• Akvelīna,
  • Ernestīne,
  • Ingmārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Līdz ar spēcīgu atkusni Latvijā paaugstināsies plūdu risks

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
VS.LV 16:39, 15.12.2023


Līdz ar spēcīgu atkusni Latvijā paaugstināsies plūdu risks, aģentūru LETA informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) sabiedrisko attiecību speciāliste Laima Jātniece.


Foto: LETA

Nedēļas nogalē sāksies spēcīgs atkusnis, kas turpināsies nākamajā nedēļā līdz pat gada nogalei, mijoties ar salu. Jau šajā nedēļā piekrastes rajonos palaikam ir novērots atkusnis, no sestdienas pozitīva gaisa temperatūra būs visā Latvijā. Kusīs sniega sega un ledus. Kušanas ūdeņus papildinās arī nokrišņi. Sākotnēji paredzams slapjš sniegs un lietus, bet jau nedēļas nogalē visā Latvijā tas paries lietū, norāda Jātniece.

Šo iemeslu dēļ sāks palielināties upju notece. No svētdienas noteces palielināšanās būs strauja. Saskaņā ar aktuālajām ilgtermiņa laikapstākļu prognozēm stabila sala atgriešanās Latvijā līdz gadumijai ir maz iespējama.

Svētdien, 17.decembrī, Kurzemē ūdens pieplūdums upēm jau būs straujš - palielināsies notece, paaugstinoties ūdenslīmenim, uzlūzīs un ies ledus. Kurzemes upēs galvenokārt gar krastiem ir tikai piesalas, tāpēc būtisku ledus sastrēgumu veidošanās ir maz ticama.

Nākamnedēļ, 18.decembrī un 19.decembrī, arī centrālās un austrumu daļas upju notece sāks strauji palielināties.

Atsevišķos posmos centrālās un austrumu daļas upēs nedēļas sākumā gaidāma ledus sakustēšanās. Atkusnim ieilgstot, pastāv iespēja, ka decembra beigās jau garākos upju posmos var sākties ledus segas uzlūšana un ledus iešana. Var veidoties arī nozīmīgi ledus sastrēgumi. Ledus iešanas laikā lielākā sastrēgumu veidošanās iespējamība ir Lielupē, vairākos Daugavas posmos un Gaujas lejtecē.

No 18.decembra visā Latvijā būs spēkā dzeltenās pakāpes brīdinājums par augstu ūdenslīmeni. Pastāv liela iespēja, ka intensīvais atkusnis ar nokrišņiem izraisīs tādu ūdenslīmeņa paaugstināšanos, ka atsevišķos reģionos tiks pārsniegtas arī oranžās un sarkanās pakāpes brīdinājumu atzīmes, izraisot būtisku teritoriju applūšanu.

Sekojot aktuālajai hidroloģisko novērojumu un prognožu informācijai, LVĢMC izplatīs atbilstošus brīdinājumus.

Kurzemes upēs ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 1,2 - 3,5 metri (m), maksimuma iestāšanās 20.-25.decembrī.

Lielupes baseina upēs ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,6 - 2,2 m, maksimuma iestāšanās 20.-26.decembrī.

Salacas baseina upēs ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,5 - 1,5 m, maksimuma iestāšanās 21.-28.decembrī.

Gaujas baseina upēs ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,7 - 2,1 m, maksimuma iestāšanās 22.-29.decembrī.

Daugavas lejteces baseina upēs (Ogrē, Lielajā Juglā, Mazajā Juglā un citās) ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,8 - 3,0 m, maksimuma iestāšanās 22.-27.decembrī.

Daugavas baseina upēs Latgalē ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,6 - 2,0 m, maksimuma iestāšanās 22.-30.decembrī.

Daugavā ūdenslīmeņa paaugstinājums gaidāms par 1,2 - 2,5 m.

Sniega segas biezums Latvijā piektdienas rītā ir no 10-20 centimetriem (cm) valsts rietumu daļā līdz 20-29 cm valsts austrumos. Ledus biezums Lielupē pie Kalnciema un Slokas ir 11 - 13 cm, Pļaviņu ūdenskrātuvē pie Pļaviņām - 11 cm.

LĢMC brīdina, ka uz ledus ir bieza sniega kārta, kas traucē izvērtēt ledus drošumu. Iestājoties atkusnim, palielināsies lāsmeņu platības, tādēļ uz ledus atrasties ir bīstami.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Lietuvas helikopters no zvejas kuģa evakuējis ievainotu Latvijas pilsoni

Lietuvas Gaisa spēku helikopters svētdien no zvejas kuģa evakuējis ievainotu Latvijas pilsoni, pirmdien paziņoja Lietuvas armija.

Kriminālziņas Rīgā un Vaiņodē svētdien no ūdenstilpēm izcelti divi bojāgājuši cilvēki

Rīgā un Vaiņodē svētdien no ūdenstilpēm izcelti divi bojāgājuši cilvēki, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Kriminālziņas Avārijā Rīgas centrā gājis bojā autovadītājs

Svētdienas vakarā ceļu satiksmes negadījumā Rīgas centrā gājis bojā autovadītājs, aģentūra LETA uzzināja Valsts policijā.

Kriminālziņas Izmeklē ugunsdzēsēju un robežsargu savervēšanu par naudas mūļiem

Iekšējās drošības birojā (IDB) šogad izmeklējis sešus kriminālprocesus, kuros kā tā dēvētie naudas mūļi krāpšanas shēmās savervēti iekšlietu resora darbinieki - ugunsdzēsēji un robežsargi, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Lasiet arī

Sabiedrība Sarkanais brīdinājums Daugavā pie Jēkabpils!

Plūdu draudi tuvāko dienu laikā saglabāsies.

Sabiedrība Drīzumā Daugavā iespējami plūdi: kas jāzina iedzīvotājiem (+VIDEO)

Ja applūstošās teritorijās tiek būvētas jaunas ēkas, vai tiek rekonstruētas esošās, visu risku uzņemas potenciālais īpašnieks.

Sabiedrība Ūdenslīmeņa maksimums vairākās upēs varētu iestāties tikai gada nogalē

Lai arī atsevišķos upju posmos notece jau stabilizējusies vai pazeminās, kopumā ūdenslīmeņa maksimums vairākās upēs iestāsies tikai gada nogalē, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Sabiedrība Atkušņa laikā Latvijas upēs paaugstinās ūdenslīmenis

Atkušņa laikā Latvijas upēs paaugstinās ūdenslīmenis, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija.