• Vilhelms,
  • Vilis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Filma «Kaprači»: viņi gatavo mūža mājas mums visiem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 11:42, 12.03.2024


Režisors un operators Ivars Zviedris ir viens no pēdējā laika titulētākajiem dokumentālā kino autoriem.


Līdzīgi citām senām profesijām, kaprači savas zināšanas un prasmes ir mantojuši vairākās paaudzēs.

Filma "Kaprači" tika nominēta Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps kā viena no labākajām dokumentālajām īsfilmām, tajā komponista Krista Auznieka mūzika mijiedarbojas ar vērojošas kameras filmējumu, radot kino eseju par kapračiem un kapu kultūru Latvijas kapsētās, ziņoja vietne nkc.gov.lv.

“Ceļiniek, apstājies un apskaties;
Tas es biju, kas tu esi.
Kas es esmu, tas tu būsi.”

Kaprači gatavo mūža mājas mums visiem. Viņi dara savu darbu, stāvot pāri cilvēkiem, kad viņi ir sērās, un kapraču rokas ir pēdējās, kas pieskaras kapa dvielim, apglabājot mirušo pusotru metru zem zemes. Latvijā kapu rakšanas un kapsētu tradīcijas ir gadsimtiem senas un nemainīgas, „septiņas pēdas zem zemes”, lāpsta un četri dēļi ir mūžam seni kaprača sabiedrotie. Līdzīgi citām senām profesijām, kaprači savas zināšanas un prasmes ir mantojuši vairākās paaudzēs, amats ceļo no tēviem uz dēliem un no vecākiem kolēģiem uz jaunākiem. Šī profesija ir tikpat mūžīga kā nāve.

Filma "Kaprači" iekļauta festivāla "ArtDocFest". Filma tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, radošo komandu veido režisors un operators Ivars Zviedris, komponists Krists Auznieks, montāžas režisors Haralds Ozols, skaņu režisors Ģirts Bišs, animācijas studija SHADE, studija "Dokumentālists", Emma Daniela Grāpe.

Režisors un operators Ivars Zviedris ir viens no pēdējā laika titulētākajiem dokumentālā kino autoriem Latvijā, ar Lielā Kristapa balvām un nominācijām atzīmētas viņa filmas "Bahs pret Covid" (2022), "Uz neredzīti, Brasa!" (2021), "Valkātājs" (2020), "Rezidenti" (2017), "Dokumentālists" (2012), "Bēgums" (2009).


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra «Brokastis ar Kantu» ielūdz jūs filozofijas pasaulē (+VIDEO)

Pasākums ir viens no notikumiem ciklā "Latviešu grāmatai 500".

Kultūra Dzintaru koncertzāles direktors: Daudzi tūristi baidās braukt uz Latviju

Daudzi tūristi pašlaik baidās braukt uz Latviju, jo valsts atrodas tuvu dramatiskajiem notikumiem Ukrainā, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis.

Kultūra Dabas muzejā būs skatāma kaktusu izstāde

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 29.maija līdz 2.jūnijam būs aplūkojama izstāde "Kaktusi un citi sukulenti 2024", kas tiek organizēta sadarbībā ar Latvijas Kaktusu un citu sukulentu biedrību.

Lasiet arī

Kultūra «Oskara» balvu ceremonijā triumfē «Openheimers»

ASV Kinoakadēmijas jeb "Oskara" balvu ceremonijā šogad lielākos uzvaras laurus plūkusi filma "Oppenheimer" ("Openheimers").

Kultūra «Splendid Palace» notiks festivāla «Artdocfest/Riga» noslēguma ceremonija

Kinoteātrī "Splendid Palace" šovakar plkst.19 notiks festivāla "Artdocfest/Riga" noslēguma ceremonija, kurās paziņotos konkursa programmas "Baltic Focus" un "Artdocfest Open" laureātus, aģentūru LETA informēja festivāla producente Vaiva Bauze.