Lai bērnus pasargātu no noziedzīgiem nodarījumiem un atturētu no to izdarīšanas, būtiska nozīme ir preventīviem un izglītības pasākumiem, līdz ar to jāturpina bērnu, to likumisko pārstāvju un sabiedrības izglītošana par ar drošību un atbildību saistītiem jautājumiem, teikts IeM tapušajā "Bērnu noziedzības novēršanas un bērnu aizsardzības pret noziedzīgiem nodarījumiem" plānā 2025.-2027.gadam.
Stabili savu aktualitāti saglabā likumpārkāpumi, kas saistīti ar smēķēšanu, narkotiku, alkohola un citu apreibinošo vielu lietošanu. Ir jāturpina darbs pie pierādījumos balstītu intervenču klāsta un to pieejamības nodrošināšanas, lai mazinātu atkarību izraisošo vielu lietošanu, kā arī efektīvāk jāveic pasākumi minēto vielu pieejamības un izplatības ierobežošanas jomā, solās IeM.
Šī jautājuma risināšanā būtu jāiesaistās ne tikai tiesībsargājošām iestādēm, bet tas pamatā jārisina sabiedrības veselības kontekstā, uzskata ministrija. Tas nozīmē, ka pašvaldībās un izglītības iestādēs tas būtu jāīsteno pierādījumos balstītas programmas, kas vērstas ne tikai uz informēšanu, bet arī uz praktiskām izmaiņām paradumos un uzvedībā.
IeM ieskatā, ir jāturpina darbs pie pakalpojuma izveides un ieviešanas, lai nodrošinātu, ka bērniem, kas nonākuši riska situācijās, tai skaitā apreibinošo vielu ietekmē, tiktu sniegta bērna labākajām interesēm atbilstoša palīdzība, kur tiktu ietverta gan medicīniskā komponente, gan sociālais pakalpojums, gan izglītojošā daļa.
Aktuāls jautājums ir par rīcību un risinājumiem gadījumos, kad noziedzīgu nodarījumu izdara nepilngadīgais, kas nav sasniedzis 14 gadu vecumu, kā arī gadījumos, kad ir izsmelti visi sabiedrībā pieejamie resursi un bērns apdraud sevi un citus.
Būtisks nosacījums tam ir nekavējoša bērna izolācijas nodrošināšana atsevišķos gadījumos, kas ne tikai novērstu jauna nozieguma izdarīšanas riskus, bet arī pasargātu pašu bērnu no iespējama nozieguma izdarīšanu pret viņu. Turklāt, šāda pieeja nodrošinātu gan bērna uzraudzību, kontroli, tūlītēju izvērtēšanu un nepieciešamo pakalpojumu nodrošināšanu, gan arī neradītu pārējai sabiedrībai, tai skaitā nepilngadīgiem likumpārkāpējiem, nevēlamus signālus, kas var rezultēties ar nihilistisku attieksmi un turpmāku likumu ignorēšanu, norādīts plāna projektā.
2023.gadā valstī ir palielinājies nepilngadīgo personu skaits vecumā no 14 līdz 17 gadiem, pret kurām sākti administratīvā pārkāpuma procesi, kā arī ir samērā augsts nepilngadīgo īpatsvars, kas atrodoties prevencijas uzskaitē, atkārtoti izdara noziedzīgus nodarījumus vai administratīvos pārkāpumus.
Līdz ar to būtu vērtējams un pilnveidojams preventīvais darbs ar bērniem, kas izdarījuši likumpārkāpumu, kā arī ar šo bērnu ģimenēm. IeM atzīmē, ka jāturpina darbs pie nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijas sistēmas pilnveidošanas, veicot pasākumus efektīvas starpinstitūciju sadarbības nodrošināšanai, kā arī nodrošinot iespēju izmantot katram konkrētam gadījumam atbilstošas sociālās uzvedības korekcijas un sociālās rehabilitācijas programmas vai citas vajadzībām atbilstošas intervences.
Apcietināto un notiesāto nepilngadīgo skaita dinamika ir diezgan stabila. Nepilngadīgo ieslodzīto rādītāji pēdējo gadu laikā nemainīgi saglabājas līdz 1% robežās no ieslodzīto kopskaita. Analizējot datus par nepilngadīgo notiesāto atkārtota noziedzīga nodarījuma izdarīšanas riskiem, ir novērojama tendence pieaugt nepilngadīgajiem notiesātajiem konstatētā atkārtota noziedzīga nodarījuma izdarīšanas riskam, teikts plāna projektā.
Līdz ar to ir būtiski pilnveidot darbu arī ieslodzījuma vietās, lai mazinātu noziedzīgās uzvedības riskus bērniem, kas atrodas ieslodzījuma vietās un probācijas klientiem soda izpildes laikā, tādējādi radot priekšnoteikumus personas veiksmīgai iekļaušanai sabiedrībā pēc soda izpildes beigām.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri