• Fanija,
  • Vēsma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Trakums! 20% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka var pieradināt meža dzīvniekus

Teksta izmērs Aa Aa
Kultūra
VS.LV 12:18, 20.12.2022


Teju 20% Latvijas iedzīvotāju uzskata – savvaļas dzīvnieka mazuli var izaudzināt par mājdzīvnieku, līdzīgi kā suni vai kaķi, liecina Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) kampaņā “Neizdzēs dzīvību!” pētījumu centra SKDS veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja.


Lācis ir viens no bīstamākajiem meža dzīvniekiem. Rīgas Zoo pirms daudziem gadiem kāds iereibis vīrietis ieleca krātiņā ar lāci iepazīties, tur šobrīd ir viņa kaps. Izdariet secinājumus!!!

Ik gadu, bet jo īpaši pavasaros, kad lielākajai daļai savvaļas dzīvnieku dzimst mazuļi, nozares speciālisti un veterinārārsti saņem daudz telefona zvanu, ka cilvēki sastapušies ar savvaļas dzīvniekiem un ir apmulsuši, ko darīt, kāpēc mazulis ir mežā viens, kur ir viņa vecāki, varbūt viņš ir bārenis, kur vērsties pēc palīdzības, atzīst DAP. Pērn notikums ar diviem pie cilvēka pieradinātiem un vēlāk mežā pamestiem lāčiem spilgti iezīmēja situāciju, ka, sastopoties ar savvaļas dzīvniekiem, cilvēki pilnībā neizvērtē situāciju, rīkojas impulsīvi, tiem nav zināšanu un spējas paredzēt savas darbības sekas.

“Pie cilvēka audzis un aprūpēts savvaļas dzīvnieka mazulis ir pieradis sajust savā tuvumā cilvēku, tas nebaidās, gluži pretēji – nāk cilvēkam klāt, jo ir pieradis tikt barots, tāpēc neprot un pat nemēģina barību meklēt kā viņa savvaļas sugas brāļi. Lielākā daļa pie cilvēka izaudzināto savvaļas dzīvnieku mazuļu pieauguši kļūst pret cilvēku agresīvi, jo viņos mostas instinkti, kas nav savienojami ar dzīvi pie cilvēka, piemēram, dzīvnieks sāk izjust stresu cilvēka klātbūtnē, demolē cilvēka mājokli, tā apdraudēdams sevi un radot cilvēka nepatiku un vēlmi no dzīvnieka atbrīvoties. Cilvēkam jāapzinās, ka savvaļas dzīvnieks nekad nekļūs par mājdzīvnieku! Ja tomēr cilvēks to mēģina, tiek izaudzināts nedz savvaļai, nedz arī nebrīvei piemērots dzīvnieks,” saka Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange.

Lange atgādina, ka teju 95 % gadījumu cilvēkam nav jāiejaucas nedz roņu, nedz putnu, nedz citu savvaļas dzīvnieku dzīvēs. Un tikai tad, ja dzīvnieks vai tā mazulis ir manāmi savainots, vairākas dienas guļ vienā un tajā pašā vietā nekustīgs, ir jāmeklē palīdzība. Ja nepieciešams padoms vai atbildes uz jautājumiem, sastopot savvaļas dzīvnieku, aicinām sazināties ar pārvaldes speciālistiem pa tālruni 27313200 un saņemt konsultāciju par atbilstošu rīcību konkrētajā situācijā.

Sastapties ar savvaļas dzīvniekiem var ne tikai dabā, bet arī pilsētvidē, kur dzīvnieki novērtē pilsētvides sniegtās ērtības – salīdzinoši viegli pieejamo pārtiku atkritumu novietnēs, putnu un dzīvnieku barotavās utt. Analizējot šī brīža situāciju un likumdošanā iestrādāto atbildību sadalījumu starp dažādām iestādēm, pārvalde ir secinājusi, ka nepieciešami sistēmiski uzlabojumi, lai vienkāršotu gan atbildīgo institūciju sadarbību, gan arī atvieglotu sabiedrībai iespējas konsultēties vai ziņot par bezpalīdzīgā stāvoklī esošiem savvaļas dzīvniekiem.

Šā gada laikā pārvalde jau vairākkārt rīkojusi tikšanos ar iesaistītajām pusēm – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), Iekšlietu un Zemkopības ministriju (ZM), Valsts meža dienestu, Pārtikas un veterināro dienestu un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Valsts policiju, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Ornitoloģijas un Latvijas Veterinārārstu biedrībām, Latvijas Dabas fondu, Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu, nodibinājumu “dzivniekupolicija.lv”, dzīvnieku patversmi “Mežavairogi”, biedrību “Dzīvnieku pansiju Ulubele” un “Drauga spārnu”, SIA “Labākajiem draugiem” un Latvijas lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultāti -, kopīgi analizējot vājās vietas sistēmā un nepieciešamos uzlabojumus.

Secinājumus priekšlikumu veidā apkopos un iesniegs VARAM un ZM izvērtēšanai.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Kinoteātros nonāk Kannu festivālā hits - šausmu komēdija "Balkonetes" (+VIDEO)

Trīs draudzenes nokļūst situācijā, kuras atrisinājums ir vairāk nekā šaušalīgs.

Kultūra Itāļu mūziķi Liepājas zālē ienes Vidusjūras noskaņas (+VIDEO)

Koncertā ansamblis prezentēja savu jaunāko albumu "La Novia".

Kultūra Katalāņu arhitekts Antoni Gaudi var tikt iecelts svēto kārtā

Romas katoļu baznīca ir izvirzījusi katalāņu arhitektu Antoni Gaudi iespējamai iecelšanai svēto kārtā, pirmdien paziņoja Vatikāns.

Kultūra Daugavpils Marka Rotko muzejs svin dzimšanas dienu (+VIDEO)

Pamatekspozīcijas lepnums ir pilsētā dzimušā pasaulslavenā mākslinieka oriģināldarbu izlase.

Lasiet arī

Sabiedrība Karstums piektdien Latvijā nesis desmitus jaunu maksimālās temperatūras rekordu

Karstums piektdien Latvijā nesis desmitus jaunu maksimālās temperatūras rekordu, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Ekonomika PTAC stāsta, ko darīt, ja prece nav tāda, kā gaidīji (+VIDEO)

Pārdevējam ir tiesības ieturēt kompensāciju no atmaksājamās summas vai atteikt atmaksāt pilnu summu.

Sabiedrība Latvietes, kuras strādā par priekšniecēm, saņem naudu gandrīz kā vīrieši (VIDEO)

2024.gadā vismazākā atšķirība starp atalgojumu stundā bija vecuma grupā līdz 25 gadiem.

Ekonomika Atjaunojamo energoresursu īpatsvars valstī sasniedz 70% (+VIDEO)

Vietējā elektroenerģijas ražošana spēja segt 89,99% no kopējā Latvijas elektroenerģijas patēriņa.