• Lāsma,
  • Zanda,
  • Zandis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


KNAB novēro: Pieaug to juridisko personu skaits, kuru interesēs doti kukuļi

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
LETA 14:20, 19.09.2023


Pēdējo gadu laikā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) novērojis negatīvu tendenci - pakāpeniski pieaug to juridisko personu skaits, kuru interesēs kukuļotas gan Latvijas, gan citu valstu amatpersonas, sacīja KNAB priekšnieks Jēkabs Straume, atklājot starptautisku konferenci par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) konvencijas par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos piemērošanas praktiskajiem aspektiem.Patlaban KNAB statistikā ir četras kriminālvajāšanai nodotas apjomīgas krimināllietas par iespējamu ārvalstu amatpersonu kukuļošanu, kurā iesaistītas Latvijā reģistrētas juridiskas personas. Viena no krimināllietām ir iztiesāta, norādījis Straume, kura uzruna tika nolasīta konference.

Šīs izmeklētās krimināllietas ir KNAB profesionalitātes rādītājs, ko apstiprinājusi arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija. Par sekmīgo krimināllietu izmeklēšanu jāpateicas ne tikai sabiedrībai, kas nepaliek vienaldzīga, sastopoties ar korupciju, un ziņo, bet arī KNAB sabiedrotajiem.

44 pasaules valstis ir ratificējušas OECD Konvenciju par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu. Šo valstu vidū ir arī Latvija, kas var lepoties, ka ir vienīgā Eiropas Savienības valsts, kas panākusi ievērojamu izrāvienu cīņā ar ārvalstu amatpersonu kukuļošanu. To pērn atzina starptautiskā pretkorupcijas organizācija "Transparency International", norādījis Straume.

Ģenerālprokurors Juris Stukāns, atklājot konferenci, norādīja, ka konvencija Latvijā ir spēkā no 2014.gada un nepieciešamos grozījumus Latvijas likumos varēja veikt daudzas reizes, ja kādam nav kas skaidrs. Vienlaikus prokuroriem un izmeklētājiem ir svarīgi, lai likumos rakstītais reāli darbotos dzīvē, viņš sacīja.

"Redziet, likumos var daudz ko sarakstīt. Arī ANO konvencijā rakstīts, ka karot nedrīkst un karš nav pieļaujams, taču patlaban Ukrainā notiek karš. Ja tikai karu nosodīsim, no tā nekas nemainīsies, tāpēc mums (Ukraina) reāli jāatbalsta ar darbiem un ieročiem, un tad karu var uzvarēt," norādīja Stukāns.

Tas pats attiecas ar cīņu pret korupciju. Šeit karš ir mazliet sarežģītāks, jo ienaidnieks neatrodas pretim, tāpēc likumsargiem jābūt gudrākiem, lai varētu saprast, kur veidojas korupcija un kādā veidā tā varētu izpausties, sacīja ģenerālprokurors. Tāpat svarīgi esot korupciju pierādīt un pārliecināt tiesu par adekvāta soda piespriešanu korumpantam.

"Ja runājam par korupciju kopumā, tad skaitļi Latvijā norāda, ka mēs kļūstam godīgāki. Nu vismaz nav reģistrēts tik daudz noziegumu, bet vai tas reāli tā ir? Varbūt mums vajadzētu šodien reāli saprast, vai mēs spējam pievērsties notikumiem, kas var liecināt par korupciju," uzsvēra ģenerālprokurors.

Stukāns aicināja Latvijas likumsargus konferencē iepazīties ar ārvalstu ekspertu pieredzi un savstarpēji apmainīties ar zināšanām.

Jau ziņots, ka prokuratūra no šodienas līdz ceturtdienai rīko starptautisku konferenci par OECD konvencijas par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos piemērošanas praktiskajiem aspektiem, aģentūru LETA informēja prokuratūra.

Konferencē galvenā uzmanība tiks veltīta ar korupcijas apkarošanu saistītu praktisku problēmjautājumu risināšanai, tajā skaitā konvencijas piemērošanas kvalitātei un ar to saistīto OECD rekomendāciju ieviešanai Latvijā. Tāpat konferencē uzmanība tiks pievērsta ar kukuļošanu saistītu kriminālprocesu iztiesāšanai.

Konferences pirmā diena notiks Jūrmalā, un to atklās ģenerālprokurors Stukāns, Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Brumels, ASV vēstniecības vadītāja vietniece, pilnvarotā lietvede Džūlija Džekobi, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jēkabs Straume un OECD korupcijas apkarošanas eksperts Vitors Žeromels.

Konferences pirmajā un otrajā dienā ar prezentācijām par OECD Konvencijas jautājumiem uzstāsies Latvijas un ārvalstu eksperti, kā arī eksperti no ASV Federālā izmeklēšanas biroja. Savukārt konferences trešajā dienā ASV Federālā izmeklēšanas biroja un Tieslietu departamenta eksperti vadīs sesijas, kurās vairāk koncentrēsies uz operatīvajām un uzraudzības darbībām, ko izmanto izmeklēšanas iestādes. Šo jautājumu analīze tiks organizēta slēgtā formātā.

OECD ir starptautiska organizācija, kurā ietilpst attīstītākās pasaules valstis. Tās galvenie mērķi ir veicināt apņemšanos ievērot demokrātijas un tirgus ekonomikas principus, sekmēt globālo tirdzniecību un ilgstošu ekonomisko attīstību. 2016.gada jūlijā Latvija kļuva par OECD 35. dalībvalsti.

OECD Konvencijā iekļautie pienākumi dalībvalstīm korupcijas apkarošanas jomā ir vērsti uz vairāku mērķu sasniegšanu: novērst un apkarot ārvalstu amatpersonu kukuļošanu saistībā ar starptautiskajiem biznesa darījumiem, paredzot kriminālatbildību par šāda veida kukuļošanu; nodrošināt atbildības piemērošanu juridiskajām personām par ārvalstu amatpersonu kukuļošanu; nodrošināt valsts spēju sekmīgi apkarot starptautisko kukuļošanu, kā arī veicināt starptautisko sadarbību šī noziedzīgā nodarījuma izskaušanā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Tiesa ir izlēmusi sodu izdzimumam, kurš izvaroja savu mazgadīgo meitu

Rīgas rajona tiesa ceturtdien kādam vīrietim par mazgadīgās meitas izvarošanu piesprieda brīvības atņemšanu uz 20 gadiem un probācijas uzraudzību uz pieciem gadiem, noskaidroja tiesā.

Kriminālziņas Tēvs un pamāte atzinuši savu vainu Justīnes nonāvēšanā... daļēji

Rogovkas meitenes nonāvēšanas lietā abi apcietinātie - tēvs un pamāte savu vainu atzinuši, bet daļēji, šovakar vēsta LTV.

Kriminālziņas Reālu cietumsodu dzīvnieku slepkavām! Turpinās izskatīt iedzīvotāju iniciatīvu

Saeimas Mandātu ētikas un iesniegumu komisija šodien vienbalsīgi nolēma rosināt nodot iedzīvotāju iniciatīvu, kas aicina piespriest "reālu cietumsodu dzīvnieku spīdzinātājiem un slepkavām" Saeimas Juridiskajai komisijai turpmākai izskatīšanai.

Kriminālziņas Tiesnese skaidrojusi, kāpēc Lemberga cietumsods tika samazināts

Apelācijas instance bijušajam Ventspils mēram, pašreizējam Ventspils domes deputātam Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij") sodu samazināja, iegūstot ziņas par viņa personību, pēc tiesas sēdes žurnālistiem pamatoja Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnese Sandra Amola.

Lasiet arī

Sabiedrība KNAB aicina politiķus skaidrot sabiedrībai deputātu palīgu izvēles kritērijus

"Lai izslēgtu spekulācijas par attiecīgā nodarbinātā atbilstību ieņemamajam amatam", Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aicina politiķus skaidrot sabiedrībai kritērijus, pēc kādiem tiek izvēlēti Saeimas frakciju darbinieki un deputātu palīgi.

Sabiedrība Šodien plāno sākt iztiesāt bijušās politiķes Brokas krimināllietu

Rīgas pilsētas tiesa Vidzemes priekšpilsētā šodien plkst.11 plāno sākt iztiesāt bijušās politiķes, tieslietu ministres un Latvijas Biatlona federācijas vadītājas Baibas Brokas krimināllietu, liecina ieraksts tiesu kalendārā.

Sabiedrība KNAB neizmaksā valsts budžeta finansējumu PCL un LKS

Līdz 15.jūlijam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) astoņām politiskajām partijām un to apvienībām izmaksāja valsts budžeta finansējumu kopsummā 1,89 miljonu eiro apmērā, aģentūrai LETA apstiprināja KNAB.

Sabiedrība Konkursā uz KNAB priekšnieka amatu atkārtoti izvēlēts Straume

Konkursā uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka amatu atkārtoti uzvarējis Jēkabs Straume, aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā.