• Maiga,
  • Milija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Folkloras kopa «Upīte» laidusi klajā aizraujošu dziesmu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 11:13, 23.05.2024


Dzied par mīlestību, sāpēm un mūžību.


Upītes bērnu folkloras kopa tagad ne tikai skaisti dzied, dejo un muzicē.

Balvu novada Nemateriālās kultūras mantojuma centra "Upīte" folkloras kopa "Upīte" jau vairāk kā gadu iesaistījusies vērienīgā darbā - "Upītes kultūrtelpā" un tās apkārtnē veicot lauka pētījumus, apzinot, ierakstot un mācoties kolhoza laikos dziedātās dziesmas. Daļu no savāktajām dziesmām atjaunojot, dodot tām jaunu, mūsdienīgu skanējumu un katru mēnesi 21. datumā publicējot jaunu dziesmu. Maijā kopa dāvina jaunu dziesmu - "Lūgšana".

Jau vairāk kā gadu folkloras kopa "Upīte" apzina un atjauno "Upītes kultūrtelpā" un tās apkārtnē kolhoza laikos dziedātās dziesmas. Savāktas jau vairāk kā 200 dziesmas no kurām katra mēneša 21. datumā tiek publicēta jauna dziesma, kā arī tās videoversija. Maijā folkloras kopa "Upīte" izvēlējās dāvināt dziesmu "Lūgšana", kuru pierakstījām Balvu novada Medņevas pagastā pie teicējas Natālijas Smuškas. Smeldzīga dziesma par mīlestību, sāpēm un mūžību.

Balvu novada Nemateriālās kultūras mantojuma centra "Upīte" direktors Andris Slišāns saka: "Upītes Kultūrtelpā kopš 20.gadsimta 70.gadiem novadpētnieks, dzejnieks, publicists Ontons Slišāns (1948.-2010.) sāka vākt un pierakstīt folkloru, kas ir kā pamats ne vien Ziemeļlatgales folkloristiem, bet arī Latvijas folkloristiem. Šķita, ka mūsdienās jau viss ir pierakstīts un ierakstīts, bet ļoti priecājos par vērienīgo folkloras kopas "Upīte" projektu, kas mūsu centra krājuma fondus papildinās, saglabājot un popularizējot, kā arī nododot nākošajām paaudzēm nemateriālās kultūras mantojumu."

Folkloras kopa "Upīte" šīs savāktās dziesmas mācās, ieraksta un vismaz 10 dziesmas atjaunos jaunās skaņās ar video versijām, kuras publicē sākot no 2023.gada novembra. Tā 21.novembrī tika prezentēta pirmā dziesma "Kara laukā". 21.decembrī tika dāvināta klausītājiem jauna dziesma "Kod īt iz balli". 21.janvārī tika prezentēta dziesma "Brigaders". Februārī tika dāvināta Līvijas Supes teiktā ukraiņu tautas dziesma "Marička". Martā tika dāvināta dziesma disko skaņās "Ak, dzeive", savukārt aprīlī tika dāvināta dziesma "Žīguļi". Maijā tiek prezentēta Natālijas Smuškas teiktā dziesma "Lūgšana".

Ieraksts tika veikts studijā "Bigmaar’s Records", bet video versiju dziesmai veidoja "Waltz Visuals" kopā ar video režisori Jolantu Sauleviču Loginu. Video aktieri Kubulu kultūras nama dramatiskais kolektīvs "Zīds". Karavīrs - Jānis Ivanovs, līgava - Karina Berdņikova, māsiņa - Jolanta Sauleviča Logina, ārsts - Rūdis Kikusts. Liels paldies par atbalstu Valsts Kultūrkapitāla fondam.

Folkloras kopa "Upīte" dibināta 2002.gadā uz Upītes bērnu folkloras kopas pamata, kura savukārt dibināta 1980.gadā. Līdz šim FKUpīte ir izdevusi jau četrus albūmus, CD "Vusi ļauds breinovuos", CD/DVD "Dzīduot muoku, doncuot muoku", CD "Ryugts" un CD "Padzīdam i…". Kopa aktīvi piedalās dažādos Latvijas festivālos un kopš 2016.gada Latviju pārstāv dažādos starptautiskajos festivālos visā Eiropā - Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Itālijā, Sardīnijā, Čehijā, Rumānijā, Portugālē, Slovākijā, Francijā, Kosovā, Baltkrievijā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Jaunā kultūras ministre gatava pārskatīt arī līdzšinējo ministrijas budžetu

Jaunā kultūras ministre Agnese Lāce (P) ir gatava pārskatīt arī līdzšinējo Kultūras ministrijas (KM) budžetu.

Kultūra Miris aktieris Donalds Sazerlends

88 gadu vecumā miris aktieris Donalds Saterlends, kura ilgā karjera aptvēra tādas filmas kā "Netīrais ducis" un "Bada spēles", ceturtdien paziņoja viņa dēls.

Kultūra Rīt Bolderājā darbu sāks atjaunota bibliotēka

lasītājus gaida ap 14 tūkstošu liels grāmatu un citu informācijas resursu krājums.

Lasiet arī