• Magda,
  • Magdalēna,
  • Magone,
  • Mērija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Mūzikas festivāls "Eiropas Ziemassvētki" aicina klausītājus (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 07:02, 08.12.2023


Klasiku var baudīt dažādās Rīgas vietās.


Spīķeru koncertzāle ir kamerorķestra

VSIA "Latvijas Koncerti" rīkotā festivāla "Eiropas Ziemassvētki" ietvaros šī gada 14.decembrī Spīķeru koncertzāli pārņems franču mūzikas valdzinošais šarms. Koncertprogrammā "Ziemassvētki Parīzē" būs dzirdami Kloda Debisī, Žana Fransē, Fransuā Borna un Morisa Ravēla skaņdarbi, ko izpildīs vijolnieces - Agnese Kanniņa, Kristiāna Krūskopa, altists Artūrs Gailis, čellists Kārlis Klotiņš, arfiste Ieva Šablovska, flautiste Anete Toča un klarnetists Ints Dālderis. Līdzās franču komponistiem koncertā skanēs arī latviešu komponistu mūzika saksofonu kvarteta "ATOMOS" izpildījumā.

Vakara pirmajā daļā Parīzes iedvesmots latviešu mūziķu kamersastāvs (ar "Sinfonietta Rīga" kvartetu ansambļa kodolā) gaismā cels tos franču mūzikas brīnumskaistos dārgumus, kas savdabīgā instrumentālā sastāva dēļ (stīginstrumentiem sabalsojoties ne vien ar kokpūšaminstrumentiem, bet arī arfu) atskaņoti tiek nepelnīti reti. Ansambļa izsmalcinātajās interpretācijās Spīķeru koncertzālē skanēs impresionisma caurvītie Morisa Ravela un Kloda Debisī opusi, humora pilnais Žana Fransē Kvintets klarnetei un stīgu kvartetam un Fransuā Borna "Fantāzija par Bizē operas "Karmena" tēmām".

Savukārt vakara otrā daļa atvēlēta saksofonu kvartetam "Atomos". Būtiska ansambļa darbības šķautne ir saistīta ar latviešu mūziku, un tieši tās bagātīgajai daudzveidībai veltīta arī šī koncertprogramma. Līdz ar klasiķu darbu pārlikumiem saksofonu kvartetam skanēs arī tieši "Atomos" komponēti opusi, tostarp Madaras Pētersones žanru robežas izaicinošais opuss "Serendipity" un Andra Dzenīša jaundarbs "Sharp Green", par kuru komponists stāsta: "Asi zaļš - prieka un pārsteigumu pilns dabas procesu vērojums - iestājoties labvēlīgiem apstākļiem, no zemes spraucas dzīvīgi zaļa krāsa, dzinumam strauji seko turpinājums - lapas, sazarojumi, posmi, ziedi, augļi, veidojot arvien kuplāku, bagātīgāku dzīvību, arvien apbrīnojamākus veidojumus. Pie labvēlīgiem apstākļiem šāda zaļošana, dalīšanās, pieaugšana, kuplošana iespējama arī mūsu - cilvēku - garīgajās un fiziskajās dzīvēs. Skaņdarba materiāls veidots kā nepārtraukta tā atjaunošanās, dalīšanās, papildināšanās, paspilgtināšanās. Priekpilns veltījums manam šī brīža dzīvespriekam." Saksofonu balsīs izskanēs arī Emīla Dārziņa liriski romantiskā solodziesma "Vēl tu rozes plūc", un stilizācijas meistara Pētera Plakida muzikālām atsaucēm caurvītās "Ēnu dejas". Savukārt ar Ziemassvētku laiku lieliski sasauksies Alvila Altmaņa "Bērnības atmiņu pieraksti" un Riharda Dubras "Dziedinošais lietus".

Festivāla "Eiropas Ziemassvētki" ietvaros būs dzirdami dažādi koncerti:

9.decembrī Lielajā ģildē festivālu atklās Valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga", "Latvijas Radio koris" un Eiropas uzlecošā zvaigzne, portugāļu diriģents Dinišs Souza. Koncertprogrammā - Franča Šūberta "Nepabeigtā" simfonija, Roberta Šūmaņa "Nakts dziesma", Johannesa Brāmsa "Liktens dziesma" un Jozefa Haidna Simfonija Mibemolmažorā.

10.decembrī Spīķeru koncertzālē būs klausāma koncertprogramma "Pasaules mūzikas šedevri". Koncertā skanēs Ata Andersona oriģinālmūzika, latviešu tautas dziesmu aranžijas un mūsdienu komponistu darbi. Projekta priekšplānā ir pasaulslavenās Hammond ērg̒eles, kuras trio skanējumam piešk̦ir unikālu krāsu. Pianista, ērģelnieka un komponista Ata Andersona vadītais projekts apvieno līdzīgi domājošus mūziķus - ģitāristu Āri Ozolu un sitaminstrumentālistu Arti Orubu. Koncertā skanēs arī dziesmas no dažādām pasaules valstīm: Spānijas, Grieķijas, Kubas, Gruzijas, Bolīvijas, Īrijas, Meksikas, Japānas u.c. Tās dažādās valodās izdziedās Laimis Rācenājs, muzicējot uz skatuves kopā ar Ilzi Grunti, Ievu Nīmani un Andri Grunti.

9. un 10.decembrī Spīķeru koncertzālē ciklā "Patiešām maziņiem" būs skatāms muzikāls uzvedumu bērniem "Kafijas pupiņas stāsts". Mazie klausītāji varēs uzzināt par to kā kafijas pupiņas un viņas māsiņas nokļuva Eiropā, un kā kafija palīdzēja jauneklim Fridriham iegūt daiļās Līzhenas roku. Uzvedumā piedalīsies - soprāns Viktorija Pakalniece, tenors Juris Vizbulis, baritons Kalvis Kalniņš, klavesīniste Aina Kalnciema, čellists Ainārs Paukšēns, pūšaminstrumentāliste Ieva Nīmane, Rīgas Baleta skolas un Rīgas Doma kora skolas audzēkņi.

15.decembrī Rīgas Sv.Jāņa baznīcā uzstāsies starptautiski godalgotais "Latvijas Radio koris", čelliste Guna Šnē un ērģelniece Ilze Reine diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā. Koncertprogrammā "Mendelszona motetes un Baha meistardarbi" skanēs Fēliksa Mendelszona, Johana Sebastiāna Baha un Filipa Glāsa skaņdarbi.

16. un 19.decembrī Lielajā ģildē uz skatuves būs dzirdams izcilais latviešu pianists Georgijs Osokins - jaunākais no Osokinu dinastijas pianistiem, kas sevis radītajā mūzikas telpā aicina ar dziļumu, nopietnu pieeju mākslai un interpretācijām ar patiesīguma svaru. Savā soloprogrammā pianists blakus licis dažādu laikmetu komponistus - Johanu Sebastiānu Bahu, kura skaņdarbi tiks atskaņoti Feručo Buzoni transkripcijā, Ferencu Listu, Domeniko Skarlati, Pēteri Vasku, Mečislavu Veinbergu.

20.decembrī Spīķeru koncertzālē apvienojot klasisko un laikmetīgo koncetprogrammā "Bahs un Ziemassvētku klusums" mūzikā tiks aplūkots kā Ziemassvētku laiks izklausās 21.gadsimtā. Johana Sebastiāna Baha, Karla Fīlipa Emanuēla Baha, Filipa Glāsa un Raivja Misjuna mūzikā atbildes meklēs kameransamblis "MŌD" - flautiste Egija Sproģe, obojiste Amanda Tauriņa, saksofoniste Paulīna Piteņko un pianists Aleksandrs Kalējs. Koncerta kulminācija - Platona Buravicka jaundarbs ar paša autora piedalīšanos.

21.decembrī Lielajā ģildē gaišu un siltu pirmssvētku noskaņu sniegs maestro "Raimonda Paula Ziemassvētku koncerts". Programmā populāras Ziemassvētku melodijas, kino mūzika un dziesmas no cikla "Pērļu zvejnieks". Kopā ar maestro Raimondu Paulu uz skatuves kāps dziedātājs Daumants Kalniņš, "Latvijas Radio bigbends", "Rīgas Doma zēnu koris" un diriģents Mārtiņš Klišāns.

26.decembrī Spīķeru koncertzālē izskanēs koncertprogramma "Ziemassvētku džeza vakars".

Matīss Žilinskis ir mūziķis jau ceturtajā paaudzē. Talantīgā pianista, komponista un aranžētāja jaunā koncertprogramma "Bērnības atmiņās" tapusi, skaņās gleznojot bērnu dienas, tā laika piedzīvojumus, smaržas un garšas, izjūtas, noskaņas un vērojumus. Viņa divpadsmit savstarpēji atšķirīgās kompozīcijas vieno melodiskums un vienkārši uztverama harmoniskā valoda, arī izteiksmes gaišums un vieglums. Un lieliski saspēles partneri Matīsam Žilinskim būs pieredzējušie džeza mākslinieki - kontrabasists Andris Grunte un sitaminstrumentālists Artis Orubs.

29.decembrī Spīķeru koncertzālē, pavadot aizejošo gadu, būs dzirdama aizraujoša un neparasta koncertprogramma "Vecgada saksofona un sitaminstrumentu eksotiskās dejas". Programmā Astora Pjacollas, Žana Fransē, Neī Rozauro, Pētera Plakida, Emīla Dārziņa, Platona Buravicka, Diānas Gritānes un citu autoru skaņdarbi. Uz skatuves kāps panākumiem bagāti mūziķi - saksofonists Aigars Raumanis un sitaminstrumentālists - Reinis Tomiņš.

29.decembrī Torņkalna baznīcā festivālu noslēgs Johana Sebastiāna Baha "Ziemassvētku oratorija", kas ir kļuvusi par neatņemamu Ziemassvētku laika tradīciju ne tikai Latvijā, bet arī daudzās Eiropas koncertzālēs un baznīcās. Lai arī Kristus piedzimšanas stāsts saturiski ir nemainīgs un oratorijas taktis viegli atsaucamas atmiņā, komponista monumentālais opuss klausītāju sirdīs un prātos allaž ielej mierpilnu prieku un dzirkstījošu līksmi. Diriģenta Kaspara Putniņa virknētie oratorijas fragmenti ļaus piedzīvot gan Kristus piedzimšanas stāstu, gan Johana Sebastiāna Baha mūzikas neatkārtojamo burvību. Koncertā piedalīsies soprāns Ilze Grēvele-Skaraine, mecosoprāns Doroteja Bīnerte, basbaritons Rihards Millers, "Latvijas Radio koris", kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" un diriģents Kaspars Putniņš. Koncertā skanēs oratorijas 1.,5. un 6. kantāte.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī