• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


KNAB novēro: Pieaug to juridisko personu skaits, kuru interesēs doti kukuļi

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
LETA 14:20, 19.09.2023


Pēdējo gadu laikā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) novērojis negatīvu tendenci - pakāpeniski pieaug to juridisko personu skaits, kuru interesēs kukuļotas gan Latvijas, gan citu valstu amatpersonas, sacīja KNAB priekšnieks Jēkabs Straume, atklājot starptautisku konferenci par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) konvencijas par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos piemērošanas praktiskajiem aspektiem.


Foto: LETA

Patlaban KNAB statistikā ir četras kriminālvajāšanai nodotas apjomīgas krimināllietas par iespējamu ārvalstu amatpersonu kukuļošanu, kurā iesaistītas Latvijā reģistrētas juridiskas personas. Viena no krimināllietām ir iztiesāta, norādījis Straume, kura uzruna tika nolasīta konference.

Šīs izmeklētās krimināllietas ir KNAB profesionalitātes rādītājs, ko apstiprinājusi arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija. Par sekmīgo krimināllietu izmeklēšanu jāpateicas ne tikai sabiedrībai, kas nepaliek vienaldzīga, sastopoties ar korupciju, un ziņo, bet arī KNAB sabiedrotajiem.

44 pasaules valstis ir ratificējušas OECD Konvenciju par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu. Šo valstu vidū ir arī Latvija, kas var lepoties, ka ir vienīgā Eiropas Savienības valsts, kas panākusi ievērojamu izrāvienu cīņā ar ārvalstu amatpersonu kukuļošanu. To pērn atzina starptautiskā pretkorupcijas organizācija "Transparency International", norādījis Straume.

Ģenerālprokurors Juris Stukāns, atklājot konferenci, norādīja, ka konvencija Latvijā ir spēkā no 2014.gada un nepieciešamos grozījumus Latvijas likumos varēja veikt daudzas reizes, ja kādam nav kas skaidrs. Vienlaikus prokuroriem un izmeklētājiem ir svarīgi, lai likumos rakstītais reāli darbotos dzīvē, viņš sacīja.

"Redziet, likumos var daudz ko sarakstīt. Arī ANO konvencijā rakstīts, ka karot nedrīkst un karš nav pieļaujams, taču patlaban Ukrainā notiek karš. Ja tikai karu nosodīsim, no tā nekas nemainīsies, tāpēc mums (Ukraina) reāli jāatbalsta ar darbiem un ieročiem, un tad karu var uzvarēt," norādīja Stukāns.

Tas pats attiecas ar cīņu pret korupciju. Šeit karš ir mazliet sarežģītāks, jo ienaidnieks neatrodas pretim, tāpēc likumsargiem jābūt gudrākiem, lai varētu saprast, kur veidojas korupcija un kādā veidā tā varētu izpausties, sacīja ģenerālprokurors. Tāpat svarīgi esot korupciju pierādīt un pārliecināt tiesu par adekvāta soda piespriešanu korumpantam.

"Ja runājam par korupciju kopumā, tad skaitļi Latvijā norāda, ka mēs kļūstam godīgāki. Nu vismaz nav reģistrēts tik daudz noziegumu, bet vai tas reāli tā ir? Varbūt mums vajadzētu šodien reāli saprast, vai mēs spējam pievērsties notikumiem, kas var liecināt par korupciju," uzsvēra ģenerālprokurors.

Stukāns aicināja Latvijas likumsargus konferencē iepazīties ar ārvalstu ekspertu pieredzi un savstarpēji apmainīties ar zināšanām.

Jau ziņots, ka prokuratūra no šodienas līdz ceturtdienai rīko starptautisku konferenci par OECD konvencijas par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos piemērošanas praktiskajiem aspektiem, aģentūru LETA informēja prokuratūra.

Konferencē galvenā uzmanība tiks veltīta ar korupcijas apkarošanu saistītu praktisku problēmjautājumu risināšanai, tajā skaitā konvencijas piemērošanas kvalitātei un ar to saistīto OECD rekomendāciju ieviešanai Latvijā. Tāpat konferencē uzmanība tiks pievērsta ar kukuļošanu saistītu kriminālprocesu iztiesāšanai.

Konferences pirmā diena notiks Jūrmalā, un to atklās ģenerālprokurors Stukāns, Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Brumels, ASV vēstniecības vadītāja vietniece, pilnvarotā lietvede Džūlija Džekobi, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jēkabs Straume un OECD korupcijas apkarošanas eksperts Vitors Žeromels.

Konferences pirmajā un otrajā dienā ar prezentācijām par OECD Konvencijas jautājumiem uzstāsies Latvijas un ārvalstu eksperti, kā arī eksperti no ASV Federālā izmeklēšanas biroja. Savukārt konferences trešajā dienā ASV Federālā izmeklēšanas biroja un Tieslietu departamenta eksperti vadīs sesijas, kurās vairāk koncentrēsies uz operatīvajām un uzraudzības darbībām, ko izmanto izmeklēšanas iestādes. Šo jautājumu analīze tiks organizēta slēgtā formātā.

OECD ir starptautiska organizācija, kurā ietilpst attīstītākās pasaules valstis. Tās galvenie mērķi ir veicināt apņemšanos ievērot demokrātijas un tirgus ekonomikas principus, sekmēt globālo tirdzniecību un ilgstošu ekonomisko attīstību. 2016.gada jūlijā Latvija kļuva par OECD 35. dalībvalsti.

OECD Konvencijā iekļautie pienākumi dalībvalstīm korupcijas apkarošanas jomā ir vērsti uz vairāku mērķu sasniegšanu: novērst un apkarot ārvalstu amatpersonu kukuļošanu saistībā ar starptautiskajiem biznesa darījumiem, paredzot kriminālatbildību par šāda veida kukuļošanu; nodrošināt atbildības piemērošanu juridiskajām personām par ārvalstu amatpersonu kukuļošanu; nodrošināt valsts spēju sekmīgi apkarot starptautisko kukuļošanu, kā arī veicināt starptautisko sadarbību šī noziedzīgā nodarījuma izskaušanā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Pieļauj, ka nams Valmieras ielā dedzināts ļaunprātīgi

Nams Rīgā, Valmieras ielā, iespējams, ticis dedzināts ļaunprātīgi, jo namu tika plānots izsolīts un nedēļas laikā tas aizdedzies divreiz, vērtē Rīgas domes Dzīvojamo māju privatizācijas komisijā.

Kriminālziņas Ugunsgrēka dēļ satiksmei ierobežo Valmieras ielas posmu Rīgā

Rīgā, Valmieras ielā, šovakar deg neapsaimniekota divstāvu koka ēka, no kuras strauji izplatās liesmas, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Kriminālziņas Par seksuālu uzmākšanos plāno ieviest administratīvo atbildību

Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās "Progresīvo" sagatavotos grozījumus Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā, kas paredz par seksuālu uzmākšanos piemērot naudas sodu līdz 700 eiro.

Kriminālziņas Aizturētā VID amatpersona radiniekam izpaudusi informāciju par kādu uzņēmumu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Iekšējās drošības pārvalde šonedēļ aizturēja dienesta amatpersonu saistībā ar radiniekam izpaustu informāciju par kādu uzņēmumu, ceturtdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" skaidroja VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

Lasiet arī

Sabiedrība Straume: Korupcija mazinās, bet ne pietiekami ātri

Latvijā korupcija noteikti nepieaug, tā drīzāk mazinās, tomēr samazinājums nav tik ātrs, kā varētu vēlēties, intervijā Latvijas Radio sacīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jēkabs Straume.

Sabiedrība KNAB pēta 220 miljonus eiro vērtā armijas pārtikas iepirkuma dokumentus

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pēta 220 miljonus eiro vērtā armijas pārtikas iepirkuma dokumentus, noskaidroja aģentūra LETA.

Sabiedrība Turpinās iztiesāt bijušā KNAB vadītāja Vilnīša lietu

Rīgas pilsētas tiesa Pārdaugavā šodien plkst.15 plānots turpināt skatīt krimināllietu, kurā par kukuļa piesavināšanos 135 000 eiro apmērā apsūdzētas trīs personas, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Sabiedrība KNAB pagājušajā nedēļā aizturējis CVK priekšsēdētāju Bērziņu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pagājušajā nedēļā aizturējis Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāju Kristīni Bērziņu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.