• Fanija,
  • Vēsma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Varenā latgalieša Jāņa Ivanova burvīgās mūzikas atgriešanās (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 13:24, 20.01.2024


Lai to padarītu par izglītojošu un aizraujošu piedzīvojumu, pasaulslavenu skaņražu mūziku un dzīvesstāstus papildina īpaši multimediāli elementi.


Viņa simfonijas un skicējumi vēsta par Latgales dabu un cilvēka pārdzīvojumiem.

Ceturtdien, 25.janvārī, plkst.19.00 Lielajā ģildē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Gunta Kuzmas vadībā un stāstnieks Goran Gora multimediālā koncertā apmeklētājus iepazīstinās ar latviešu simfoniskās mūzikas dižgara, komponista Jāņa Ivanova daiļradi. Koncertā skanēs Ivanova slavenā Čellkoncerta otrā daļa, kur solistes lomā būs LNSO čellu grupas koncertmeistare Ieva Upatniece, kā arī komponista pēdējā - 21. simfonija. Goran Gora stāstījums tiks papildināts ar mākslinieka Kriša Salmaņa un animatora Paula Poikāna veidotiem video.

"Ivanovu ir daudz, bet Jānis Ivanovs - tikai viens," tā savulaik mēdzis jokot neviens cits kā… pats Jānis Ivanovs. Dzimis vecticībnieku ģimenē, komponists mīlestību pret tautasdziesmām mantojis no mātes. Savukārt tēvs ieaudzinājis vēlmi mācīties. Ivanovs ir 20.gadsimta ievērojamākais latviešu simfoniķis - gan darbu skaita, gan satura daudzveidības ziņā. Savas dzīves laikā radījis skaņdarbus klaviermūzikas, kora mūzikas, kā arī citos žanros. Tāpat plaši pievērsies Latgales daiļrades attīstībai. Interesanti, ka 1924.gada rudenī, Ivanovs ieradās uz iestājeksāmeniem Latvijas Konservatorijā, tomēr lauku darbu dēļ tos nokavēja. Talkā nāca slavenais komponists Jāzeps Vītols, kurš novērtēja Jāņa Ivanova talantu un ļāva uzsākt studijas.

Skaņdarbi, kurus 25.janvārī atskaņos LNSO, tapuši dažādos komponista dzīves posmos. Koncerts čellam ar orķestri tapis Latvijas Valsts pēdējos neatkarības gados (1938), iezīmējot laika skanējumu, kā arī aktīvāko komponista simfoniskās jaunrades periodu. Savukārt 21. simfonija (1983) iezīmē mākslinieka dzīves norietu. Diemžēl Ivanovs nepaspēja simfoniju pabeigt - to paveica viņa audzēknis, komponists Juris Karlsons.

Koncertcikla galvenais uzdevums ir iepazīstināt jauniešus un akadēmiskās mūzikas interesentus ar simfoniskās mūzikas hitiem un to autoriem. Lai to padarītu par izglītojošu un aizraujošu piedzīvojumu, pasaulslavenu skaņražu mūziku un dzīvesstāstus papildina īpaši multimediāli elementi. Par to rūpējas "Simfoniskā hita" radošā komanda - režisors Roberts Rubīns, dramaturgs Jānis Joņevs, mākslinieks Krišs Salmanis, animators Pauls Poikāns, satura konsultants, muzikologs Orests Silabriedis un stāstnieks Jānis Holšteins-Upmanis jeb Goran Gora.

Koncertā uzstāsies viena no atzītākajām savas paaudzes čellistēm, LNSO čellu grupas koncertmeistare Ieva Upatniece, kas savu izcilību pierādījusi, iegūstot godalgotas vietas gan vietējos, gan starptautiskos konkursos. 2017.gadā nominēta "Lielajai mūzikas balvai 2017" kategorijā "Par izcilu darbu ansamblī".

Savukārt LNSO pēc lielāka pārtraukuma diriģēs Guntis Kuzma, kas ar šo kolektīvu sadarbojies jau kopš 2014./2015.gada sezonas. 2022./2023.gada sezonā Kuzma kļuva par Liepājas Simfoniskā orķestra galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī