksies ES tiesību normas un abām pusēm būs jāpanāk vienošanās par jaunu tirdzniecības līgumu, tomēr abu pušu sarunas var ietekmēt Covid-19 pandēmija.
Otrdien Eiropas Parlamenta (EP) lielākā frakcija - Eiropas Tautas partija (EPP) - aicinājusi Lielbritānijas premjerministru Borisu Džonsonu pagarināt termiņu tirdzniecības sarunām ar Eiropas Savienību (ES).
Brisele jau ir brīdinājusi, ka sarunām atvēlēts pārāk maz laika, bet Covid-19 pandēmija izraisījusi arī Londonā aicinājumus premjerministram lūgt sarunu pagarinājumu. Taču tas būtu milzīgs solis atpakaļ britu valdībai, kas solījusi par katru cenu līdz gada beigām pārraut visas saites ar ES.
EPP loceklis Kristofs Hansens, kas ir EP starptautiskās tirdzniecības komitejas sarunvedējs, sacīja, ka šajos neparastajos apstākļos viņš nesaprot, kā Lielbritānijas valdība var izvēlēties pakļaut sevi gan koronavīrusa krīzei, gan aiziešanai no ES vienotā tirgus, kam nenovēršami būs negatīvas sekas, ar vai bez vienošanās.
"Es varu tikai cerēt, ka veselais saprāts (..) gūs uzvaru pār ideoloģiju," sacīja Hansens, piebilstot, ka pārejas pagarināšana ir vienīgā atbildīgā rīcība.
EPP loceklis no Vācijas Deivids Makalisters norādīja, ka Covid-19 pandēmija sarežģī jau tā ambiciozo plānu. ES vienmēr ir bijusi atvērta pārejas pagarināšanai, bumba tagad atrodas britu laukuma pusē, sacīja EPP loceklis.
Jautāts, vai pagarinājums ir iespējams, Džonsona preses pārstāvis sacīja, ka tas beigsies 2020.gada 31.decembrī, uzsverot, ka tas ir ierakstīts Lielbritānijas likumā. Dauningstrīta norādīja, ka sarunas starp abām pusēs turpinās pat telefonu.
ES breksita sarunu delegācijas vadītājam Mišelam Barnjē ir diagnosticēts Covid-19, bet viņa britu kolēģim Deividam Frostam nācās pašizolēties.
Pēc Eiropas Komisijas (EK) viceprezidenta Maroša Šefčoviča un Džonsona kabineta locekļa Maikla Gova tikšanās EK paziņoja, ka "pienācīga un laicīga izstāšanās vienošanās īstenošana ir ES prioritāte".
"Sevišķi tas attiecas uz aptuveni 4,5 miljonu ES pilsoņu un Lielbritānijas pilsoņu tiesību aizsardzību un miera un stabilitātes saglabāšanu Īrijas salā saskaņā ar Lielās piektdienas vienošanos, vienlaikus nodrošināt vienotā tirgus integritāti," teikts EK paziņojumā.
Abas puses arī vienojušās, ka svarīgi, lai Londona tuvāko mēnešu laikā izklāsta savus plānus par Īrijas un Ziemeļīrijas protokola īstenošanu, norādīts EK paziņojumā.
Tajā teikts, ka steidzami jāprezentē detalizēts grafiks un jāturpina īstenot nepieciešamos pasākumus, piemēram, jāsagatavojas muitas procedūru attiecināšanai uz precēm, kas tiek ievestas Ziemeļīrijā no Lielbritānijas.
Saskaņā ar breksita līgumu Ziemeļīrija turpinās ievērot ES noteikumus attiecībā uz lauksaimniecības un rūpniecības precēm, kamēr pārējā Lielbritānija pārstās ievērot šos noteikumus 2020.gada beigās.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri