• Ginta,
  • Gunda,
  • Gunta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


«Romantiskie» krāpnieki Latvijā no upuriem izvelk vidēji 14 000 eiro (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
VS.LV 10:21, 16.02.2025


No šīm naudas summām šķiras sievietes vecumā no 40 līdz 60 gadiem.


Krāpšanas gadījumi nereti līdzinās spiegu filmas cienīgiem sižetiem.

Saziņai sociālajos tīklos, brīvā laika pavadīšana iepazīšanās lietotnēs ir daudzu cilvēku ikdiena, ko prasmīgi izmato arī krāpnieki, tai skaitā attīstot arī romantiskās krāpšanas shēmas. Lai gan Valsts policijā pērn reģistrēti tikai 19 šādi īstenoti gadījumi, izkrāptā summa ir ievērojama - vairāk nekā 260 tūkstoši eiro. Tas nozīmē, ka romantiskās krāpšanas rezultātā katram upurim vidēji tiek izkrāpti aptuveni 14 000 eiro, un visbiežāk no šīm naudas summām šķiras sievietes vecumā no 40 līdz 60 gadiem. Tomēr krāpnieku nagos var iekrist jebkura vecuma sievietes un vīrieši.

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotā informācija liecina, ka "romantiskie" krāpnieki ar upuri uztur ilgstošu kontaktu, tādējādi panākot uzticēšanos un attiecīgi izkrāpjot naudu vairāku mēnešu ilgā laika posmā. Salīdzinoši mazus naudas paskaitījumus banku drošības kontrolēm ir daudz grūtāk izsekot, nekā lielus pārskaitījumus, un krāpnieki to arī izmanto. Līdz ar to summāri izkrāptās naudas summas ir ievērojamas, ko apliecina arī Valsts policijas dati par 2024.gadu.

FNA apkopotie dati liecina, ka 2025.gada janvārī bankas veiksmīgi novērsušas vairāk finanšu krāpšanas gadījumu un pasargājušas lielāku naudas summu, nekā krāpniekiem izdevies izkrāpt. Kopumā bankām izdevies aizsargāt klientu līdzekļus 646 283 eiro apmērā, taču vienlaikus krāpnieki no iedzīvotājiem izkrāpuši 636 158 eiro.

Kā strādā "romantiskie" krāpnieki?

Krāpnieki visbiežāk izveido viltus profilus sociālajos medijos, visbiežāk, Facebook, Instagram, Tinder, un cenšas iegūt cilvēku uzticību. Tas sākas ar draudzības uzaicinājumu no svešinieka, visbiežāk ārzemnieka, taču nereti arī it kā no vietējā iedzīvotāja, kas patiesībā ir ārzemnieks, kurš izmanto kādu no tulkošanas rīkiem un sazinās ar upuri latviešu valodā. Pēc iepazīšanās seko regulāra komunikācija, kas kļūst arvien intensīvāka un attālinātās attiecības - tuvākas. Izmantojot "deepfake" jeb dziļo viltojumu tehnoloģijas, krāpnieki pat var radīt viltus video zvanus, liekot upurim noticēt, ka otrā pusē ekrānam ir īsta persona.

Krāpnieki ļoti ātri apliecina savas jūtas, rada ilūziju par kopīgu nākotni, tomēr no satikšanās klātienē izvairās, jo it kā strādā ārzemēs, visbiežāk militārajā dienestā vai kādā starptautiskā organizācijā, kas ierobežo iespējas satikties.

Kad attālinātā draudzība pāraug romantiskās jūtās - tas ir brīdis, kad krāpnieki visbiežāk sāk lūgt finansiālu palīdzību. Krāpnieki naudu lūdz pēkšņiem medicīnas izdevumiem, kā palīdzību tuviniekam vai ceļojuma biļetei, lai it kā satiktos. Tāpat ir bijuši gadījumi, kad tiek lūgts aizdevums biznesa vajadzībām, solot visu atgriezt dubultā, un citi līdzīgi gadījumi. Upurim tie pirmajā mirklī nešķiet aizdomīgi, jo nauda netiek lūgta uzreiz, bet pēc zināma pazīšanās laika. Taču tiklīdz krāpnieks saņem vēlamo naudas summu, saziņa tiek pārtraukta un tikai tad cilvēks saprot, ka ir iekritis krāpnieka lamatās.

2025.gads sācies ar salauztu sirdi un tukšāku maciņu

Kā liecina kiberincidentu novēršanas institūcijas CERT.LV informācija, arī 2025.gada sākums iezīmējies ar negatīvu tendenci. Tā kāda iedzīvotāja iekritusi romantiskā krāpnieka lamatās, ar kuru iepazinusies platformā Tinder un vēlāk turpinājusi sazināties WhatsApp. Krāpnieks pēc kāda laika iedzīvotājai piedāvāja veikt investīcijas drošā platformā, tomēr beigās sieviete zaudējusi 36 tūkstošus eiro.

Krāpšanas gadījumi nereti līdzinās spiegu filmas cienīgiem sižetiem - kliente sazinājās ar banku, lai saņemtu aizdevumu. Sarunas laikā kliente norādīja, ka Rēzeknes lidlaukā ar privātu lidmašīnu bija nolaidies viņas draugs, bet draugu nolaupījusi Imigrācijas dienests un prasa klientei izpirkumu. Kliente bija pārskaitījusi vairākus simtus, bet Imigrācijas dienests pieprasa vēl 1000 eiro, kuri klientei nav, un tāpēc vēlās paņemt kredītu bankā.

Kā izvairīties no "romantiskajiem" krāpniekiem?

-Nekad nepārskaitiet naudu cilvēkam, kuru neesat saticis, kā arī nenododiet sensitīvu informāciju (personas dati, bankas karšu dati, internetbankas pieejas);

-Ja pielūdzējs mēģina Jūs izolēt no draugiem, ģimenes - tas ir pamats aizdomām;

-Nesūtiet savas bildes, kuras pēcāk var izmantot šantāžai;

-Rūpīgi izvērtējiet informāciju, kuru publicējat par sevi sociālajos medijos - krāpnieki uz publicētās informācijas pamata var izveidot viltus identitāti, kas upuri varētu interesēt romantiski;

-Par profila patiesumu pārliecināties izmantojot Google foto meklētāju, ar kuru palīdzību varēs redzēt vai un kā pielūdzēja bildes iepriekš ir izmantotas;

-Neļaut pieslēgties savam datoram vai viedierīcei attālināti.

Ja Jums ir radušās aizdomas, ka esat kļuvuši par krāpnieku upuri - nekavējoties ziņojiet Valsts policijai, kā arī savai bankai un bankai, uz kuru pārskaitījāt naudu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Igaunijas pilsonis Valmierā no veikala nozog dārgu viedtālruni

Vakar Igaunijas pilsonis Valmierā no veikala nozadzis mobilo tālruni "Samsung S25 Ultra".

Kriminālziņas KNAB līdz šim saņēmis 50 signālus par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) līdz šim ir saņēmis 50 signālus par iespējamiem aģitācijas regulējuma pārkāpumiem pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.

Kriminālziņas Meklē krāpniekus, kas izplata viltus paziņojumus par patvertņu reģistrēšanu

Valsts policija meklēs krāpniekus, kuri Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vārdā izplata viltus paziņojumus par nepieciešamību pieteikt patvertnes vietu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).

Kriminālziņas Pērn EST izskatīts par 10% vairāk lietu, bet uzkrāto lietu skaits arvien aug

Pērn Eiropas Savienības Tiesa (EST) izskatījusi 863 lietas, kas ir par 10% vairāk nekā 2023.gadā, tomēr uzkrāto lietu skaits turpina palielināties, aģentūru LETA informēja EST.

Lasiet arī

Kriminālziņas Pērn no Latvijas iedzīvotājiem izkrāpti 16 miljoni eiro

Pagājušajā gadā no Latvijas iedzīvotājiem izkrāpti vismaz 16 086 256 eiro, liecina Valsts policijā apkopotā informācija par reģistrēto gadījumu datiem.

Kriminālziņas Rosina apsūdzēt sievieti par fiktīvu ceļojumu organizēšanu

Valsts policija rosinājusi prokuratūru apsūdzēt sievieti par fiktīvu ceļojumu organizēšanu, nodarot klientiem ap 200 000 eiro kaitējumu.

Kriminālziņas No šodienas Latvijas iedzīvotāji varēs uzzināt par krāpnieku metodēm (+VIDEO)

Viņi manipulē ar cilvēkiem, spējot atrast īstos brīžus, kad piezvanīt.