• Atvars,
  • Gvido
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Teju puse mazo un vidējo uzņēmumu saskārušies ar krāpniekiem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
VS.LV 17:57, 27.11.2024


Lai pasargātu sevi, regulāri jāpievērš uzmanība drošības pasākumiem.


Eksperte iesaka izstrādāt uzņēmuma iekšējo drošības politiku.

Kā liecina Latvijā veiktās aptaujas rezultāti, gandrīz pusei jeb 45% valsts mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) nācies piedzīvot krāpnieku uzbrukumus, savukārt 41% no šiem uzņēmumiem norādījuši, ka aizvadītā gada laikā nav saskārušies ar krāpniecību. Visbiežāk izmantotie krāpniecības paņēmieni, vēršoties pret uzņēmumiem, ir pikšķerēšanas e-pasti, kā arī krāpnieciski zvani un īsziņas.

"Lai gan tieši pret uzņēmumiem vērsto krāpšanas gadījumu apmērs nav būtiski pieaudzis, krāpniecības riskam īpaši pakļautas ir personas, kurām ir piešķirta piekļuve uzņēmuma kontiem. Izpaužot internetbankas pieejas datus, krāpnieks maksājumus var veikt gan no privātpersonas, gan saistītā uzņēmuma kontiem atbilstoši piešķirto tiesību apjomam," skaidro Marija Celma, krāpšanas novēršanas eksperte.

31% aptaujāto uzņēmumu pārstāvju norādījuši, ka krāpniecības veids, ar ko viņi ir saskārušies pēdējā gada laikā, ir pikšķerēšanas e-pasti. 22% respondentu saskārušies ar viltotiem zvaniem un īsziņām, 10% ar viltus "tirgotāju" (sadarbības partneru) darbībām, savukārt 8% saņēmuši viltus rēķinus. Ar krāpniecību gada laikā nav saskārušies 41% Latvijas MVU.

Lai pasargātu sevi, gan pašiem mazākajiem, gan lielajiem uzņēmumiem ir regulāri jāpievērš uzmanība drošības pasākumiem un darbinieku izglītošanai, lai maksimāli izvairītos no ļaundaru shēmām. "Pat tad, ja šķiet, ka uzņēmums ir ļoti neliels un risks saskarties ar krāpniekiem ir zems, noteikti nevajadzētu atstāt novārtā iekšējos drošības pasākumus un regulāri atjaunot zināšanas par krāpnieku darbībām. Veiktajā aptaujā liela daļa jeb 36% respondentu bija mazi uzņēmumi, kuru darbinieku skaits nepārsniedz deviņus cilvēkus, un, kā redzams - arī tik nelielus uzņēmējus sasniedz krāpnieku darbības. Tādēļ iespēju robežās aicinām ikvienu uzņēmumu rūpēties par savu drošību un neļaut krāpniekiem sasniegt vēlamo mērķi," uzsver M. Celma.

Eksperte iesaka izstrādāt uzņēmuma iekšējo drošības politiku, nodrošināt labu iekšējo drošības sistēmu uzraudzību, veidot regulāras darbinieku apmācības, lai nodrošinātu pietiekamas zināšanas krāpniecības atpazīšanā un informētu par pareizo rīcību krāpniecības gadījumā. Tāpat ieteicams pārskatīt internetbankas lietotāju tiesības, jo var būt situācijas, kad internetbankas lietotājiem piešķirtie darījumu limiti ir lielāki nekā nepieciešams - tos attiecīgi pielāgojot iespējams mazināt krāpniecības rezultātā radīto zaudējumu risku.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Brīdina par it kā «Latvijas vēstneša» vārdā izsūtītām īsziņām naudas izkrāpšanai

Krāpnieki, izmantojot vārdisko asociāciju ar oficiālo izdevumu "Latvijas vēstnesis", "Vestnesis" vārdā sūta īsziņas ar it kā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informāciju par nodokļu kontroles rēķinu, informē izdevums.

Kriminālziņas Krāpnieki maldina iedzīvotājus par Valsts drošības dienesta sūtītām vēstulēm

Valsts drošības dienests (VDD) brīdina par krāpnieku telefonzvaniem, kuros iedzīvotāji tiek maldināti par it kā no VDD viņiem atsūtītu vēstuli.

Kriminālziņas Līdz vasarai atliek Rimšēviča un Martinsona kukuļošanas lietas izskatīšanu

Tiesneses darbnespējas dēļ Rīgas apgabaltiesa līdz 11.jūnijam plkst.13 atlikusi bijušā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča un būvuzņēmēja Māra Martinsona apelācijas sūdzības izskatīšanu par pirmās instances spriedumu, ar kuru viņi atzīti par vainīgiem kukuļošanas noziegumos un sodīti ar reāliem cietumsodiem.

Kriminālziņas Igaunijas pilsonis Valmierā no veikala nozog dārgu viedtālruni

Vakar Igaunijas pilsonis Valmierā no veikala nozadzis mobilo tālruni "Samsung S25 Ultra".

Lasiet arī

Kriminālziņas Pērn no Latvijas iedzīvotājiem izkrāpti 16 miljoni eiro

Pagājušajā gadā no Latvijas iedzīvotājiem izkrāpti vismaz 16 086 256 eiro, liecina Valsts policijā apkopotā informācija par reģistrēto gadījumu datiem.

Kriminālziņas «Romantiskie» krāpnieki Latvijā no upuriem izvelk vidēji 14 000 eiro (+VIDEO)

No šīm naudas summām šķiras sievietes vecumā no 40 līdz 60 gadiem.

Kriminālziņas Rosina apsūdzēt sievieti par fiktīvu ceļojumu organizēšanu

Valsts policija rosinājusi prokuratūru apsūdzēt sievieti par fiktīvu ceļojumu organizēšanu, nodarot klientiem ap 200 000 eiro kaitējumu.