• Gustavs,
  • Gusts,
  • Tālrīts
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Aptauja: Cik cilvēku būtu vai drīzāk būtu gatavi dot kukuli

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
LETA 07:37, 11.02.2025


17% iedzīvotāju un 21% uzņēmēju būtu vai drīzāk būtu gatavi dot kukuli, liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) jaunākās sabiedriskās domas aptauja.


Foto: pixabay

Kopš 2021.gada KNAB sabiedriskās domas aptaujās noskaidro iedzīvotāju un uzņēmēju attieksmi pret korupciju. Aptauju dati norāda uz pieaugošu iedzīvotāju gatavību ziņot par korupciju - pērn šādu rīcību apstiprināja 63% iedzīvotāju, no kuriem 46% būtu gatavi to darīt anonīmā veidā.

Anonīmās ziņošanas tendence katru gadu pieaug, kamēr samazinās to iedzīvotāju skaits, kas par korupciju neziņotu vispār.

2024.gadā 44% iedzīvotāju atzina, ka par iespējamu korupciju ziņotu KNAB. Salīdzinājumā ar 2021.gadu šis rādītājs ir pieaudzis par 10%, ko KNAB skaidro ar pieaugošu uzticību pretkorupcijas iestādei.

Iedzīvotāji var informēt KNAB dažādos kanālos, tostarp anonīmā veidā tiešsaistes platformā vai tās mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB!", kas visiem informācijas iesniedzējiem ļauj sekot līdzi ziņu izskatīšanas virzībai.

Sabiedriskās domas aptaujas dati liecina, ka pieaug iedzīvotāju un uzņēmēju noraidošā attieksme pret neoficiālu risinājumu izmantošanu dažādu jautājumu kārtošanā un kukuļošanu.

Līdz šim zemākais iedzīvotāju skaits - 17% - atzinuši, ka pēdējo divu gadu laikā izmantojuši neoficiālus risinājumus, kas visvairāk bijuši personīgie sakari, piemēram, draugi un paziņas. Iedzīvotāji neoficiālus risinājumus visbiežāk izmantojuši veselības aprūpes saņemšanā, jautājumu kārtošanā tiesā un darbā iekārtošanai valsts vai pašvaldību iestādēs.

Būtisks samazinājums neoficiālu risinājumu izmantošanā novērojams uzņēmēju vidū - pērn tikai 7% uzņēmēju atzina, ka pēdējo divu gadu laikā īstenojuši šādu praksi. Arī uzņēmēju populārākais neoficiālais risinājums ir personīgo sakaru izmantošana, un šāda nepieciešamība visbiežāk piedzīvota, kārtojot ar būvniecību saistītus jautājumus.

2024.gadā salīdzinājumā ar 2023.gadu samazinājusies iedzīvotāju un uzņēmēju gatavība dot kukuli valsts amatpersonai, ja tas palīdzētu risināt nepieciešamību.

17% iedzīvotāju un 21% uzņēmēju apstiprināja, ka būtu vai drīzāk būtu gatavi dot kukuli, vienlaikus pieaugot to respondentu skaitam, kas atzīst, ka to nebūtu gatavi darīt. Iedzīvotāji norāda, ka par labu kukuļa došanai nosvērtos, lai gūtu lielāku drošību, ka problēma tiks risināta.

Savukārt kā galvenais arguments pret kukuļdošanu ir minēts, ka tā ir morāli nepieņemama rīcība. Tikmēr uzņēmēji visbiežāk dotu kukuli, lai panāktu ātrāku jautājuma izskatīšanu.

Lai mazinātu korupciju, iedzīvotāji uzskata, ka nepieciešams nodrošināt lielāku informācijas atklātību attiecībā uz tām personām, kuras ietekmē lēmumu pieņemšanu, un stingrāku iepirkumu kontroli.

Tikmēr uzņēmēji ir pārliecināti, ka korupciju palīdzētu mazināt bargu un reālu sodu piemērošana pārkāpējiem, kā arī lielākas atklātības un caurspīdības nodrošināšana.

Sabiedriskās domas aptaujā piedalījās 1001 iedzīvotājs vecumā no 18 gadiem un 402 uzņēmumi, kas saimniecisko darbību veic Latvijā. Aptauju KNAB uzdevumā veica tirgus un sociālo pētījumu centrs "Latvijas Fakti" no 2024.gada 22.novembra līdz 10.janvārim.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Igaunijas pilsonis Valmierā no veikala nozog dārgu viedtālruni

Vakar Igaunijas pilsonis Valmierā no veikala nozadzis mobilo tālruni "Samsung S25 Ultra".

Kriminālziņas KNAB līdz šim saņēmis 50 signālus par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) līdz šim ir saņēmis 50 signālus par iespējamiem aģitācijas regulējuma pārkāpumiem pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.

Kriminālziņas Meklē krāpniekus, kas izplata viltus paziņojumus par patvertņu reģistrēšanu

Valsts policija meklēs krāpniekus, kuri Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vārdā izplata viltus paziņojumus par nepieciešamību pieteikt patvertnes vietu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).

Kriminālziņas Pērn EST izskatīts par 10% vairāk lietu, bet uzkrāto lietu skaits arvien aug

Pērn Eiropas Savienības Tiesa (EST) izskatījusi 863 lietas, kas ir par 10% vairāk nekā 2023.gadā, tomēr uzkrāto lietu skaits turpina palielināties, aģentūru LETA informēja EST.

Lasiet arī

Kriminālziņas Korupcijas uztveres indeksā Latvijas rādītājs uzlabojies, taču pieaugums ir lēns

Starptautiskās pretkorupcijas organizācijas "Transparency International" (TI) publicētajā jaunākajā Korupcijas uztveres indeksā (KUI) Latvijas rādītājs, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem gadiem, ir uzlabojies, tomēr pieauguma temps ir lēns, un Latvija aizvien atpaliek no citām Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Sadarbības un attīstības organizācijas valstīm (OECD), aģentūru LETA informēja biedrībā "Sabiedrība par atklātību - Delna" ("Delna").

Sabiedrība Raidījums: Daugavpilī aizdomas par iespējamu krāpšanos tramvaju iepirkumā

Daugavpilī vietējiem aktīvistiem radušās aizdomas, ka tramvaju iepirkumā notikusi krāpšanās, tāpēc viņi vērsušies Eiropas prokuratūrā, svētdienas vakarā vēsta raidījuma "Nekā personīga".

Sabiedrība LTV noraida «Hannu Pro» pārmetumus par korupcijas riskiem

Apraides sistēmu integrēšanas pakalpojumu sniedzējs SIA "Hannu Pro" šonedēļ vērsis uzmanību uz iespējamiem korupcijas riskiem "Latvijas Televīzijas" (LTV) publiskajos iepirkumos, tomēr LTV pārmetumus noraida.

Kriminālziņas Ekspolitiķes Brokas kukuļņemšanas lietu turpinās iztiesāt nākamā gada sākumā

Bijušās politiķes, tieslietu ministres un Latvijas Biatlona federācijas vadītājas Baibas Brokas lietas iztiesāšanu par iespējamu kukuļņemšanu Rīgas pilsētas tiesa Vidzemes priekšpilsētā plāno turpināt skatīt 2024.gada 8.janvārī plkst.14, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.