• Baņuta,
  • Vilija,
  • Vits,
  • Žermēna
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


«Brokastis ar Kantu» ielūdz jūs filozofijas pasaulē (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 10:23, 24.05.2024


Pasākums ir viens no notikumiem ciklā "Latviešu grāmatai 500".


Kants 44 gadu vecumā.

30.maijā plkst.10.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē 11. stāvā notiks norišu cikla "Kantam 300" pasākums "Brokastis ar Kantu".

Argentīniešu rakstnieks Horhe Luiss Borhess par savu Kanta lasīšanas pieredzi teicis: "Kārlails mani iedvesmoja mācīties vācu valodu, un es mēģināju lasīt Kanta "Tīrā prāta kritiku" vāciski. Protams, es tajā iestigu - tāpat kā vairums cilvēku tajā iestieg, arī vairums vāciešu." Kopā ar filozofiem Elvīru Šimfu un Igoru Gubenko mēģināsim lasīt kādu Kanta tekstu un iestigt tajā.

Šoreiz tā būs nevis "Tīrā prāta kritika" vai kāds cits no labāk pazīstamajiem Kanta darbiem, kas pieder pie viņa filozofiskās sistēmas, bet pirmskritiskā perioda darbs "Kāda garreģa sapņi" par zviedru mistiķi Emanuelu Svēdenborgu. Valstība, kurā mēs iestiegam, sekojot Kantam Svēdenborga sapņu izpētē, ir "ēnu valstība", "fantastu paradīze", "neierobežota zeme, kuru viņi var aprīkot pēc sirds patikšanas", par būvmateriālu izmantojot "hipohondrisku noskaņojumu, pasakas un brīnumstāstus". Kants kritizē, pat izsmej mistiķi Svēdenborgu, tomēr Svēdenborgs viņu arī fascinē. Šādu fantastisku, aizraujošu, tomēr iespējams arī bīstamu personāžu kā Svēdenborgs netrūkst arī mūsu dienās.

Filozofu saruna būs par to, kā atpazīt mūslaiku Svēdenborgus, kā pret tiem attiekties un cik lielā mērā katrs no mums līdzinās slavenajam garreģim.

Sarunas dalībnieki:

Elvīra Šimfa ir filozofijas doktore, Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece, LU Vēstures un Filozofijas fakultātes docente, specializējas 18. un 19.gadsimta vācu, īpaši Imanuela Kanta filozofijā.

Igors Gubenko ir filozofijas doktors, LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks, LU Vēstures un filozofijas fakultātes docents, specializējas 20.gadsimta franču filozofijā.

Pasākums ir daļa no norišu cikla, kas veltīts filozofa Imanuela Kanta trīssimtajai dzimšanas dienai un ko organizē LNB sadarbībā ar LU. Cikla kulminācija būs starptautiska zinātniska konference 2024.gada septembrī, taču visa gada garumā Kanta un apgaismības laikmeta pētnieki aicina uz diskusijām un pasākumiem, kuros no dažādiem aspektiem tiek izgaismota 18.gadsimta intelektuālās domas vēsture.

Pasākums ir viens no notikumiem ciklā "Latviešu grāmatai 500", kas tiek īstenots ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas finansējumu.

Norišu ciklu "Kantam 300" atbalsta Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, Gētes institūts Rīgā un latviešu-vācbaltiešu centrs Domus Rigensis.

Priekšlasījumi un diskusijas izstrādāti fundamentālo un lietišķo pētījumu projektā "Grāmata un sabiedrība Latvijā: Eiropas dimensija un kultūras pārmaiņas" (LZP-2023/1-0263), ko īsteno LNB sadarbībā ar LU.

Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu "Starptautiska konference par godu 300.gadadienai kopš Imanuela Kanta dzimšanas" finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Apburošā dziedātāja Ģertrūde Rūta uzņēma hitu ar «‎vintage» Lada auto (+VIDEO)

"Dziesmas laikā tik tiešām arī paspēju iziet cauri attiecību līkločiem".

Kultūra Opra Vinfrija tika ievietota slimnīcā. Kas notika?

Televīzijas vadītājai bija problēmas ar vēderu, un ārstiem viņa bija jāpieliek pie sistēmas. Šī iemesla dēļ viņa nevarēja piedalīties grāmatu kluba pārraidē.

Kultūra Kevins Speisijs atzina, ka atrodas uz bankrota sliekšņa

Pēc apsūdzībām par seksuālu uzmākšanos viena no Holivudas veiksmīgākajiem aktieriem karjera piedzīvoja lejupslīdi.

Kultūra Nākamnedēļ atvadīsies no mūžībā aizgājušā rakstnieka Bela

Rīgas Latviešu Biedrības nama Līgo zālē otrdien, 18.jūnijā, no plkst.13 līdz 15 varēs atvadīties no šonedēļ mūžībā aizgājušā rakstnieka Alberta Bela, aģentūru LETA informēja rakstnieka meita Ieva Prunte.

Lasiet arī

Interesanti fakti Viedierīču īpašniekiem: ir funkcijas, kuras jūs vēl nezināt (+VIDEO)

Daudzus režīmus var radoši izmantot, lai atvieglotu ikdienu.

Kriminālziņas Ģenerālprokuratūra pārbaudē vērtēs Rail Baltic ieviešanā amatpersonu darbības

Ģenerālprokuratūrā jau 3.jūnijā sākta pārbaude par to, ka par projekta "Rail Baltic" ieviešanu atbildīgās amatpersonas nesaskaņoti uzņēmušās saistības pret valsts budžetu, noslēdzot līgumus par būvdarbiem Rīgas dzelzceļa tilta, uzbēruma un Centrālās pasažieru stacijas kompleksa apbūvei un "Rail Baltica" stacijas un saistītās infrastruktūras Rīgas lidostā īstenošanai, aģentūra LETA noskaidroja prokuratūrā.

Sabiedrība Rinkēvičs: Mūsu uzdevums ir gādāt, lai brīvības zaudēšana paliek mūsu iztēlē

Mūsu visu uzdevums ir gādāt, lai brīvības zaudēšana paliek tikai mūsu iztēlē, tā šodien Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Rīgas pilī uzrunāja klātesošos fonda "Sibīrijas bērni" rīkotajā pasākumā "Pieminot 1941. un 1949.gada deportācijas".

Ekonomika Putniņš pērn uzņēmumā «Latvijas valsts meži» saņēmis 159 600 eiro

AS "Latvijas valsts meži" (LVM) valdes priekšsēdētājs Pēters Putniņš pagājušajā gadā atalgojumā saņēmis 159 594 eiro, kas ir 2,4 reizes vairāk nekā 2022.gadā, kad atalgojumā viņš saņēma 65 270 eiro, liecina iesniegtā amatpersonas deklarācija par 2023.gadu.