• Alise,
  • Auce
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latviešu pilnmetrāžas animācijas filma bērniem un pieaugušajiem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 16:51, 14.01.2024


Darbība notiek kādā vārdā nenosauktā karaļvalstī, kurā draudzīgi sadzīvo cilvēkveidīgie ar zvērveidīgajiem.


Mākslinieks Naumovs veiksmīgi debitēja kā animators.

Šāgada februārī pirmizrādi piedzīvos latviešu animācijas klasiķes Rozes Stiebras jaunākā pilnmetrāžas animācijas filma “Sirds likums”, kas veidota sadarbībā ar pazīstamo gleznotāju Alekseju Naumovu. Filma tapusi “Studijā Lokomotīve” un jau kļuvusi par Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti četrās kategorijās, tostarp arī kā labākā animācijas filma.

Filma veidota pēc latviešu literatūras klasiķa, ievērojamā novelista Jāņa Ezeriņa darba "Jaunais likums". Tā vēsta par kādu tālu karaļvalsti, kurā mīt Karalis un Princese; viņu dzīve rit rāmi un paredzami, pavalstnieki gatavojas karaļmeitas kāzām. Taču kādu nakti Princese pils dārzā sastop Svešinieku, kurš viņu apvelta ar neparastu dāvanu, un no šī brīža viss sagriežas kājām gaisā. Krāšņā pasakā par drosmi un mīlestību Princese aizbēg no mājām, viņas līgavaini Princi un draugu Kaķi gaida izaicinoši piedzīvojumi, guvernante Gaigala mēģina vest pie prāta satraukto Karali un visiem nākas uzmanīties no varaskārajiem Vilkiem.

"Sirds likums" ir jau sešdesmit ceturtā Rozes Stiebras veidotā animācijas filma. Ideja par Ezeriņa darba ekranizēšanu režisorei radusies jau pirms daudziem gadiem, un tagad tā beidzot materializējusies. Roze Stiebra stāsta: “Novele "Jaunais likums" piedāvā plašu un dziļu tēmu loku, bet kā galveno izvirza „sirds likumu”, simbolizējot emocijas kā cilvēcības galveno izteicēju. Darbība notiek kādā vārdā nenosauktā karaļvalstī, kurā draudzīgi sadzīvo cilvēkveidīgie ar zvērveidīgajiem. Karaļvalstī, kā jau tam pienākas būt, ir Karalis, ir Princese un ir arī problēmas. Taču filmas galvenais vēstījums ir par to, cik svarīgi ir saprast savas jūtas un nebaidīties no tām. Reizēm arī mūsu bērni apjūk un vaicā vecākiem par situācijām, ko pieredzējuši savā ikdienā, arī par sajūtām, ko kāds paudis vai tieši otrādi – nav izrādījis. Filma runā par šīm tēmām, taču to dara rotaļīgi un viegli. Es ticu, ka šis būs krāšņs un interesants kino piedzīvojums gan maziem, gan lieliem skatītājiem.”

Roze Stiebra nominēta kā labākā animācijas filmas režisore Nacionālajā kino balvā Lielais Kristaps, bet Sirds likums – kā labākā animācijas filma.

Filmas "Sirds likums" mākslinieks ir pazīstamais gleznotājs Aleksejs Naumovs, kuram šī ir debija animācijas pasaulē. Viņa košo krāsu, dinamisko triepienu un virtuozo līniju rokrakstu atpazīs ikviens, kurš iepriekš sastapies ar Naumova darbiem. “Man bija milzīgs prieks un reizē arī gods strādāt ar tik ģeniālu režisori kā Roze Stiebra. Jau pirmajā tikšanās reizē viņa minēja, ka vēlas košu un krāsainu filmu, kas apžilbina, – un es domāju, mums izdevās. Šis kopdarbs tapa garās sarunās un diskusijās, es uzzināju ļoti daudz jauna. Īpaši atceros tās saulainās dienas, kad savā vasarnīcā Roze man lasīja priekšā scenāriju, bet es tikmēr zīmēju kadrējumus. Iegremdēties šai pasaku pasaulē un pēc tam ieraudzīt tēlus atdzīvojamies kustībā bija patiešām patīkami, tas sniedza ļoti pozitīvas emocijas,” stāsta Aleksejs Naumovs.

Par darbu pie filmas Aleksejs Naumovs izvirzīts Lielā Kristapa nominācijai Labākais animācijas filmas mākslinieks.

Skaņas celiņu komponējis Valts Pūce, to ieskaņojuši grupas DaGamba mūziķi, bet filmas tituldziesmu iedziedājusi talantīgā Grēta Grantiņa. Arī Valts Pūce ir viens no šī gada Lielā Kristapa nominantiem kā labākais komponists.

Lomas ierunājuši Jaunā Rīgas teātra kursa aktieri – Telma Auziņa, Jānis Ēriks Grūtups, Ritvars Logins, Gerds Lapoška, Marta Lovisa Jančevska, Toms Harjo un citi.

Jau februārī filma būs skatāma kinoteātros visā Latvijā.

Latviešu animācijas klasiķe, režisore Roze Stiebra ir Latvijas zīmētās animācijas pamatlicēja un žanra iedibinātāja latviešu kino. No viņas mācījušies daudzi animācijas meistari, ar režisores veidotajām animācijas filmām uzaugušas jau vairākas paaudzes – gan ikvienam pazīstamās "Zelta sietiņš" (1975) un "Zaķīšu pirtiņa" (1979), gan Raiņa lugas motīvos balstītā "Spēlēju, dancoju!" (2007), gan daudzas citas. Par izcilu radošo darbību teju pusgadsimta garumā Roze Stiebra saņēmusi neskaitāmus apbalvojumus, tai skaitā Lielo Kristapu par mūža ieguldījumu kinomākslā (2017), Latvijas Kultūras fonda Spīdolas balvu par profesionālā animācijas kino izveidi Latvijā, arī Triju Zvaigžņu ordeni.

Filmas "Sirds likums" scenārija autori ir Roze Stiebra un Matīss Gricmanis, filmu trīs gadu garumā veidoja 50 profesionāļu komanda, kas ik dienu plecu pie pleca strādājuši pie tēlu zīmēšanas, krāsošanas, iekustināšanas un ieskaņošanas. Filmas producenti ir Roberts Vinovskis un Dominiks Jarmakovičs. Arī iepriekšējā režisores Rozes Stiebras pilnmetrāžas animācijas filma "Saule brauca debesīs" tapa "Studijā Lokomotīve" un pirmizrādi piedzīvoja Latvijas simtgadē – 2018. gada novembrī.

Filma "Sirds likums" tapusi ar Latvijas Nacionālā Kino centra finansiālo atbalstu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Nacionālajā teātrī galveno lomu atveidos seriāla zvaigzne Madara Zvīdre (+VIDEO)

Skatītāji dažādās formās pauduši vēlmi, lai uz teātra skatuves atgrieztos lielā klasika.

Kultūra Rīgā notiks komponista Kulakova piemiņai veltīts koncerts

"Arēnā Rīga" 14.maijā plkst.19 notiks mūžībā aizgājušā komponista, multiinstrumentālista, grupas "Pērkons" dibinātāja Jura Kulakova piemiņai veltīts koncerts "Sirds kā pērkondārds".

Kultūra Vilks atstās Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktora amatu

Kultūras ministrija (KM) izsludinājusi atklātu konkursu uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) direktora amatu, aģentūru LETA informēja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Lasiet arī

Kultūra Londonā šovakar tiks pasniegtas Britu kinoakadēmijas balvas

Londonā šovakar tiks pasniegtas Britu kinoakadēmijas (BAFTA) balvas, kas tiek uzskatītas par labu indikatoru gaidāmajām ASV Kinoakadēmijas jeb "Oskara" balvām.

Kultūra «Pastkarte no Romas» kļuva par Latvijas filmu rekordisti (+VIDEO)

Radošā komanda joprojām aktīvi iesaistās filmas tūrē.

Kultūra Latvija ir plaši pārstāvēta prestižajā Berlīnes kinofestivālā (+VIDEO)

Filmu tirgū izplatītājiem būs iespēja iegādāties mūsu valstī ražoto produkciju.

Kultūra Nosauktas pērn skatītākās filmas Latvijas kinoteātros

Pērn kinoteātrus Latvijā apmeklējuši 2 miljoni skaitītāju, pakāpeniski tuvojoties tādam apmeklētāju skaitam, kāds bija pirms noteiktajiem Covid-19 pandēmijas ierobežojumiem.