• Vilhelms,
  • Vilis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


«‎Grāfienes» veidoja māksliniecisku veltījumu Latvijas sievietēm (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 13:39, 06.03.2024


"Ko tas nozīmē, divpadsmit dienās kopā ar skatītājiem būvēt savu teātri?"


Ekstravagantās dāmas piesaista uzmanību savai radošumam.

Izstāžu zāles "Rīgas mākslas telpa" Intro zālē no 8.marta līdz 7.aprīlim apmeklētājiem būs pieejama mākslinieku apvienības "Grāfienes" retrospektīvs atskats uz Latvijas Nacionālās ekspozīcijas Prāgas Scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāles izstādi "Ceļā".

"Mums ir skaidrs - domājot par nākotni, mums jāmācās iztēloties jauna, nepazīstama pasaules kārtība. Ir jāveido jauna teātra telpa. Ir jārada manifests."

Prāgas scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāles atklāšanas vakarā 2023.gada 7.jūnijā mākslinieku apvienība "Grāfienes" kopā ar dramaturgu Kirilu Ēci un operatoru Dāvidu Smiltiņu ar auto devās divpadsmit dienu garā ceļojumā no Rīgas uz Prāgu. Katra ceļojuma diena, ciešā mijiedarbē ar ainavu, kurā tobrīd "Grāfienes" atradās, radīdamas scenogrāfiju vai izrādes situāciju, kas pētītu kādu mākslas apvienībai būtisku teātra principu, tika dokumentēta. Prāgā Latvijas stenda apmeklētāji varēja sekot līdzi ceļojuma tiešraidēm, kuras secīgi dienu pēc dienas tika pārraidītas vienā no divpadsmit ekrāniem. Sākoties jaunai dienai, tika pieteikta tās tēma un izgaismojās jauns video lodziņš. Dienas beigās tās laikā paveiktais tika sakompresēts pāris minūšu garā video, kļūstot par šī unikālā procesa arhīvu.

Izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" tiks izrādīts pilns "Ceļā" arhīvu divpadsmit video lodziņos. Tas ir mākslinieku apvienības "Grāfienes" manifests, ko, ceļojot uz Prāgu, viņas radīja kopā ar visdažādākajām ainavām un skatītājiem, meklējot ideālo teātra telpu, katru dienu nododoties jauniem vizuāliem eksperimentiem un scenogrāfiskiem meklējumiem.

"No vienas puses tā mums bija kā pārbaude. Ko tas nozīmē, divpadsmit dienās kopā ar skatītājiem būvēt savu teātri? Tādu, kas uzdod būtiskus jautājumus par teātra telpu un lomu. Scenogrāfiju nevar atdalīt no darbības. Tā nav mirklis, kas ir notverts maketa kastē vai fotogrāfijā. Tā rodas tikai un vienīgi saskarsmē ar kādu, kas to darbina vai tas būtu aktieris, skatītājs, vai vējš."

Autori mākslinieku apvienība "Grāfienes" - Dace Ignatova, Justīne Jasjukeviča, Ildze Jurkovska, Marianna Lapiņa


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra «Brokastis ar Kantu» ielūdz jūs filozofijas pasaulē (+VIDEO)

Pasākums ir viens no notikumiem ciklā "Latviešu grāmatai 500".

Kultūra Dzintaru koncertzāles direktors: Daudzi tūristi baidās braukt uz Latviju

Daudzi tūristi pašlaik baidās braukt uz Latviju, jo valsts atrodas tuvu dramatiskajiem notikumiem Ukrainā, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis.

Kultūra Dabas muzejā būs skatāma kaktusu izstāde

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 29.maija līdz 2.jūnijam būs aplūkojama izstāde "Kaktusi un citi sukulenti 2024", kas tiek organizēta sadarbībā ar Latvijas Kaktusu un citu sukulentu biedrību.

Lasiet arī