• Jadviga,
  • Laura
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Rīgas pils atkal kļūs par muzeju (VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 12:21, 04.01.2024


Viduslaiku cietoksnī līdzās valsts prezidenta rezidencei atradīsies vēsturisko relikviju kolekcija.


Viens no Latvijas valstiskuma simboliem.

2024.gadā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs piedzīvos ilgi gaidītās pārmaiņas. Līdz maija beigām muzejs vēl darbosies pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32 (t.s. "Saktas mājā"), kuras pēc Rīgas pils ugunsgrēka 2013.gada jūnijā pielāgoja muzeja vajadzībām, bet rudenī plānota atgriešanās vēsturiskajā mājvietā Rīgas pilī ar saistošu pasākumu programmu, kam sekos jauno ekspozīciju iekārtošanas posms.

Pirmajā pusgadā LNVM darbosies tāpat kā līdz šim, interesentiem piedāvājot gan Latvijas vēstures ekspozīciju, gan izstādes "Nauda Latvijā", "Krāsainā Latvija", "Satversme 100+", "Latvijas valsts dibinātāji un dibināšana" un ar tām saistītās ekskursijas un lekcijas.

Tuvākās ekskursijas janvārī muzeja speciālistu vadībā notiks izstādē "Nauda Latvijā" (13. un 23.janvārī) un Latvijas senvēsturei veltītajā ekspozīcijas daļā (20.janvārī), bet 27.janvārī paredzēta nodarbība ģimenēm ar bērniem "Kā dzīvoja senie ļaudis?". Arī turpmāk līdz maijam reizi mēnesī notiks nodarbības ģimenēm ar bērniem, un reizi mēnesī būs Senioru diena pensijas vecuma apmeklētājiem.

Janvārī muzejs plāno atvērt vairāku gadu garumā tapušo katalogu "Brunči Latvijā 19. gs.-20. gs. sākumā", bet pavasarī laidīs klajā jaunu izdevumu "Krāsainā Latvija".

Savukārt 1.februārī tiks atklāta jauna izstāde "Kurzemes un Zemgales hercogiste un Lietuvas Dižkunigaitija (1561-1795)". Sadarbībā ar Lietuvas kolēģiem veidoto izstādi papildinās vairāki pasākumi.

Kā ierasts, LNVM Brīvības bulvārī 32 atzīmēs Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu 4.maijā, bet Muzeju naktī 18.maijā krāsaini un vērienīgi aicinās apmeklētājus pēdējo reizi izzināt muzeja pagaidu pamatekspozīciju.

Muzeju jomas kolēģi un citi interesenti maijā tiks aicināti arī uz konferenci, kurā LNVM atskatīsies gan uz intensīvi aizvadītajiem desmit pārmaiņu gadiem pagaidu telpās Brīvības bulvārī, gan arī plašāk paraudzīties uz infrastruktūras nozīmi muzeju un to apmeklētāju mijiedarbībā.

2024.gada rudenī muzejs no jauna sāks apdzīvot Rīgas pili, kurā sāka mājot 1920.gadā. Muzeja rīcībā gan nonāks tikai viens Rīgas pils kastelas atjaunotais korpuss - aptuveni trešdaļa no LNVM kopumā paredzētās platības -, jo pārējās pils kastelas daļas remonts pašlaik nav paredzēts. Tādējādi muzejs sava krājuma bagātības apmeklētājiem varēs izrādīt krietni ierobežotākā apjomā nekā spētu un vēlētos.

Atjaunotajās Rīgas pils kastelas telpās muzejs līdz 2024.gada nogalei vispirms piedāvās iepazīt atjaunotās telpas, kā arī atsevišķu norišu programmu dažādām auditorijām, bet 11. un 18.novembrī, tāpat Ziemassvētku laikā ir paredzēti lielāki pasākumi. Par šīm iecerēm sabiedrība detalizētāk tiks informēta rudenī, kad tiks prezentēts arī SIA KID Design izstrādātais LNVM zīmols un jaunie komunikācijas rīki - jaunā mājaslapa, aplikācija u. c.

Paralēli tam 2024.gada gaitā LNVM kopā ar ekspozīciju dizaina metu konkursos uzvarējušo SIA DJA pabeigs jauno Rīgas pils ekspozīciju tehnisko projektēšanu, un no 2025.gada sākuma plānots izgatavot un uzstādīt jauno ekspozīciju aprīkojumu.

Pilnvērtīgu darbību Rīgas pilī LNVM plāno uzsākt 2025.gada otrajā pusgadā ar mūsdienīgi veidotām trim jaunām pastāvīgajām ekspozīcijām "Livonijas pilis", "Sakrālā māksla", "Rīgas pils vēsture", un atklāšanas izstādi "Straumējot laiku". Sāksies jauna ēra, kurā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs savu darbu varēs turpināt ievērojami kvalitatīvākā un modernākā vidē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Kultūra Muzeju nozares attīstībai valsts atbalstā sadala 200 000 eiro

Muzeju nozares attīstības programmā Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) sadalījis 200 000 eiro, aģentūru LETA informēja VKKF pārstāve Ilona Skuja.

Kriminālziņas Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums

Naktī Latvijas Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums, apstiprināja muzeja vadītāja Solvita Vība.

Kultūra No Anatomijas muzeja kolekcijas veidos jaunus mākslas darbus

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā šopavasar rezidē māksliniece Laimdota Malle, pētot muzeja kolekciju un veidojot jaunus mākslas darbus, kurus muzejā paredzēts izstādīt šī gada nogalē, informēja RSU pārstāvji.

Interesanti fakti Advokāts turpina tiesāties ar Okupācijas muzeju par piecu eiro atmaksu

Rīgas apgabaltiesa 17.septembrī plkst.10 plāno sākt skatīt advokāta Renāra Brieža prasību pret Okupācijas muzeju par ekspozīcijas saturu un piecu eiro atmaksu, ko viņš iztērējis par ieejas biļeti, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.