Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs 2024. gadā īstenojis divus nozīmīgus projektus, kas veltīti Zemgales vēstures un kultūras izpētei un popularizēšanai.
Pirmais projekts ir rakstu krājuma “Latvijas vēsturiskā zeme Zemgale” izdošana. 192 lappušu biezajā krājumā apkopoti raksti par Zemgales vidi, vēsturi, arheoloģiju, etnogrāfiju, Rietumzemgales novadiem un pilīm, senās Zemgales un zemgaliešu attēlojumu latviešu literatūrā un citiem jautājumiem. Rakstu krājuma uzdevums ir veicināt Zemgales kā vienas no Latvijas vēsturiskajām zemēm atpazīstamību, stiprinot zemgaliešu identitāti un piederības sajūtu šai teritorijai. Krājumu sagatavojusi vēsturniece pētniece Zenta Broka-Lāce, piesaistot plašu autoru kolektīvu – arheologus, citu jomu vēsturniekus, etnogrāfus u.c.
Jāpiebilst, ka izdevumu varēs iegādāties muzeja kasē. Tikšanās ar rakstu krājuma autoriem notiks janvāra otrajā pusē, kad aicināsim viesos visus interesentus.
Otrs projekts ir “Zemgaļu sētas rekonstrukcijas replikas” maketa izveide. Maketa pamatā ir arheoloģiskie pētījumi, tas ļauj apmeklētājiem ielūkoties zemgaļu sētā vēlajā dzelzs laikmetā. Projektu izstrādājusi muzejpedagoģe Anitra Skalbiņa, makets tapis sadarbībā ar arheologu Normundu Jērumu. “Vienas telpas dzīvojamā ēka, šķūnis, kūts un vasaras virtuve. Tāda vēsturnieku ieskatā varētu būt diezgan turīgas četru cilvēku ģimenes sēta Zemgalē 11., 12. gadsimtā, kas tagad atveidota maketā, kura mērogs ir 1:200”, stāsta maketa autors.
Jāpiebilst, ka vēlā dzelzs laikmeta Zemgaļu sētas replika turpmāk papildinās Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja ekspozīciju. Makets ir muzejpedagoģiskās programmas skolēniem būtiska sastāvdaļa. Šai muzejpedagoģiskajai programmai skolas var pieteikties līdz mācību gada beigām.
Šī projekta realizācija ir īpaši svarīga laikā, kad pēc Latviešu vēsturisko zemju likuma pieņemšanas notiek iedzīvotāju kopīgās identitātes stiprināšana un rūpes par latviešu vēsturisko zemju kultūrvēsturiskās vides un kultūrtelpas saglabāšanu un attīstību. Muzejs aicina ikvienu apmeklētāju iepazīt un iemīlēt Zemgali un tās bagāto kultūras mantojumu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri