Pasākumā piedalīsies Ventspils domes vadība un lata piemiņas zīmes autori - tēlnieks Gļebs Panteļejevs un arhitekts Andris Veidemanis.
Ar ideju iemūžināt Latvijas nacionālās valūtas piemiņu pilsētas domē 2014.gadā vērsās Ventspils muzeja vadošais pētnieks un direktores vietnieks Armands Vijups. Skulptūras atrašanās vieta pilskalnā tika izvēlēta apzināti, jo no tās paveras skats uz Ventspils ostu - vietu, kur 1925.-1926.gadā tika izkrauta daļa no Lielbritānijas naudas kaltuvē "Royal Mint" kaltajām sudraba divu latu monētām, tādējādi pirmo reizi nonākot uz Latvijas zemes tieši Ventspilī. Tādēļ simboliski, ka Ventspils ir pirmā un pagaidām vienīgā vieta Latvijā, kur lata piemiņa ir iemūžināta laikmetīgas mākslas objekta veidolā, atzīmēja Blumberga.
Lai saglabātu lata kultūrvēsturisko nozīmi publiska mākslas darba veidolā, Ventspils pašvaldība 2021.gadā izsludināja metu konkursu, kurā 22 projektu ideju konkurencē uzvarēja tēlnieka Panteļejeva un arhitekta Veidemaņa darbs "Evolūcija".
Alumīnija lējuma vides objekts lata simtgadei veidots pēc 1992.gada viena lata monētas dizaina motīviem, trīs metru diametrā ar aktīviem un daudzveidīgiem siluetiem, kas intensīvi maina konfigurāciju atkarībā no skata punkta izvēles. Laša tēls veidots telpisks, reālistiskā stilā.
Lats kā Latvijas valsts nacionālais simbols veidojies un dzīvojis sarežģītā laikā. Tā pastāvēšanas pirmais posms ilga mazliet vairāk nekā 18 gadus - radies 1922.gadā, tas kā neatkarīgas valsts maksāšanas līdzeklis ir apgrozībā līdz 1941.gada pavasarim.
1993.gadā Latvijas iedzīvotāju makos nonāca atjaunotās nacionālās valūtas monētas un banknotes. Arī otrais nacionālās valūtas apgrozības posms nebija ilgs - pāreja uz eiro 2013.gadā iezīmēja šī nacionālā simbola pastāvēšanas beigas.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri