• Maiga,
  • Milija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latviešu rakstnieks Ilmārs Zvirgzds tulkojis grāmatu no ebreju valodas (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 07:10, 07.06.2024


Eškola Nevo romāns “Trijos stāvos” ļauj lasītājiem ielūkoties trijos pārtikušas vidusšķiras mājokļos, kas cits virs cita atrodas kādā Telavivas namā.


Katrā stāvā mūs sagaida grēksūdze vai atzīšanās par noslēpumiem vai kļūmiem lēmumiem, kas ne vien ietekmējusi stāstītāja likteni, bet arī atspoguļo sabiedrībā valdošo identitātes krīzi.

latviešu valodā iznākusi talantīgā Izraēlas mūsdienu rakstnieka Eškola Nevo grāmata "Trijos stāvos", kas ielūkojas cilvēku attiecību dziļākajā būtībā - no vajadzības mīlēt līdz nodevībai un no drūmām aizdomām līdz bailēm ļauties. Grāmatā izklāstītais stāsts ļauj lasītājiem ielūkoties trijos pārtikušas vidusšķiras mājokļos, kas cits virs cita atrodas kādā Telavivas namā. Katrā stāvā lasītāju sagaida grēksūdze vai atzīšanās par noslēpumiem vai kļūmiem lēmumiem, kas ne vien ietekmējuši stāstītāja likteni, bet arī atspoguļo sabiedrībā valdošo identitātes krīzi.

Pirmajā stāvā atvaļināts armijnieks Arnons stāsta kādreizējam cīņu biedram, kā apmātas raizes par mazās meitiņas drošību viņu iedzinušas pamatīgās sprukās un tagad apdraud viņa laulību. Virs Arnona dzīvo Hani, kas iesaukta par "atraitni", jo viņas vīrs bieži ir komandējumos, bet viņa pati dzīvo mājās ar bērniem un jūtas aizvien izolētāka un nervozāka. Kad pie viņas durvīm piepeši piezvana vīrabrālis, kurš bēguļo no parādu piedzinējiem un policijas, Hani pretēji veselajam saprātam ļauj vaļu emocijām un piekrīt viņam palīdzēt. Vēl stāvu augstāk dzīvo pensionētā tiesnese Debora, kas pēc vīra nāves alkst sākt jaunu dzīvi, iesaistās protesta kustībā, cenšas atjaunot pasen sarautās attiecības ar dēlu un iemīlas vīrietī, kurš nav tāds, kā sākotnēji šķiet.

Grāmatas autors Eškols Nevo (1971) ir Izraēlas rakstnieks, īsprozas krājuma un piecu romānu autors, par savu literāro darbību uzņemts Izraēlas Kultūras izcilības fondā un saņēmis arī vairākas balvas ārvalstīs. Viņš ir uzaudzis Jeruzalemē, Haifā un Detroitā, studējis rakstniecību un psiholoģiju, strādā par radošās rakstīšanas pasniedzēju prestižajā Bezalela akadēmijā un citās augstskolās. Romānā "Trijos stāvos", kas oriģinālvalodā iznāca 2015.gadā, viņš spilgti apraksta, kā sociālas un politiskas likstas bieži vien negaidītos un pārsteidzošos veidos iedarbojas uz viņa grēcīgo, tomēr tik valdzinošo varoņu psihi. Pēc tā motīviem uzņemtā itāļu režisora Nanni Moreti filma Kannu kinofestivālā 2021. gadā izpelnījās 11 minūšu stāvovācijas.

Šī ir pārdomas rosinoša grāmata, kas vienlaikus ir viegli lasāma un uztverama. Kaut gan katru daļu var lasīt neatkarīgi no pārējām, tie nebūt nav nejauši vienos vākos salikti stāsti. Romānā valda vienota noslēpumaina gaisotne, uzvēdī saspringtas priekšnojautas un pat viegli slēpti vardarbības draudi. "Trijos stāvos" lasītājam piedāvā cilvēciskus un dziļus raksturus, kuri, neskatoties uz dzīves triecieniem, vienmēr ir gatavi piecelties un cīnīties no jauna.

No ivrita tulkojis Ilmārs Zvirgzds (1971) – dzejnieks, rakstnieks, tulkotājs, redaktors. Pārvalda vairāk nekā desmit valodu, kuru skaitā ir sengrieķu, latīņu, koptu, senēģiptiešu un akadiešu valoda. Kopš 1994. gada tulko dažādu autoru darbus, kā tulks piedalījies arī jaunā Bībeles tulkojuma tapšanā. Izstrādājis senebreju un aramiešu personvārdu indeksu. 2022. gadā iznācis autora pirmais detektīvromāns "Reģistratūra", kas nominēts 2023. gada Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā "Spilgtākā debija".


Eškols Nevo.
Eškols Nevo.

Ilmārs Zvirgzds.
Ilmārs Zvirgzds.

Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Jaunā kultūras ministre gatava pārskatīt arī līdzšinējo ministrijas budžetu

Jaunā kultūras ministre Agnese Lāce (P) ir gatava pārskatīt arī līdzšinējo Kultūras ministrijas (KM) budžetu.

Kultūra Miris aktieris Donalds Sazerlends

88 gadu vecumā miris aktieris Donalds Saterlends, kura ilgā karjera aptvēra tādas filmas kā "Netīrais ducis" un "Bada spēles", ceturtdien paziņoja viņa dēls.

Kultūra Rīt Bolderājā darbu sāks atjaunota bibliotēka

lasītājus gaida ap 14 tūkstošu liels grāmatu un citu informācijas resursu krājums.

Lasiet arī